Kristjan Staničić SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER
Svrha novog Strateškog marketinškog i operativnog plana je pomoći hrvatskom turističkom gospodarstvu da kroz turizam ostvari veći prihod, osigura održivi rast, pozicionira Hrvatsku kao jedan od vodećih turističkih brendova na svijetu te osigura zadovoljstvo i odanost turista, ističe Kristjan Staničić
povezane vijesti
Turistička Hrvatska bi već do 2026. trebala biti prepoznata kao održiva destinacija visoke vrijednosti te destinacija koja nudi široki spektar autentičnih kvalitetnih turističkih doživljaja u različitim segmentima turističke potražnje. To je, naime, predviđeno novim Strateškim marketinškim i operativnim planom hrvatskog turizma 2022. – 2026., čiji su prvi zaključci predstavljeni prošlog tjedna na Danima hrvatskog turizma u Šibeniku.
Kako je slikovito kazao Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice (HTZ), Strateški marketinški plan je “mlađi brat starije sestre”, Strategije održivog razvoja hrvatskog turizma do 2030., koju je ove jeseni predstavilo Ministarstvo turizma i sporta i koja se naslanja na Nacionalni plan oporavka i otpornosti. U središtu Strategije je održivi razvoj, te se, kako je kazala ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac, želi postići ravnoteža između tri elementa održivosti – ekonomskog, socijalnog i ekološkog.
– Posebno je važno za naš nacionalni identitet, ali i za pozicioniranje Hrvatske kao autentične destinacije kako ćemo interpretirati svoju kulturnu i povijesnu baštinu, kako ćemo čuvati stare gradske jezgre od devastacije, kako ćemo upravljati prostorom i tokovima turista, i ono najvažnije, kako ćemo zadržati svoje ljude na kvalitetnim, sigurnim i dobro plaćenim radnim mjestima. Kako bismo sve to ostvarili, posebnu pozornost smo posvetili tome da Strategija bude usklađena s prioritetima ostalih resora u Nacionalnoj razvojnoj strategiji do 2030. godine, i svi su ciljevi postavljeni tako da njihovo ostvarenje bude uistinu moguće, ali i financijski potaknuto od strane Vlade, ukazala je resorna ministrica.
Odanost turista
Na taj se strateški koncept nastavlja i novi Strateški marketinški plan hrvatskog turizma koji donosi novi iskorak u promociji Hrvatske kao destinacije. Uz ostalo, Hrvatska će dobiti i novi slogan, koji bi u fokus trebao staviti upravo hrvatsku opredijeljenost k održivosti, “zelenom” razvoju i društvenoj odgovornosti. Da podsjetimo, do sada je Hrvatska turistička zajednica u svojim kampanjama koristila niz slogana, od “Mala zemlja za veliki odmor”, preko “Mediteran kakav je nekad bio”, do aktualnog “Hrvatska, Puna života”.
Govoreći o važnosti ovog dokumenta, direktor HTZ-a Kristjan Staničić istaknuo je kako je svrha novog plana pomoći hrvatskom turističkom gospodarstvu da kroz turizam ostvari veći prihod, osigura održivi rast, pozicionira Hrvatsku kao jedan od vodećih turističkih brendova na svijetu te osigura zadovoljstvo i odanost turista.
– Dubinska analiza pokazala je kako Hrvatska, kao turistička destinacija, posjeduje niz prednosti, od ljepote krajolika na obali i kontinentu pa sve do bogate kulturno povijesne baštine, dobre infrastrukture, a tu su i uvijek gostoljubivi domaćini. Sve ovo su iznimno vrijedni i dragocjeni resursi koje moramo dodatno valorizirati, a to ćemo ovim dokumentom, uvjeren sam, ostvariti u budućem razdoblju, poručio je Staničić.
Personalizirana usluga
Da se trendovi u turizmu rapidno mijenjaju te zahtijevaju brzu prilagodbu, pokazale su i protekle dvije godine. Najprije pandemija COVID-19, a potom i rat u Ukrajini uvelike su utjecali na aktualne turističke trendove. S druge, pak, strane, preferencije i očekivanja gostiju radikalno se mijenjaju, konkurencija ubrzano prilagođava svoju ponudu nastojeći očuvati stratešku prednost te se na Mediteranu sve snažnije pozicioniraju nove turističke destinacije.
– Analize pokazuju da smo 78 posto prethodnog Strateškog marketinškog plana uspješno proveli i realizirali. Zbog toga smo itekako dobro prepoznati od struke u svjetskim razmjerima. Također, premašili smo 100 milijuna noćenja koje sada trebamo disperzirati tijekom cijele godine. Ne treba nam više noćenja od toga, već nam treba poštenija i ravnomjernija raspodjela prometa na čitavu Hrvatsku, što je proces na dugi rok. Zbog svega toga Hrvatska podiže ljestvicu očekivanja, definira nove ciljeve i nudi novu strategiju, alate i komunikaciju svoje ponude, istaknuo je Staničić, naglasivši, međutim, i da je oporavak od posljedica pandemije brži od očekivanog, da se potražnja za personaliziranom uslugom povećala te da je odlazak u manje posjećene i bliže destinacije postao apsolutni trend.
