Predsjednik Milanović je uputio dopis predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću kojim je pokrenuo postupak za razrješenje general bojnika Ivice Kindera s dužnosti ravnatelja VSOA-e.
povezane vijesti
- Milanović: Inauguracija će biti 18. veljače na Pantovčaku. Otkrio i koga misli pozvati
- Bivša predsjednica ima velika očekivanja od Trumpa i jasan stav zašto dolazi na Milanovićevu inauguraciju
- Politički analitičar Tihomir Cipek: ‘Da je Milanović lani bio hrabriji i dao ostavku, danas bi bio premijer’
Nakon što je dobio Izvješće Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost (UVNS) o Izvanrednom neposrednom stručnom nadzoru Vojne sigurnosno-obavještajne agencije (VSOA) od 19. rujna 2022. godine, a zbog opsega i težine povreda navedenih u Izvješću, predsjednik Republike Zoran Milanović stava je kako ravnatelj VSOA-e, kao osoba odgovorna za funkcioniranje Agencije, ne može više obavljati tu dužnost.
Predsjednik Milanović stoga je uputio dopis predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću kojim je pokrenuo postupak za razrješenje general bojnika Ivice Kindera s dužnosti ravnatelja VSOA-e.
Pronevjerili najmanje 2.000.000 kuna
Predsjednik Milanović postupak je pokrenuo u skladu sa čl. 66. st. 5. Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu Republike Hrvatske u kojemu stoji kako „postupak za razrješenje ravnatelja sigurnosno-obavještajnih agencija mogu pokrenuti Predsjednik Republike, predsjednik Vlade i Hrvatski sabor“, priopćili su iz Ureda predsjednika.
Razlozi ovog zahtjeva se ipak razoktrivaju.
Kako piše tportal problem bi mogao biti u nezakonitom trošenju državnog novca na račun vojnih špijuna.
Gotov je nadzor, a kako mi je potvrđeno – utvrđen je cijeli niz prekršaja koji su se sustavno ponavljali. Oni špijuni koji su boravili na različitim zadacima u vojnim misijama – u Poljskoj, Libanonu, Litvi, pronevjerili su najmanje dva milijuna kuna. To je prvi iznos za koji se sada sumnja. Lažirali su troškove, a višak novca spremali su u svoje džepove’, kazala je Pezo Moskaljov.
Riječ je o više djelatnika vojno-sigurnosne agencije, a kako je potvrđeno, neki više nisu na tim poslovima.
‘U protekla dva mjeseca se češljala dokumentacija. Izuzeti su brojni spisi, računi koji nisu imali pokriće, provodio se unutarnji nadzor, nekoliko kontrola. O svemu su obaviješteni predsjednik i premijer. Imaju dio informacija iz ovih klasificiranih podataka, a novo izvješće će tek dobiti’, podsjeća Pezo Moskaljov.
Izvješće će biti dostavljeno i Državnom odvjetništvu, piše tportal.
Milić: Jasan stav Vlade, sve počinitelje nezakonitosti treba sankcionirati
Glasnogovornik Vlade Marko Milić rekao je u četvrtak da premijer Plenković još nije vidio Izvješće Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost o izvanrednom nadzoru Vojno sigurnosno-obavještajne agencije, ali je ‘jasan stav Vlade da sve počinitelje nezakonitih radnji treba sankcionirati’.
Riječ je o izvješću Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost (UVNS) o izvanrednom neposrednom stručnom nadzoru Vojno sigurnosne sigurnosno-obavještajne agencije (VSOA), na temelju kojega je predsjednik Republike Zoran Milanović pokrenuo postupak razrješenja njezinog ravnatelja, zbog nezakonitog trošenja državnog novca više djelatnika VSOA-e.
Glasnogovornik Vlade RH Milić u izjavi medijima ističe da premijer Andrej Plenković još nije vidio to izvješće jer službeno boravi u SAD-u, te će se o Izvješću UVNS-a i o prijedlogu predsjednika Republike Milanovića očitovati idućeg tjedna.
Dodaje kako je “jasan stav Vlade da sve počinitelje nezakonitih radnji treba sankcionirati”.
Predsjednik Republike Zoran Milanović uputio je dopis predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću kojim je pokrenuo postupak za razrješenje general bojnika Ivice Kindera s dužnosti ravnatelja Vojno sigurnosno-obavještajne agencije (VSOA) zbog nezakonitog trošenja državnog novca više djelatnika VSOA-e.
Iz Ureda predsjednika RH naveli su kako Milanović smatra da ravnatelj VSOA-e, kao osoba odgovorna za funkcioniranje Agencije, ne može više obavljati tu dužnost nakon što su u izvješću Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost (UVNS) o Izvanrednom neposrednom stručnom nadzoru VSOA-e navedene opsežne i teške povrede.
Prema pisanju medija, nadzorom u VSOA-e utvrđen je cijeli niz prekršaja, kao i to da su vojni obavještajci, koji su boravili na različitim zadacima u vojnim misijama u Poljskoj, Libanonu i Litvi, pronevjerili najmanje dva milijuna kuna lažirajući troškove, i spremajući višak novca u svoje džepove. Dodaju da je riječ o više djelatnika VSOA-e, od kojih nekolicina više nije na tim poslovima.