dr. Marija Santini / Foto Screenshot HRT
Najmlađa je jedna gospođa od 28 godina. Nažalost jedna je od rodilja koje su se teško razboljele od COVID-a. To je najtužniji dio ove priče, rekla je dr. Marija Santini
povezane vijesti
- Oporba proziva zbog Beroša: “Ako su ovo uspjeli na mikroskopima, u vrijeme covida bila je pljačka epskih razmjera”
- Ispovijest Šibenčanke o jezivom iskustvu iz šibenske rađaonice: “To je bio horor”
- U Primorsko-goransku županiju stiglo 29.500 doza cjepiva protiv gripe. Cijepljenje počinje u ponedjeljak
Na prelasku iz godine u godinu u Klinici za infektivne bolesti “Fran Mihaljević” troje ljudi izgubilo je život.
Dok je na hitnom prijmu mirno, na odjelu intenzivne u Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević” predaha nema. Novogodišnji poklon je još jedan spašeni život.
“Radi se o jednom pacijentu s kritično teškom pneumonijom. Provedena je reanimacija. Zasad je dobro prošlo”, kazala je za HRT Marija Santini sa Zavoda za intenzivnu medicinu i neuroinfektologiju.
Na intenzivnoj dvoje djece
U Klinici je hospitalizirano 80 pacijenata, a većina ih je necijepljena. Na odjelu intenzivne jedinice slobodno je samo pet kreveta. Sedamnaest osoba bori se za dah.
– Najmlađa je jedna gospođa od 28 godina. Nažalost jedna je od rodilja koje su se teško razboljele od COVID-a. To je najtužniji dio ove priče, dodaje doktorica Santini.
Nada ipak stiže s dječjeg odjela. Lorna Stemberger Marić s Odjela za malu djecu s Jedinicom za intenzivno liječenje kaže da je na intenzivnoj skrbi dvoje djece.
Bila su na mehaničkoj ventilaciji, ali su sada u fazi oporavka i samo na kisiku.
Patnju koju proživljavaju pacijenti proživljavaju i medicinske sestre koje su uz njih 24 sata dnevno.
Velike nade u novi lijek
– Bez obzira koliko se borimo i koliko bile profesionalne, kada odemo kući često zovemo i interesiramo se jesu li pacijenti stabilno.
Ima slučajeva da su cijele obitelji u bolnici – otac je na intenzivnoj, a sin na drugom odjelu, istaknula je Željka Rašić, medicinska sestra za edukaciju i kontrolu kvalitete zdravstvene njege.
Nadaju se da će takve situacije ostati u staroj godini. Velike nade polažu se u novi lijek.
– U okviru naše dnevne bolnice pacijenti se opserviraju, dobiju lijek i onda ili ostanu tijekom noći u bolnici ili nakon opservacije idu na kućnu njegu, kazao je za HRT Ivan Puljiz, predstojnik Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”.