Na današnji dan otvoren je prije 16 godina Memorijalni centar Nikole Tesle u Smiljanu koji obuhvaća Teslinu rodnu kuću, crkvu u kojoj je službovao njegov otac, kao i neke dodatne sadržaje koji oslikavaju život ličkoga genija.
povezane vijesti
- Akademija u povodu 25 godina od smrti dr. Franje Tuđmana: “Kad se Kairos za čuperak ulovi u pravom trenutku”
- Čuvari izvornog starinskog kanta, tanca, nošnji i užanci. KUD Danica iz Pasjaka obilježio sto godina rada
- Dan kad se Gorski kotar borio za bolje sutra. Prošlo je punih deset godina od protesta Gorana na Markovom trgu
Redukcija struje velika je stvar, kada nema vode ogroman je kvar. Da to Nikola Tesla zna, u grobu bi se okretao, da to Nikola Tesla zna, sam bi sebe proklinjao…, pjevali su Termiti o redukciji struje u bivšoj Jugoslaviji. Samo jedna je to od mnogih referenci na jednog od najvećih izumitelja, fizičara i elektrotehničara bez kojeg svijet kakav danas poznajemo ne bi postojao – Nikolu Teslu. Vjerojatno malo tko na kugli zemaljskoj nije čuo za genija koji je rođen baš na današnji dan, 10. srpnja 1856. godine, u mjestu Smiljan kraj Gospića.
Među mnogim znanstvenim postignućima i otkrićima Nikole Tesle su i izmjenična električna struja, generatori izmjenične struje, višefazni sustav, rotirajuće magnetsko polje, indukcijski motor, Teslina zavojnica, bežični prijenos energije, Teslina turbina… Kad bismo ih nastavili navoditi, popunili bismo retke ovog teksta samo njima. Jer, dostupni podaci navode da je Nikola Tesla u patentnom uredu SAD-a patentirao 112 svojih izuma, a broj patenata u drugim zemljama još uvijek nije do kraja utvrđen. Neki izvori navode da je Tesla imao 196 patenata u 26 zemalja svijeta, uz navedene u SAD-u. Ukupno dakle više od 300 patenata, iako treba reći da se mnogi patenti odnose na iste izume.
Tesla je razvio sustav izmjenične struje koji je omogućio prijenos električne energije na velike udaljenosti te radio na bežičnoj komunikaciji i prijenosu energije.
– Bio je briljantan, ali i vrlo ekscentričan mislilac. Tvrdio je da ima vizije i nerijetko se čudnovato ponašao u javnosti, a bio je i opsjednut osobnom higijenom i golubovima. Možda ga ti zagonetniji dijelovi njegove osobnosti čine tako zanimljivom temom. Jer, Tesli se pripisuje rad na nepoznatim izvorima energije, da je izazvao eksploziju u Tunguski sa svojim prototipom »zrake smrti« i navodno radio na generatoru potresa, zapisao je Forbes o Tesli prije nekoliko godina.
Memorijalni centar
Na današnji dan otvoren je prije 16 godina Memorijalni centar Nikole Tesle u Smiljanu koji obuhvaća Teslinu rodnu kuću, crkvu u kojoj je službovao njegov otac, kao i neke dodatne sadržaje koji oslikavaju život ličkoga genija. U predvorju Kulturno-informativnog centra Gospić ovim povodom organiziran je okrugli stol na temu »Hidrocentrale Teslinog doba danas«, kulturne baštine o kojoj znaju tek rijetki. U ime Muzeja Like Gospić sudionike manifestacije je pozdravila ravnateljica Tatjana Kolak.
