Photo: Marko Juric/PIXSELL
"Činjenica da EPPO istražuje sumnju na prijevaru znači da sustav funkcionira. Barem u Hrvatskoj, gdje se sumnje na prijevaru i korupciju ne guraju pod tepih, naglasila je
povezane vijesti
- Dvojac iz afere Varkom priznao krivnju. Robert Gotić to nije učinio, on je optužen i u slučaju Sovjak
- SDP tražio da o sukobu nadležnosti s EPPO-om odlučuje Visoki kazneni sud. HDZ je to odbio
- Plenković o aferi Geodetski fakultet: “Svakome bih poželio ministricu kulture kao što je Nina Obuljen Koržinek”
ZAGREB – Ured EPPO-a u Zagrebu jedan je od najboljih, rekla je u utorak glavna europska tužiteljica Laura Kovesi i dodala da se u Hrvatskoj sumnje na prijevare i korupciju ne guraju pod tepih.
Naglasila je i da europske istrage u nekoj zemlji ne znače da ona ima problem s kredibilitetom nego suprotno, da sustav funkcionira.
“Ne postoji čista zemlja. Vrlo je važno razbiti toksični narativ prema kojemu, ako Europski ured javnog tužitelja (EPPO) istražuje moguće prijevare u nekoj zemlji, ta zemlja ima problema s kredibiltetom. To jednostavno nije istina”, kazala je Kovesi, glavna europska tužiteljica, na press konferenciji u Predstavništvu Europske komisije.
“Činjenica da EPPO istražuje sumnju na prijevaru znači da sustav funkcionira. Barem u Hrvatskoj, gdje se sumnje na prijevaru i korupciju ne guraju pod tepih, naglasila je.
Po njezinim riječima, ured EPPO-a u Zagrebu je jedan od najboljih, s odličnim tužiteljima koji ne bi mogli biti tako učinkoviti bez iskrene suradnje s nacionalnim vlastima, no očekuje poboljašanje suradnje, posebice kada se radi o pristupu informacijama.
“Direktan pristup bazama podataka je za naše tužitelje od velikog prioriteta. Puno smo brži i učinkovitiji u našem radu ako imamo neometan pristup informacijama”, rekla je Kovesi i istaknula da rad EPPO-a “nije privremen”.
“Nikuda ne idemo, mi smo tu da ostanemo i radimo svoj posao (…) rečeno nam je da će se pitanje pristupa bazama podataka riješiti do kraja godine”, istaknula je europska tužiteljica i bivša tužiteljica rumunjske Nacionalne uprave za borbu protiv korupcije.
To se odnosi na račune, nekretnine, tvrtke i sve druge podatke koje EPPO sad mora tražiti putem drugih institucija što im oduzima vrijeme.
“Vjerujem premijeru. Ako pristup podacima ne bude riješen do kraja godine, doći ću opet”, poručila je Kovesi.
Plenković: EPPO ima jednak pristup podacima
Hrvatski premijer Andrej Plenković s Kovesi se sastao jučer.
“Suradnja s EPPO-om se pokazala jako dobrom, EPPO ima jednak pristup hrvatskim bazama podataka, a najčešće se radi o bazama podataka ministarstva financija ili unutarnjih poslova, kao što ga ima i glavno državno odvjetništvo”, kazao je Plenković danas novinarima.
“Naravno, sukladno nadležnostima europskog javnog tužitelja, a to su zloporabe europskog proračuna”, naglasio je.
Kovesi je kazala da hrvatske vlasti u potpunosti prepoznaju i cijene rad glavnu odliku EPPO-a, odnosno “našu jedinstvenu sposobnost da se borimo protiv transnacionalnog organiziranog kriminala” i pritom istaknula da je potrebno više napora uložiti u otkrivanje prevara vezanih uz porez na dodanu vrijednost (PDV) i carinskih prevara.
Najopasnije i najnasilnije kriminalne skupine, upozorila je Kovesi, “neprihvatljivo su narasle” i unazad najmanje 10 godina sve su bogatije i moćnije zahvaljujući upravo PDV prijevarama.
“To više nisu nacionalne, već međusobno povezane skupine iz raznih zemalja. Mafijaške skupine kombiniraju svoje aktivnosti, nisu više usredotočene samo jednu ilegalnu aktivnost”, rekla je.
U 2023. šteta za europski proračun je nakon 1927 aktivnih istraga procijenjena na 19,2 milijarde eura.
Spomenula je slučaj Admiral iz Portugala koji je počeo istragom jedne tvrtke s dva zaposlenika i ekstra velikim profitom, a ispostavilo se da je ta tvrtka povezana s drugim tvrtkama koje se bave istim prijevarama u gotovo svim članicama EU-a i trećim zemljama.
“Šteta za proračun EU-a bila je 2,2 milijarde eura, a za proračun Portugala 68 milijuna eura, iako se u startu činilo da štete nema”, rekla je Kovesi.
EPPO istražuje prekogranične PDV malverzacije, slučajeve korupcije, pranje novca i organizirani kriminal, zloporabu i pronevjeru novca iz EU fondova te ostale vrste prevara koje pogađaju financijske interese EU-a.
Kovesi je na kraju rekla da za ovog posjeta Hrvatskoj nije razgovarala o sukobu nadležnosti između EPPO-a i DORH-a već o njihovoj boljoj suradnji.