Anton Kikaš / Foto Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Njegov Boeing 707 presrela su dva MiG-a i prisilila da sleti u Zagreb. Uhićen je i sustavno premlaćivan
povezane vijesti
Predsjednik Republike Zoran Milanović u četvrtak će u svom Uredu na Pantovčaku odlikovati Antona Kikaša Redom kneza Domagoja s ogrlicom.
Kikaš je široj javnosti postao poznat 31. kolovoza 1991. kada ga je zarobila JNA u zagrebačkoj zračnoj luci na koju je sletio sa zrakoplovom punim oružja za hrvatsku vojsku i policiju.
U zrakoplovu Boeing 707 Uganda airlinesa bilo je 18 tona lakog pješačkog i protuoklopnog naoružanja.
Greška pilota
Plan je bio letjeti preko Trsta i sletjeti u u Ljubljani, ali je greškom pilota zrakoplov ušao dublje u zračni prostor tadašnje Jugoslavije, te su ga presrela dva MIG-a tadašnjeg Jugoslavenskog ratnog zrakoplovstva i prisilila da sleti u Zagreb.
Kikaš je bio uhićen i odveden u Beograd gdje je bio sustavno premlaćivan.
Prijetila mu je dugogodišnja robija, ali su u to vrijeme kod Slunja hrvatske postrojbe zarobile generala JNA Milana Aksentijevića, te nekoliko časnika, pripadnika Kontraobaveštajne službe JNA.
Dogovorena je razmjena.
Na kraju je Kikaš u zatvoru proveo tri mjeseca, a razmijenjen je za generala Aksentijevića 25. studenog u zagrebačkoj zračno luci.
Nikada dosad nije primio nijedno hrvatsko odličje za zasluge. Hrvatska je u to vrijeme bila prisiljena kupovati oružje na crnom tržištu jer je Vijeće sigurnosti nametnulo embargo na oružje za cijelo područje Jugoslavije.
Dramatičan podvig
Ovaj kanadski Hrvat bio je jedan od mnogih hrvatskih iseljenika koji su donirali novac za obranu Hrvatske. No, nabava i doprema oružja u Hrvatsku bila je rizik zbog kojeg se mogla izgubiti sloboda, a možda i glava.
Prije godinu dana, u emisiji Dobro jutro Hrvatska, Anton Kikaš opisao je svoj dramatičan podvig.
“To je važan dan u mom životu, kada sam prije 29 godina prisilno sletio s Boeingom 707 punim oružja u zagrebačku zračnu luku. Drago mi je da mogu podijeliti jedan detalj, ja sam napravio sve što se moglo napraviti i šteta je što je pilot pogriješio.
Jakov Sedlar locirao je pilota i on je dao izjavu kad mu se javila kontrola leta iz Beograda i pitali ga gdje leti, rekao je u Ljubljanu, umjesto u Trst i istog trena su dva miga iz Pule poletjela, presrela avion i prisilila da sletimo u zagrebačku zračnu luku”, rekao je Kikaš.
Anton Kikaš je uhićen i proveo je tri mjeseca u srpskom zatvoru.
Nakon ispitivanja, tortura
“Nakon ispitivanja počela je tortura, zapovjednik Jugomir Bajić je vikao galamio, psovao i prijetio i kad je vidio da nisam reagirao, onda sam od udaraca završio na podu.
Naredio je da dokrajče posao. Ne sjećam se što se dešavalo, znam da su me kao vreću ubacili u helikopter prema Beogradu.
Po dolasku u Batajnicu, naređeno je da me stave u kut u čekaonicu i da cijevi pušaka stave na moju sljepoočnicu, to je bio doček”, ispričao je Kikaš.
Rekao je kako nikad nije požalio i da bi to ponovno učinio.
“Ne daj Bože, ako bi agresor napao Kanadu, isto bi napravio, kao i za Hrvatsku.
Moji sinovi Robert i Marko, iako rođeni u Kanadi, vole Hrvatsku istim žarom kao i Kanadu, dolaze, prošlo ljeto su obojica bili na godišnjem odmoru u Hrvatskoj i prate sve što se zbiva uz sport”, navodi Kikaš.
Ikona hrvatske dijaspore
Što se tiče isplate otkupnine, kaže da mu je žao zbog informacije da su kanadski Hrvatski skupili tri milijuna dolara za njegovu otkupninu.
“Nijedan dolar nije dan i drago mi je da sada to mogu demantirati”, ispričao je Anton Kikaš 2020. godine u emisiji Dobro jutro Hrvatska.
Red kneza Domagoja s ogrlicom dodjeljuje se hrvatskim i stranim državljanima za pokazanu osvjedočenu hrabrost i junaštvo u ratu, izravnoj ratnoj opasnosti ili u iznimnim okolnostima u miru.
Kikaš je poznati hrvatski iseljenik i svojevrsna ikona hrvatske dijaspore. S prvim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom bio je prijatelj i puno prije Domovinskog rata.
Zahvaljujući svom ugledu među hrvatskim iseljenicima u Kanadi i SAD-u na početku rata za obranu hrvatske sakupio je milijune dolara. Svojim je novcem i novcem hrvatskih iseljenika kupio oružje za njezinu obranu.
Oružje je kupio u Južnoj Africi.