Moći ćete raditi dulje

Nova izmjena ZOR-a: Poslodavac neće moći otkazati radniku koji želi ostati na poslu do 68. godine života

Jagoda Marić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Banski dvori pripremaju prijedlog izmjena Zakona o radu



Vlada priprema i prijedlog izmjena Zakona o radu po kojem bi radnici, koji to žele, mogli ostati u radnom odnosu kod svog poslodavca i nakon navršenih 65 godina života, odnosno do 68. godine života.


U zakonu je i dosad postojala ta mogućnost, ali samo ako su oko nje suglasne obje strane, i radnik i poslodavac, no ubuduće poslodavac radniku koji želi ostati na poslu do 68. godine ne bi mogao otkazati ugovor zbog životne dobi.


Takav je, barem zasad prijedlog Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike iz kojeg poručuju da bi poslodavac takvom radniku mogao otkazati ugovor o radu samo iz jednog od zakonom predviđenih razloga, jednako kao i za sve ostale radnike.




Ako Sabor usvoji ovakav prijedlog, Vlada će ispuniti svoju obvezu iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti o duljem ostanku u svijetu rada, a uvjeti za umirovljenje i dalje će ostati isti, odnosno radnik će moći otići u starosnu mirovinu s navršenih 65 godina života i barem 15 godina staža.


Dugogodišnji osiguranici u mirovinu mogu sa 60 godina života i 41 godinom staža. Poslodavci su se cijelo vrijeme pregovora oko izmjena ZOR-a protivili rješenju po kojem radnike moraju zadržati i nakon navršene 65. godine života, ali Ministarstvo je pronašlo način da izbalansira zahtjeve radnika koji želi nastaviti raditi nakon stjecanja prava na starosnu mirovinu i financijski interes poslodavca.


– S obzirom na to da radnik koji je navršio 65 godina života i ima ispunjen uvjet minimalnog mirovinskog staža od 15 godina može ostvariti pravo na starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, vodilo se računa da takvom radniku više nije potrebno osiguravati socijalnu zaštitu u razdoblju do pronalaska novog zaposlenja.


Stoga je predloženo izuzeti poslodavca od obveze osiguravanja prava takvog radnika na otpremninu i otkazni rok, što bi u redovnim okolnostima bila njegova obveza, pojašnjavaju iz Ministarstva.


Poslodavcima problem predstavlja i to što su za radnike koje zadrže nakon 65. godine života oni snosili sve troškove naknade za bolovanje bez obzira na to koliko dugo radnik bio na bolovanju, a čini se da bi i tu moglo doći do promjena iako se to pitanje ne regulira u ZOR-u, nego Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju koji je u nadležnosti Ministarstva zdravstva.


– Imajući u vidu predloženu promjenu Zakona o radu kojim će se sada poticati dulji ostanak radnika u svijetu rada, proveli smo potrebne međuresorne konzultacije s kolegama iz nadležnog resora.


Prema našim informacijama, planiraju se i promjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju u pravcu izmjene zakonske odredbe koja je poslodavcima do sada nametala obvezu podmirivanja ukupnih troškova bolovanja za radnike starije od 65 godina života, pojasnili su nam iz Ministarstva rada ne ulazeći u detalje budućeg zakonskog rješenja.