Foto Davor Kovačević
Premijer Plenković je prije više mjeseci pobio tvrdnju da je novi zakon »Šeksovo čedo«, rekavši kako mnogo toga što se piše nema veze s istinom, pa ni ta tvrdnja
povezane vijesti
Kad je početkom godine bilo objavljeno kako su u HDZ-ovoj radnoj skupini za izradu novog zakona o izbornim jedinicama Vladimir Šeks, Karlo Ressler, Ivan Anušić i resorni ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica, odmah se komentiralo kako je to sastav koji ima namjeru ispolitizirati tu temu. U proljeće, vladajući su izašli s prijedlogom zakona koji bi se u raspravi i glasanju u Saboru morao naći već u rujnu, odnosno najkasnije do 1. listopada, dokad je Ustavni sud dao rok parlamentu da uoči izborne 2024. godine regulira to pitanje.
Iz Ministarstva pravosuđa i uprave, međutim, nikad nisu javnosti odgovorili tko je novi zakon pisao u samom ministarstvu – nitko nije sporio da vladajući mogu imati svoju unutarstranačku komisiju za tu temu, ali javnost ima pravo znati tko su u samom Maleničinom ministarstvu autori toga teksta. Među ostalim, tako su smatrali i u GONG-u.
»Šeksovo čedo«
Sad je, pak, na sve reagirao državni povjerenik za informiranje Zoran Pičuljan, koji je podržao GONG-ov zahtjev da Ministarstvo pravosuđa i uprave jasno i glasno kaže tko stoji iza novog Zakona o izbornim jedinicama, koji je prema GONG-ovoj ocjeni skrojen nestručno i netransparentno, a posebno im je sporno što su ga radili anonimni »stručnjaci iz Ministarstva«. Stoga je povjerenik Pičuljan sada naložio Ministarstvu da riješe GONG-ov slučaj.
Ministarstvo sada ima rok od osam dana da obznani odgovor na pitanje na koje su se oglušili kad je 26. svibnja GONG zatražio od resornog ministra Ivana Malenice da odgovori tko stoji iza prijedloga novog modela izbornih jedinica i tko je bio u stručnoj radnoj skupini koja ga je razradila. Upit Ministarstvu poslali su potaknuti izjavom premijera Andreja Plenkovića koji je odbacio mogućnost da je na izradi modela radila »bilo kakva stranačka skupina«.
Premijer Plenković tada je rekao samo da su novi izborni model izradili »stručnjaci iz Ministarstva«, a čak je i priznao kako »ovo nije bio veliki metodološki inkluzivni proces izmjene izbornog sustava«. On je tada pobio tvrdnju da je novi zakon »Šeksovo čedo«, rekavši kako mnogo toga što se piše nema veze s istinom, pa ni ta tvrdnja. Nakon tih izjava, GONG je zatražio od ministra Malenice da objelodani imena tih eksperata, ali ministar dosad nije to učinio. Sada osoba zadužena za zaštitu informiranja građana, povjerenik Pičuljan, traži jasni odgovor o tome.
Podsjećanja radi, novi zakon o izbornim jedinicama na proljeće je izazvao cijelu buru reakcija u javnosti, a čak su ga i ustavni stručnjaci s fakulteta u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, doveli u pitanje. Njih 11 napisalo je tada otvoreno pismo javnosti u kojemu su izrazili zabrinutost postupkom izrade novog zakona i upozorili na nužnost poštovanja temeljnih načela i procedura ustavne demokracije.
Uključiti javnost
I oni su, kao i GONG-ovci, tražili veće uključivanje javnosti u proces donošenja novog izbornog zakonodavstva, a upozorili su i da su rješenja iz zakona zapravo kratkoročna, jer bi se on sada mogao početi mijenjati nakon svakog popisa stanovništva.
Odgovor Malenice jučer nije stigao, ali obaveza je da se očituje na ovaj stav povjerenika i to u roku od 8 dana.
Analitičar Žarko Puhovski
za mješoviti izborni sustav
Upitan kako tumači ovu reakciju povjerenika Pičuljana, politički analitičar prof. Žarko Puhovski izjavio je jučer za N1 da je ta tema uvijek visoko politizirana, pa i sad.
– Jednako kao što su politizirane ove izborne jedinice, tako su i granice županija HDZ-ovska izmišljotina, samo 20 godina starija, kaže Puhovski.
On smatra da Hrvatska treba mješoviti izborni sustav u kojemu bi svaki birač imao dva glasa, i to bi odgovaralo željama građana da imaju svog predstavnika.