Povijest hidrocentrala
Među predavanjima vezanim uz povijest hidrocentrala na nekoliko lokacija u Hrvatskoj svakako je posebnu pozornost privukao Jurica Cindrić s temom »Minijaturna hidrocentrala na Plitvičkim jezerima«. Još za Teslina života ova je hidrocentrala na jezeru Veliki Burget, iz skupine Gornjih jezera, stavljena u pogon da bi električnom strujom napajala jedan hotel. Kako smo mogli čuti, trenutno je u tijeku rekonstrukcija ove hidrocentrale kao povijesne i tehničke znamenitosti. Na temu »HE na Krki i njezin utjecaj na Nacionalni park« više je govorila stručna voditeljica ove ustanove Gordana Goreta. O povijesnoj važnosti Munjare kod Karlovca na rijeci Kupi elaborirao je ravnatelj Zavičajnog muzeja u Ozlju Stjepan Bezjak. O rizicima vjetroelektrana zbog udara munje govorio je Viktor Milardić sa zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računalstva, dok je Milan Filipović iz Udruge »Gavran« definirao temu »117 godina konvencionalnih elektroenergetskih sustava«. Nakon okruglog stola sudionici su se zaputili u MC »Nikola Tesla« u Smiljan kako bi nakon njegovog obilaska svjedočili prvim vožnjama balonom na topli zrak iznad ovog dijela Like, ali su vožnje odgođene zbog jake bure. |
– Cilj ovog Okruglog stola je ustanoviti koliko su danas u praksi upečatljive Tesline vizije, jesmo li se odmaknuli od tih osnova? Ove godine je tema ovog znanstvenog skupa posvećena hidrocentralama. Prije 130 godina počela je raditi Teslina hidrocentrala na rijeci Niagari, a gotovo nadomak Teslinog dvorišta, u Kosinju se vrše pripreme za realizaciju HES Kosinj 2. S nama su stručnjaci HEP-a, Ministarstva zaštite okoliša i predstavnici tvrtki koje se bave realizacijom studija utjecaja na okoliš, rekla je Tatjana Kolak. Na okruglom stolu bili su i Jurica Cindrić iz Nacionalnog parka Plitvička jezera, Gordana Goreta iz Nacionalnog parka Krka, Stjepan Bezjak iz Zavičajnog muzeja u Ozlju, Viktor Milardić s Fakulteta elektrotehnike i računalstva u Zagrebu i Milan Filipović iz Udruge »Gavran«, te župan ličko-senjski Ernest Petry i gradonačelnik Grada Gospića Karlo Starčević.
Govoreći o izvorima energije iz hrvatskih i američkih rijeka, gradonačelnik Karlo Starčević načinio je poveznicu koja u prvi plan neminovno ističe genijalnost Nikole Tesle.
Kovanica Tesli u čast
U njegovu čast imenovana je mjerna jedinica magnetske indukcije (Tesla), a i Elon Musk nazvao je svoju tvrtku električnih automobila prema Nikoli Tesli. Teslu ćemo uskoro gledati i na kovanici. Jer, kad Hrvatska uvede euro, s kovanica od 10, 20 i 50 centi gledat će nas lik Nikole Tesle. |
– Najvećeg hrvatskog i vjerojatno svjetskog znanstvenika s polja elektrotehnike. Volio bih da su s nama vodeći ljudi projekta HES Kosinj 2 pa da govorimo i o toj važnoj temi. HES Kosinj 2 je doista strateški projekt RH koji će biti svakako važan za budućnost. Tada bih inzistirao da ovaj okrugli stol postane panel-rasprava pa da vidimo gdje je plus, a gdje minus, da vidimo što je moguće, a što nemoguće. Tesla je kao voda: neiscrpan, pun snage i energije. Kažu da je voda nešto najgipkije, ali i najrazornije na svijetu. Tako je i s Teslom koji je znanjem i izumima promijenio svijet svojega vremena, podario nam je brojne izume današnjice, a mnogi njegovi patenti samo čekaju trenutak da bi se primijenili u praksi. Tesla će živjeti vjekovima jer je izumio X-zrake, radio, mobitele koje danas svi imamo, rekao je gradonačelnik Starčević i proglasio okrugli stol otvorenim.
Kartanje i kocka
No, kako je počeo život čovjeka koji je promijenio izgled modernog svijeta? Rođen u Lici, Tesla potječe iz pravoslavne obitelji. Otac Milutin bio je pravoslavni svećenik, a majka Georgina Đuka je također bila iz pravoslavne svećeničke obitelji. Nikola Tesla imao je tri sestre: Milku, Angelinu i Maricu te brata Danu. Prve školske korake napravio je u rodnom Smiljanu, a potom odlazi u Gospić, pa Karlovac, i na kraju Graz gdje je upisao Visoku politehničku školu. No, stipendije za studij su ubrzo ukinute, te se, navodi njegova biografija, Tesla odaje kartanju i kocki da nadoknadi financijski gubitak.
