povezane vijesti
ZAGREB – „Nakon donošenja Nacionalnog strateškog okvira protiv raka, pripadajućeg Akcijskog plana protiv raka, povijesne nabave radioterapijske opreme, pokretanja onkoloških uputnica, revizije postojećih i uvođenja novih nacionalnih preventivnih programa te preventivnih zdravstvenih pregleda, činimo još jedan važan reformski iskorak u području onkološke skrbi u javnom zdravstvenom sustavu. Uspostavljanjem Nacionalne onkološke mreže i Nacionalne baze onkoloških podataka vrijednosti 7,4 milijuna eura, osiguranih iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, Vlada i zdravstvena administracija čini prekretnicu u liječenju onkoloških bolesnika, povećanju kvalitete života oboljelih i u konačnici – povećanju broja spašenih života oboljelih od malignih bolesti. U širem kontekstu, dosadašnjim reformskim aktivnostima uključujući Nacionalnu onkološku mrežu i Nacionalnu bazu onkoloških podataka, Hrvatska ulazi u ‘društvo zemalja’ najbolje organiziranih, modernih onkoloških terapija“, izjavio je ministar zdravstva izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med. prilikom potpisivanja ugovora o nabavi Uspostave Nacionalne onkološke mreže i Nacionalne baze onkoloških podataka.
Uspostavljanje jedinstvene informatičke platforme za povezivanje, praćenje i optimalno liječenje onkoloških pacijenata predstavlja osnovni alat u planiranju promjena, prepoznavanju rizika te temelj za implementaciju daljnjih faza strategije, uključujući uspostavu radioterapijske mreže. U sveobuhvatnoj Nacionalnoj mreži onkoloških podataka na informatičkoj platformi svi pacijenti dobit će onkološku skrb sukladno smjernicama i jedinstvenom bazom podataka o kvaliteti onkološke skrbi.
„Unutar nacionalne informatičke onkološke mreže ugradit će se i odgovarajući algoritmi osnovnih dijagnostičkih procedura nužnih za započinjanje liječenja najčešćih dijagnoza kako bi se standardiziralo liječenje u svakom dijelu Hrvatske, od onkoloških ambulanti do kliničkih bolničkih centara što ide u korak s uvedenim novim načelom integracije kojim povezujemo sve razine zdravstvenog sustava u sklopu pokrenute reforme zdravstvenog sustava“, napomenuo je izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med. dodajući da Nacionalna onkološka mreža i Nacionalna baza onkoloških podataka donosi i prednosti za zdravstvene djelatnike jer automatski povezuje podatke iz bolničkih informacijskih sustava i drugih sustava te je kompatibilna i paralelna s bolničkim informatičkim sustavima i kao takva neće dodatno opteretiti djelatnike u zdravstvenim ustanovama.
„Na taj način brišemo ‘virtualne’ granice između pojedinih klinika, zavoda i odjela koji se bave onkologijom i spajamo sav know-how na jednom mjestu, u jedinstvenu onkološku mrežu, a kao integralni dio tog projekta, i bazu podataka. Takvom ujedinjenom, okrupnjenom, hrvatskom onkologijom, baziranoj na praćenju svakog onkološkog bolesnika, pružamo najbolje od suvremene medicine našim pacijentima koji nam moraju biti i ostati fokusu zdravstvenog sustava“, zaključio je ministar zdravstva izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med. podsjećajući da se po prvi put u hrvatskom zdravstvenom sustavu uvodi praćenje ishoda liječenja zahvaljujući donesenim izmjenama Zakona te su se odnedavno, po prvi put, donijeli i pravilnici vezani uz praćenje ishoda liječenja, što je još jedan povijesni reformski iskorak za hrvatski zdravstveni sustav, pacijente i sveukupno društvo.