
Foto Arhiva/NL
Nekadašnja profesorica trgovačkog prava na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu, Deša Mlikotin Tomić, nepravomoćno je, zbog optužbe da je primila mito kako bi studenta pustila na ispitu, osuđena na uvjetnu zatvorsku kaznu
povezane vijesti
- Stranac na privremenom boravku vozio pijan, bez prometne dozvole, dok je automobil bio tehnički neispravan
- Prijeti mu visoka novčana kazna ili kazna zatvora. Za upravljačem automobila pod utjecajem od 2,34 promila
- Zbog uporne vožnje bez položenog vozačkog ispita, prekršajni sudac mu odredio zadržavanje u zatvoru na 10 dana
ZAGREB – U trećem po redu suđenju zbog kupovanja i namještanja ispita na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu u jednom od krakova akcije Index, u četvrtak su na zagrebačkom Županijskom sudu izrečene tri nepravomoćne osuđujuće i tri nepravomoćne oslobađajuće presude.
Prvooptuženi i prema optužnici glavni posrednik za kupovanje i namještanje ispita, Milan Ćevid, osuđen je nepravomoćno na dvije godine zatvora, dok je redoviti profesor na Ekonomskom fakultetu Jadranko Grgona nepravomoćno osuđen na godinu i pol zatvora te mu je izrečena petogodišnja zabrana predavanja na sveučilištu.
Nekadašnja profesorica trgovačkog prava na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu, Deša Mlikotin Tomić, nepravomoćno je, zbog optužbe da je primila mito kako bi studenta pustila na ispitu, osuđena na uvjetnu zatvorsku kaznu od jedne godine zatvora s trogodišnjim rokom kušnje.
Preostalih troje okrivljenika, profesor Tihomir Vranešević s Ekonomskog fakulteta, voditeljica fakultetske referade Julijana Ljubić i student Danijel Malarić nepravomoćno su oslobođeni krivnje.
Vrhovni sud je u lipnju 2022. naložio još jedno suđenje za aferu Indeks 3, nakon što je, odlučujući o žalbama, djelomično ukinuo dio osuđujuće presude za kupoprodaju ispita iz 2017., dok je dio optužbi o korupciji na Ekonomskom fakultetu otišao u zastaru.
Presudom od prije osam godina, u ponovljenom postupku, 11 od 17 optuženika proglašeno je krivima, a na bezuvjetne zatvorske kazne osuđeni su jedino navodni glavni posrednik Milan Ćevid i profesor Jadranko Grgona.
U javnosti najpoznatija bivša predsjednica povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa i sveučilišna profesorica Deša Mlikotin-Tomić zbog zlouporabe položaja i primanja mita bila je osuđena na jednogodišnju zatvorsku kaznu koja se mogla zamijeniti radom za opće dobro. Ostali osuđenici dobili su uvjetne kazne od četiri mjeseca do godine i dva mjeseca, a šestero je oslobođeno krivnje.
Vrhovni sud naložio prije tri godine i treće suđenje
Odlučujući o žalbama na presudu iz 2017. Vrhovni sud je prije tri godine zaključio da dio presude Ćevidu, Gorgoni, Mlikotin Tomić, Ljubić, Malariću, Vraneševiću i Ani Mužić treba ukinuti jer se temelji na nezakonitim dokazima.
Najviši sud je tada pojasnio kako su tajno snimani telefonski razgovori, praćenje i istražni nadzor provedeni temeljem sudskog naloga koji “ne zadovoljava standarde postavljene za dopuštenost miješanja države u temeljna prava i slobode pojedinca”.
“Dokazi pribavljeni na temelju tako manjkavog obrazloženja suca istrage stoga su rezultat povrede prava na privatnost. Zato su ispunjene pretpostavke za utvrđenje da su tako prikupljeni dokazi nezakoniti dokazi. Drugim riječima rezultati mjera provedenih na temelju ovakvih naloga su nezakoniti”, zaključio je u lipnju 2022. Vrhovni sud.
U odnosu na preostali dio osuđujuće presude kao i na dio oslobađajuće presude Vrhovni sud je zaključio da je nastupila zastara kaznenog progona.
Ponovljeno suđenje u slučaju u medijima znanom i kao Indeks 3 počelo je krajem listopada 2013., nakon što je Vrhovni sud ukinuo prvu nepravomoćnu presudu.
Riječ je o jedinom kraku afere zbog kupoprodaje ispita na Ekonomskom fakultetu, dok su se drugi slučajevi odnosili na korupciju na Fakultetu prometnih znanosti.