Ubrzo odustaje i od studija te kratko vrijeme radi u Mariboru i gimnaziji u Gospiću te Budimpešti i Parizu. U Strasbourgu 1883. konstruira prvi model indukcijskog motora, a ubrzo dobiva i preporuku Charlesa Batchellora te odlazi u New York gdje radi za Thomasa Edisona, s kojim će kasnije razviti veliki rivalitet. Nakon šest mjeseci rada za Edisona, Tesla je 1885. godine osnovao vlastitu tvrtku Tesla Electric Light and Manufacturing Company za proizvodnju električnih svjetiljki, a 1887. tvrtku Tesla Electric Company, s laboratorijem, u kojem je najprije konstruirao elektromotore izmjenične struje. U jesen 1885. prijavio je prve patente o proizvodnji i prijenosu višefaznih izmjeničnih struja i njihovoj primjeni za učinkovit pogon izmjeničnih elektromotora. Tim je izumima pokazao da je za većinu primjena izmjenična struja znatno prikladnija od istosmjerne, navodi Hrvatska enciklopedija.
Prijateljstvo s Twainom
Tesla je postao blizak prijatelj s Markom Twainom 1890-ih godina u New Yorku, provodili su mnogo vremena zajedno u njegovom laboratoriju i drugdje. Twain je opisao Teslin izum indukcijskog motora kao »najvredniji patent još od telefona«. |
Možda jedno od najvećih javnih Teslinih postignuća dogodilo se 1896., kada je na Niagarinim slapovima puštena u rad hidrocentrala u kojoj su korišteni Teslini patenti na bazi izmjenične električne energije. Elektrana je omogućila da se visokonaponskim dalekovodom, koji je bitno smanjio gubitke pri prijenosu, električnom energijom opskrbljuje 40 kilometara udaljen grad Buffalo, a uskoro i udaljeniji gradovi. U isto je doba po New Yorku bilo raspoređeno nekoliko stotina malih elektrana istosmjerne struje, jer se ona zbog velikih gubitaka mogla prenositi samo na udaljenosti do tri kilometra. Za nekoliko se godina Teslin sustav višefaznih izmjeničnih struja počeo rabiti u cijelome svijetu, a tijekom više od jednoga stoljeća u osnovi se nije promijenio, navodi Hrvatska enciklopedija. Iz biografskih zapisa saznajemo kako Tesla 1900. počinje graditi sustav bežičnog prijenosa energije na Long Islandu koji nikad nije završio zbog nedostatka financijskih sredstava. Edisonovu medalju – najveće priznanje Američkog društva elektroinženjera – dobio je 1917., a 1926. postao je počasni doktor Sveučilišta u Zagrebu. Godine 1937. dobiva počasni doktorat Politehničke škole u Grazu i Sveučilišta u Parizu. Tesla je preminuo 7. siječnja. 1943. u New Yorku u hotelu New Yorker na 33. katu u apartmanu 3327, u 86. godini, navodi Memorijalni centar Nikola Tesla u Smiljanu.
Fotografsko pamćenje
Ovime je samo lagano »zagreban« život Nikole Tesle, knjige i knjige ispisane su o njegovim pronalascima te utjecaju na današnjicu ovog vizionarskog genija. Jer, uz ono što smo naveli u biografskim odrednicama, Tesla je, na primjer, izradio i model broda kojim je s pomoću električnih signala bežično upravljao na daljinu, a javno ga je već 1898. godine pokazao u New Yorku. Najavljivao je i mali uređaj kojim ćemo razgovarati na daljinu, to jest mobitel, a velika želja bila mu je i bežični prijenos energije. Mnoge se zanimljivosti mogu izdvojiti iz njegova života pa tako i da je 1931., povodom svog 75. rođendana, novinar Kenneth Swezey organizirao proslavu te je tada Tesla primio pisma s čestitkama više od 70 pionira u znanosti i inženjerstvu, uključujući i Alberta Einsteina. Povodom 75. rođendana bio je i na naslovnici časopisa Time, uz naslov »Cijeli svijet je njegova elektrana« te je istaknut njegov doprinos proizvodnji električne energije.
