Foto Screenshot HRT
Dolazi do jake upale i oštećenja stanica i prostate i testisa, a uz to i oštećenje spermija na određeno vrijeme pa smanjena količina koja može utjecati na funkcije reproduktivnog zdravlja i plodnost, rekla je Alemka Markotić
povezane vijesti
Koliko cjepivo zapravo štiti u Dnevniku Nove TV otkrila je Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” u kojoj su rađena istraživanja.
Sa Stožera je odjeknula i vijest da virus negativno utječe na plodnost muškarca i žene, kao i na stanje rodilje i novorođenčeta. Dodatna pojašnjenja o tim temama dala je prof. dr. sc. Alemka Markotić.
Na pitanje, na koji način COVID utječe na reproduktivno zdravlje – odnosno s kakvim se problemima susreću muškarci, a s kakvim žene koji su preboljeli COVID, Markotić navodi da je to iznimno važnja tema o kojoj treba govoriti.
O plodnosti žena
“O njoj se govori u kontekstu cijepljenja i to dosta s lošom informiranosti. Nema još uvijek dovoljno istraživanja, ima još uvijek prostora za dodatna istraživanja pa ćemo se i mi kao tim uključiti.”, rekla je Markotić.
“Ono što se do sada zna – trudnice mogu teže oboljeti i češće teže obolijevaju i češće završavaju na respiratoru ako se inficiraju. Ono što je bitno – kod djece može biti niža porođajna težina, prijevremeni porod i smrtni ishod.
Nažalost, djeca koja se rađaju kod inficiranih majki često završavaju na neonatološkim odjelima gdje trebaju dodatnu skrb i pro0duljenu skrb”, rekla je Markotić.
“Što se tiče utjecaja virusa na plodnost u žene, nema jasnih podataka o tome da bismo mogli nešto relevantnije reći, no sigurna sam da će i to biti u dogledno vrijeme”, istaknula je.
O virusu i ejakulatu
“Kod muškaraca je više istraživanja kod same plodnosti – stanice u testisima i prostati imaju puno receptora za virus i mogu biti inficirane, dokazane su stanice u ejakulatu određene infekcije, ali ne tako česte”, navodi Markotić.
“Dolazi do jake upale i oštećenja stanica i prostate i testisa, a uz to i oštećenje spermija na određeno vrijeme pa smanjena količina koja može utjecati na funkcije reproduktivnog zdravlja i plodnost”, rekla je.
“Jedan dio bolesnika, pa i onih s blažim oblicima ima i jedno vrijeme jake bolove u testisima i skrotumu koji se nastavljaju i u post COVID fazi”, dodala je Markotić.
“Dosta toga se po društvenim mrežama kalkulira o utjecaju cjepiva na reproduktivno zdravlje. Do sada nema niti jedne relevantne studije da svi ovi problemi koje sam nabrojala i vezani su uz infekciju, imaju veze s cijepljenjem protiv COVID-a”, kazala je.
Imaju li žene razloga za strah oko neplodnosti?
Jako puno pogotovo mlađih žena odgađa cijepljenje baš zato što se boje neplodnosti. Na pitanje imaju li razloga za strah, Markotić navodi da razloga za strah – nema.
“Bitno je da se cijepe, za trudnice nema preporuka, no prije planirane trudnoće bi bilo dobro da se žene cijepe na vrijeme, to im omogućava da su puno sigurnije i da ne dožive komplikacije koje sam nabrojala”, rekla je Markotić.
Ono koji se nisu cijepili ne razmišljaju ni o prvoj, a cijepljenima nije dobro sjela vijest o trećoj dozi. Koliko cjepivo zaista štiti, primjerice zaposlenike Infektivne klinike?
“Jasno je da su zaposlenici bili visoko zaštićeni, prije cijepljenja imali smo 14 posto oboljelih, sada imamo 1,7 posto i to svi s vrlo blagim oblicima bolesti tipa jače prehlade. Cjepivo definitivno štiti, to smo pokazali mi koji smo izloženi gotovo svakodnevno”, rekla je.
“Istraživanjima smo dokazali da titar pada, vjerojatno će trebati treća doza, ali opet, sigurno smo za ovo sve vrijeme razvili i takozvanu staničnu imunost tako da svi oni koji su cijepljeni, kad su u kontaktu s virusom, njihove stanice se aktiviraju i proizvode dodatna antitijela”, navela je Markotić.
I cijepljene osobe šire zarazu
Ispostavilo se da i cijepljene osobe šire zarazu. Na pitanje – koliko je to u odnosu na necijepljene, Markotić je kazala da nema jasnih podataka o postocima.
“Ono što se zna, s delta varijantom koja je puno infektivnija ima kliconoša, mogu imati virus u nosu i oni koj isu cijepljeni. Kolika je mogućnost širenja virusa, još nema podataka, no sigurno je i tu situacija bolja u odnosu na necijepljenje”, zaključila je Markotić u Dnevniku Nove TV.