Svjetslosne instalacije

Najavljeno četvrto izdanje Festivala svjetla Zagreb 2022., evo što sve spremaju

Siniša Pavić

Foto Goran Stanzl/PIXSELL

Foto Goran Stanzl/PIXSELL

Svjetlosne instalacije bit će postavljene na čak 31 lokaciji



U ova tmurna vremena Zagreb, njegov puk i njegove goste doslovno će obasjati svjetlo! Malo veselja stiže zahvaljujući Festivalu svjetla Zagreb što će se održati od 16. do 20. ožujka na 31 lokaciji što Gornjeg što Donjega grada.


Četvrti je to put da se u Zagrebu održava Festival svjetla. Za onog prvog svjetlosne instalacije fascinirale su na »samo« sedam lokacija, no i to je bilo dovoljno da Festival bude uvršten u međunarodnu organizaciju Festival of Lights International, čime je stavljen u fokus diljem svijeta s gradovima kao što su Berlin, New York i mnogi drugi.


Godine 2019. bilo je već 19 lokacija s instalacijama, a onda zbog pandemije festivala dvije godine nije bilo. Zato će se sada, uz podršku Grada Zagreba, a u organizaciji Turističke zajednice grada Zagreba (TZGZ) i partnera, ponovo ujediniti mašta, umjetnost i svjetlosna tehnologija.




– Ovogodišnje izdanje Festivala svjetla Zagreb, uz kreativnu i inspirativnu umjetnost svjetla, šalje poruke jedinstva, tolerancije i, prije svega, mira.


Obuhvatili smo 16 lokacija Gornjega grada i, prvi put, 15 lokacija Donjeg grada, a novost predstavljaju i dvije međunarodne suradnje s umjetnicima iz Berlina te iz Sarajeva – kazala je direktorica TZGZ-a Martina Bienenfeld na predstavljanju Festivala.


Gornji i Donji grad u zajedništvu 31 instalacije na 31 lokaciji zato da se ne stvaraju velike gužve, a i zato što dio važnih institucija na Gornjem gradu još nije obnovljen od potresa. No, kako to lijepo reče Bienenfeld, svaka kriza rađa nove izazove.


Na festival tako iz Berlina dolaze organizatori svjetski poznatog Berlin Festival of Lights koji će svjetlost preliti na pročelja zgrade Hrvatskog narodnog kazališta i Muzeja za umjetnost i obrt (MUO), dok će pročelje Muzeja Mimara postati platno na kojem se kroz 3D mapping oslikava impresija hrvatske i zagrebačke povijesne i kulturne baštine.


Berlinski umjetnici autori su i dviju instalacija Zemlje i Marsa, visokih više od četiri metra, na Trgu Petra Preradovića i u Tkalčićevoj ulici.


Istaknula je Martina Bienenfeld i gostovanje Edine Selesković, jedne od najboljih angažiranih vizualnih umjetnica na svijetu. Gosti iz Sarajeva će na Europskom trgu postaviti interaktivnu svjetlosnu skulpturu Srce Europe.


Ona, uz 3D mapping, prati ritam otkucaja srca te svim posjetiteljima omogućuje da u proširenoj stvarnosti ispišu ili pročitaju želje za bolju budućnost. I ona će se, kako za predstavljanja Festivala reče sama Edina Selesković, graditi zajedno s građanima.


Jer, uvjerena je Selesković, umjetnost ima tu moć da vrati povjerenje i povezanost i vrati vjeru da možemo graditi novu budućnost. Ili, kako reče, posjetitelji će moći ući u instalaciju, osjetiti to pulsirajuće srce, osjetiti da i dalje jako kuca, dovoljno jako za sve nas!


Otvaranje Festivala je u srijedu, 16. ožujka, u 18 sati kod HNK-a. Svjetlosne predstave će se održavati od 18 do 23 sata. Pritom će se, ističu organizatori, voditi računa i o svjetlosnom onečišćenju koje je svedeno na minimum i vremenski ograničeno.