Foto Screenshot N1
Netko je trebao doći da objasni ljudima. Jedno su oni koji rade, ali oni koji primaju socijalnu pomoć od 800 kuna također nemaju pravo, ispričala je stanovnica kontejnerskog naselja Aleksandra David
povezane vijesti
U kontejnerskim naseljima u Glini i Petrinji pojavila se obavijest Stožera civilne zaštite da svi oni koji imaju mogućnost kuhati u kontejnerima više nemaju pravo na topli obrok, javlja N1.
“Poštovani korisnici prehrane, ovim vas putem obavještavamo da se sukladno odluci Stožera Civilne zaštite od ponedjeljak 11. listopada 2021. hrana neće dijeliti korisnicima koji imaju mogućnost pripreme hrane u svojim mobilnim stambenim jedinicama ili kućama.
“Više nemate pravo na topli obrok”
Sukladno odluci, od ponedjeljka više nemate pravo na topli obrok”, stoji u obavijesti Stožera.
Podsjetimo, u siječnju ove godine državna tvrtka Pleter je od kuhara volontera preuzela kuhanje. Tada se kuhalo oko 10 tisuća toplih obroka dnevno, a zatim je taj broj smanjen na oko 2.500 toplih obroka i petstotinjak suhih obroka.
Aleksandra David stanovnica je kontejnerskog naselja u Petrinji koja je izgubila pravo na topli obrok, što joj predstavlja problem.
“Imali smo barem jedan topli obrok pa si za večeru mogao nešto drugo napraviti. Zasad kažu – ništa od toga. Samo veliki kontejneri dobivaju topli obrok, a mi u turskim kontejnerima ništa”, ispričala je David za N1.
Bez objašnjenja
Obavijest se, kaže David, pojavila u petak, ali bez ikakvog objašnjenja.
“Netko je trebao doći da objasni ljudima zašto nemamo pravo i tko nema pravo. Jedno su oni koji rade, ali oni koji primaju socijalnu pomoć od 800 kuna također nemaju pravo”, rekla je.
Smatra da je uprava trebala doći i reći zašto nemaju pravo na topli obrok.
“Imamo li mi koji živimo od 800 kuna negdje pravo na hranu? Ovdje se nema tko buniti, ovdje oko mene su sve stariji ljudi”, kazala je David.
Glasnogovornik Stožera civilne zaštite za sanaciju posljedica potresa, Mladen Pavić, izjavio je kako je ovdje riječ o odluci lokalnih stožera.
“Lokalni stožeri odlučuju o tome”
“Lokalni stožeri odlučuju o tome, ovo je odluka u Glini. Oko 9.000 obroka, koliko se pripremalo na Baniji kada je Pleter preuzeo prehranu, u međuvremenu se smanjilo na 2.200, dakle to je jedan proces i nije bilo neke pobune ni negodovanja.
Glina nije prva koja je donijela takvu odluku, u Kostajnici to vrijedi još od travnja, u Majuru od travnja ili svibnja, isto tako u Sunji, i Sisak je značajno smanjio obroke. No moglo se ovo u Glini ljepše priopćiti ljudima u razgovoru, a ne samo ovako napisati”, rekao je Pavić za Index.
Iako je Pavić kazao kako odluka vrijedi samo za Glinu, slična se obavijest pojavila i u kontejnerskom naselju u Petrinji.
Na pitanje što podrazumijeva “mogućnost kuhanja” te hoće li ostati bez obroka i oni koji u kontejneru imaju samo kuhalo Pavić odgovara:
“Ima kontejnera koji nemaju kuhinje, ali većina kontejnera, uglavnom iz domaće proizvodnje, ima male kuhinje koje imaju kuhalo, pećnicu i sudoper. Naravno, nije to kuhinja kakve su u kućama ili stanovima, ali se u njima može kuhati, pa onda, ako lokalni stožeri donesu takvu odluku, oni više ne bi imali pravo na obrok.
No to je odluka lokalnih stožera, mi se u to nismo miješali. I ranije je princip bio da Pleter kuha i dostavlja hranu, a da lokalni stožeri raspodjeljuju tu hranu kome je potrebna”, rekao je Mladen Pavić za Index.