Teslin toranj
Wardenclyffe Tower (1901. – 1917.) također poznat kao Teslin toranj, bio je rana eksperimentalna stanica za bežični prijenos koju je dizajnirao i izgradio Nikola Tesla na Long Islandu, a nalazila se u selu Shoreham, New York. Tesla je namjeravao prenositi poruke, telefonske pozive, pa čak i faksimilne slike preko Atlantika do Engleske i do brodova na moru na temelju svoje teorije o korištenju Zemlje za prijenos signala. Tesla je odlučio povećati kapacitet i implementirati svoje ideje o bežičnom prijenosu energije kako bi se bolje natjecao s radijskim telegrafskim sustavom Guglielma Marconija, a što su njegovi financijeri odbili. Kako nije mogao pronaći nova sredstva, projekt je napušten 1906. godine i nikada nije postao operativan. |
Tesla je bio jako načitan, a navodno je posjedovao i fotografsko pamćenje. Govorio je osam jezika, a u svojoj je autobiografiji ispričao kako je doživljavao trenutke nadahnuća. Tijekom svoje mladosti, Tesla je više puta bio bolestan. Pred njegovim očima pojavljivali bi se zasljepljujući bljeskovi svjetla, često popraćeni vizijama. Često su vizije bile povezane s riječju ili idejom na koju je mogao naići, a u drugim su slučajevima pružali rješenje za određeni problem s kojim se susreo. Samo čuvši naziv predmeta, mogao ga je zamisliti u realističnim detaljima. Tesla je vizualizirao izum u svom umu s iznimnom preciznošću, uključujući sve dimenzije, prije nego što je prešao na fazu konstrukcije, tehnika koja se ponekad naziva razmišljanje slikama. Obično nije crtao rukom, već je radio po sjećanju, navodi engleska Wikipedija.
Utjecaj majke
Tesla je, govoreći o svojem djetinjstvu, kazao kako su mu vježbe koje mu je zadavao otac bile veoma korisne, ali naglasio je da svoju inventivnost zahvaljuje utjecaju majke Georgine Đuke.
– Moja je majka bila prvorazredni izumitelj i bila bi, vjerujem, postigla vrlo mnogo da nije bila toliko udaljena od suvremenog života i onih mnogobrojnih mogućnosti koje on pruža. Izumila je i izradila mnoge naprave. Tkala je najljepše uzorke nitima koje je sama isprela. Čak je i sjemenje sijala, uzgajala biljke, odvajala vlakna, navodi Teslin citat Memorijalni centar »Nikola Tesla« Smiljan. Tesla je cijeloga života ostao neženja, a jednom prilikom kazao je kako mu je to vrlo pomoglo za bavljenje znanošću i izumima. U ranim godinama smatrao je žene superiornijima i da nikada neće biti dovoljno vrijedan za ženu. No, kasnije je isticao tendenciju žena da istisnu muškarce.
Najviši, najtanji i najozbiljniji
Nikola Tesla bio je visok 1,88 metara, a novinski urednik Arthur Brisbane Teslu je opisao kao »gotovo najvišeg, gotovo najtanjeg i sigurno najozbiljnijeg čovjek koji redovito odlazi u Delmonico«, restoran čija je izvorna verzija bila široko priznata kao prvi vrhunski restoran u SAD-u. Tesla je bio elegantna, moderna pojava u New Yorku. Pedantan u dotjerivanju, odijevanju i uredan u svakodnevnim aktivnostima. |
– Umjesto blagoga glasa, gospođe koju obožavam s punim poštovanjem, došla je žena koja misli da njezin glavni uspjeh u životu leži u tome da se učini onoliko koliko je moguće poput muškarca – u odijevanju, glasu i postupcima, u sportu i postignućima svake vrste, kazao je u jednom intervjuu. U kasnijim godinama pak smatrao je da je možda učinio preveliku žrtvu za svoj rad time što se nije oženio, ali je ipak ostao dosljedan u tome da se ne upušta u veze, već se sav posvetio svome radu. Mogli bismo još retke i retke ispisati o Nikoli Tesli, no jedno je sigurno, bijaše on jedan od velikana čije izume i ideje još valja dodatno istražiti.