Ekskurzije

Nastavnici bez dnevnica za izlete, ne žele ići na višednevna učenička putovanja

Ingrid Šestan Kučić

Foto Pixsell

Foto Pixsell

Dosad su dnevnice nastavnicima isplaćivale turističke agencije koje su organizirale put, no pravilnik sada propisuje da dnevnicu nastavnicima treba isplatiti škola, a škole novca nemaju



U javnom se savjetovanju našao Nacrt Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o izvođenju izleta, ekskurzija i drugih odgojno-obrazovnih aktivnosti izvan škole Ministarstva znanosti i obrazovanja.


Izmjenama postojećeg dokumenta definira se nekoliko dodatnih mogućnosti u slučaju elementarnih nepogoda, epidemija bolesti ili nastajanja drugih okolnosti, a predložene se promjene svode na kraće trajanje postupka u kojem agencije školama moraju poslati ponude za izlete, kao i da će se te ponude školama uskoro moći slati i elektorničkom, a ne zemaljskom poštom.


Predložene izmjene vrijedit će samo u slučaju epidemija i drugih nepogoda, a Nacrt Pravilnika o izletima dopušta i da se roditeljski sastanci prije maturalca održe online.




Međutim, ono što izmjene dokumenta ne predviđaju, a što predstavlja velik problem kod organizacije višednevnih učeničkih putovanja, isplata je dnevnica nastavnicima.


Upravo Pravilnikom o izletima unatrag nekoliko godina financijski trošak dnevnica prebačen je na školski budžet, dok su nekada dnevnice nastavnicima isplaćivale putničke agencije te su one bile sastavnio dio njihove ponude putovanja.


Kada se uzme u obzir činjenica da su školski budžeti prilično tanki, jasno je da dnevnice nastavnicima za itekako odgovoran posao zapravo nema tko isplatiti, a predsjednik Udruženja putničkih agencija HGK-a Boris Žgomba kaže da su putničke agencije već tražile da se taj problem stavi u neke pravne okvire.


Hrvatska zbilja


– To je zatvoreni krug u kojem prema zakonskim propisima škola mora isplatiti dnevnice zaposlenicima, a onda tu dolazimo u hrvatsku zbilju u kojoj škole nemaju dovoljno sredstava za osnovne potrebe.


Međutim, ako nema dnevnice nastavnicima, može postojati želja agencija i učenika, ali putovanja neće biti, navodi Žgomba.


Zapravo već više od godinu dana, od početka pandemije, školskih putovanja u nikakvom obliku ni nema, a u Ministarstvu znanosti i obrazovanja kažu da su se zbog hitnosti odlučili na izmjenu samo jednog članka kojim se skraćuju rokovi kako bi se, ako dođe do poboljšanja epidemiološke situacije, škole uopće stigle organizirati izvanučioničku nastavu.


– Ostala pitanja riješit će se novim pravilnikom do početka iduće školske godine. Napominjemo kako je pitanje dnevnice definirano Kolektivnim ugovorom za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama, kao i Kolektivnim ugovorom za zaposlenike u srednjoškolskim ustanovama, te Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, ističu u Ministarstvu.


Sudeći prema procjeni predsjednika Udruženja putničkih agencija, potrebe za žurbom baš i nema jer Žgomba kaže da je teško očekivati da će se prije rujna ikakvi školski izleti moći organizirati.


– Teško je reći hoće li do kraja ove školske godine izleti krenuti. Broj zaraženih je u padu, ali nije baš realno da će se do kraja školske godine taj broj toliko spustiti da će se škole upustiti u izlete. Eventualno se mogu realizirati neka odgođena putovanja.


Školske je izlete realnije očekivati od rujna. Međutim, izmjene koje se predlažu su dobrodošle u ovakvim okolnostim, pogotovo skraćenje postupka slanja ponuda školama za izlete jer sada je 90 dana rok za izbor ponuđača.


To znači da ukoliko agencija aplicira u ožujku za izlet u lipnju, nitko ne može znati što će s pandemijom i brojem zaraženih do tada biti. Predloženim izmjenama taj se rok smanjuje i jednostavnije je predvidjeti da ako broj novozaraženih početkom svibnja pada, da će u lipnju organizacija izleta biti izgledna, pojašnjava Žgomba.


Kozmetičke izmjene


Predložene izmjene i dopune Pravilnika o izletima kozmetičke su prirode, jer kako kaže ravnateljica Prve riječke hrvatske gimnazije Jane Sclaunich, stvarni problem putovanja, pogotovo onih višednevnih, nije ni dotaknut.



– U zadnje vrijeme imamo sve jasnije poruke nastavnika, posebno starijih, da na višednevna putovanja ne žele ići jer radi se o velikoj odgovornosti, a škole nemaju sredstava u budžetima za dnevnice.


Jedva platimo dnevnicu za terensku nastavu koja traje jedan dan. To nam već opterećuje školski proračun. Pitanje isplate dnevnica nastavnicima treba transparentno riješiti jer to je sada siva zona u kojoj se nalazimo.


Svi trebaju biti svjesni da se nastavnik neće sedam dana izlagati cjelodnevnom radu, odgovornosti i monitoringu učenika, bez dnevnice, a nije riječ o pretjerano velikim sredstvima. Visina dnevnice određuje se prema destinaciji putovanja.


Za popularne destinacije među maturantima, kao što su Češka ili Grčka, to je 30 do 40 eura dnevno. Škole se nalaze u prilično čudnoj poziciji. U javnom pozivu ne smiju potraživati sredstva za dnevnice, a prema Zakonu moraju ih isplatiti bez obzira što ta sredstva nemaju.


Stoga smo očekivali da će izmjene Pravilnika riješiti to pitanje, jer trenutno nisu zadovoljne ni škole, ni roditelji, ni agencije, zaključuje Sclaunich


Učenička razmjena


Trenutno se na javnom savjetovanju nalazi i Pravilnik o uvjetima za odobrenje uključivanja učenika u srednjoškolsko obrazovanje kroz programe razmjene učenika. Hrvatski obrazovni sustav još takav dokument nije imao, a predloženim Pravilnikom reguliraju se osnovni uvjeti za odobrenje uključivanja učenika u srednjoškolsko obrazovanje kroz programe razmjene učenika u trajanju duljem od 90 dana.


Tako se predviđa da učenik u takvoj razmjeni ne može biti mlađi od 15 niti stariji od 18 godina, kao i da je srednjoškolska ustanova voljna primiti učenika na razmjenu te da je roditelj/skrbnik učenika suglasan sa sudjelovanjem učenika u razmjeni.


Pravna osoba ovlaštena za obavljanje razmjene učenika preuzima odgovornost za njega tijekom razdoblja boravka u Hrvatskoj, posebno glede troškova uzdržavanja, obrazovanja i odlaska iz Hrvatske, a predviđa se i da će učenik tijekom boravka imati osiguran smještaj u obitelji, odnosno prostoru za smještaj unutar obrazovne ustanove.