Korištenje ključnih prednostiNovi strateški marketinški okvir promocije Hrvatske predviđa kako će se nova vizija Hrvatske ostvariti korištenjem ključnih konkurentskih prednosti, koje su identificirane kroz dva glavna smjera, a to su istinska ljepota i destinacija visoke vrijednosti. Pri tome su definirani vodeći brendovi unutar portfelja turističkih proizvoda, odnosno iskustvo u prirodi, citybreak, MICE, odmor u hotelima uz more, Grand Tour & Itinerari te nautički turizam. Kao proizvodni brendovi podrške razvijat će se hrvatska ruralna iskustva, wellness i zdravstveni turizam, avantura i sport, gastronomska iskustva, iskustvo otoka, kampovi i more te obiteljski/privatni smještaj uz more. Tu će biti i komplementarni brendovi, a to će ubuduće biti kulturna iskustva, festivali i događanja, ali i riječna krstarenja. |
Napredak na ljestvicama
Iskorake hrvatskog turizma u prethodnom razdoblju nisu prepoznali samo turisti, koji su svoje povjerenje dali hrvatskim turističkim djelatnicima čak i u vrijeme pandemije, već i stručna javnost. Tako je Hrvatska, kao turistička destinacija i brend, jačala rejting na svim relevantnim ljestvicama i indeksima.
Naime, naša se zemlja od 2011. do danas pomaknula za devet mjesta prema indeksu konkurentnosti u turizmu Svjetskog ekonomskog foruma Travel and Tourism Competitiveness Index te se trenutačno nalazi na 27. mjestu globalne ljestvice, dok se prema The Bloom Consulting Tourism Edition indeksu Hrvatska nalazi na 16. mjestu globalne ljestvice te na 9. mjestu europske turističke ljestvice najpopularnijih turističkih brendova. Tu je i indeks The Global Peace prema kojem se Hrvatska po razini sigurnosti nalazi na 15. mjestu u svijetu te na 11. mjestu u Europi što potvrđuje percepciju naše zemlje kao sigurne i ugodne destinacije za život.
Što se, pak, buduće percepcije Hrvatske kao destinacije tiče, ključni ciljevi novog Strateškog marketinškog i operativnog plana temelje se na dodatnom jačanju hrvatskog turističkog brenda, smanjenju sezonalnosti, ravnomjernijem turističkom razvoju svih hrvatskih krajeva, osobito kontinentalnog turizma, te masovnijem privlačenju turista veće platežne moći, koji su svjesni dodatnih vrijednosti koje Hrvatska nudi suvremenom i zahtjevnom turistu.
Promjena percepcije
Tako Hrvatska planira postići veće prihode od turizma, uz smanjenje gužvi u našim destinacijama, a pored prirodnih ljepota i čistog mora s razvedenom obalom Hrvatska će moći kapitalizirati i ekološku očuvanost, identitetsku raznolikost, bogatstvo gastronomije, jedinstven način života te mentalitet, srčanost i gostoljubivost hrvatskih ljudi.
– Želja nam je da Hrvatska bude globalno percipirana, ne samo kao lijepa zemlja, već i kao zemlja inovativnih i kreativnih ljudi, koja je ugodna za život i rad, odnosno kao zemlja identitetske raznolikosti, bogate kulturne baštine te jedinstvenog načina života. Vođeni smo time da Hrvatska postane ultimativna europska turistička destinacija, a njezin turistički brend jedan od najpoznatijih, najinspirativnijih i najpoželjnijih, zaključio je direktor HTZ-a Staničić.
Tri glavna ciljaDirektor HTZ-a ukazao je kako je analiza pokazala da je uspješno provedeno 78 posto prethodnog Strateškog marketinškog plana. Naime, on je donijet 2014. i njime su postavljena tri glavna cilja: povećanje snage brenda za 50 posto, povećanje broja dolazaka u predsezoni i posezoni za jedan milijun inozemnih gostiju te povećanje dnevne potrošnje turista za 15 posto. Prema podacima HTZ-a, prosječan godišnji rast međunarodnih dolazaka u predsezoni do 2020. godine iznosio je 11,4 posto te se s razine od 3,5 milijuna u 2015. došlo do 5,6 milijuna u 2019. Prosječan godišnji rast međunarodnih dolazaka u posezoni do 2020. iznosio je 8,4 posto, odnosno od 2,3 milijuna u 2015. na 3,4 milijuna dolazaka u 2019. godini. I što je vrlo važno, povećana je prosječna dnevna potrošnja po turistu. Ona je 2014. godine iznosila 66,36 eura, dok je 2019. bila gotovo 98 eura. |
Novi strateški marketinški dokument izrađuju zajednički konzalting tvrtke T.H.R., Horwath HTL te Millenium promocija, a prema kojima je potreban snažniji odmak od percepcije Hrvatske kao ljetne odmorišne destinacije kroz izgradnju imidža naše zemlje kao turističke destinacije visoke vrijednosti. Nužnost takvog zaokreta pokazala je i panel rasprava Tourists of the future koju je na Danima hrvatskog turizma organizirala Hrvatska turistička zajednica. Naime, manjak radne snage u turizmu, infrastrukturni pritisci u destinacijama, devastacija resursne osnove te svi ostali komunalni problemi, ukazuju kako je strateški i održivi pristup u daljnjem razvoju hrvatskog turizma nužan kako bi se Hrvatskoj, kao turističkoj destinaciji, osigurala budućnost i konkurentna pozicija na turističkom tržištu. Plan će biti gotov tijekom ovog mjeseca kada će biti upućen na usvajanje na Turističko vijeće HTZ-a.