EBU

Kosovo neće na Eurosong, stigla reakcija na društvenim mrežama: ‘To su dvostruki standardi i politički razlozi!’

Sanda Milinković

Eurosong 2025. održat će se u Švicarskoj zahvaljujući ovogodišnjem pobjedniku Nemo, Foto: Alma Bengtsson/EBU

Eurosong 2025. održat će se u Švicarskoj zahvaljujući ovogodišnjem pobjedniku Nemo, Foto: Alma Bengtsson/EBU

RTK je formalnim pismom zatražila poziv za sudjelovanjem



Grupa za lobiranje da se Kosovo natječe na Eurosongu, na Twitteru poznata pod profilom “Eurosong Kosovo”, oglasila se po pitanju nedozvoljavanja Kosovu da se natječe na tom glazbenom festivalu.


“EBU primjenjuje dvostruke standarde. Za Kosovo zahtijevaju puno članstvo u EBU-u prije odobravanja sudjelovanja na Euroviziji. Ali, ne prihvaćaju to iz političkih razloga, iako je RTK ispunio sve potrebne uvjete. Zaustavimo diskriminaciju”, objavili su na Twitteru.





Formalno pismo


Prema njihovoj objavi, Radio-televizija Kosova (RTK) nije dobila željeni poziv od Europske radiodifuzne unije (EBU) za sudjelovanje na natjecanju za pjesmu Eurovizije 2025. u Švicarskoj.


RTK je ranije ove godine formalnim pismom zatražila poziv za sudjelovanje na idućem Eurosongu. U pismu je naglašeno da je sudjelovanje na tako “visokom kulturnom događaju u Europi” od velike važnosti za Kosovo i njegovu “integraciju u Europsku uniju”.


“RTK aktivno potiče glazbene talente i promiče kulturnu razmjenu unutar Kosova. Uspješno smo organizirali vlastito nacionalno natjecanje pjesama, koje je steklo značajnu popularnost među stanovnicima Kosova. Ove godine ćemo s ponosom ugostiti drugo izdanje našeg natjecanja, s nadom da će pobjednička pjesma predstavljati Kosovo na natjecanju za pjesmu Eurovizije sljedeće godine.


Iako Kosovo trenutno ima poseban sporazum i status u EBU-u, inspirirani smo primjerom zemalja poput Australije, koje su pozvane sudjelovati na Euroviziji. Čvrsto vjerujemo da je natjecanje za pjesmu Eurovizije nepolitički događaj koji slavi glazbu, različitost i jedinstvo, vrijednosti koje duboko odjekuju u našoj naciji”, stajalo je u pismu tadašnjeg generalnog direktora RTK-a, prenosi Eurovisionfan.


Da bi Kosovo moglo sudjelovati na Euroviziji, prvo mora postati članica EBU-a što zahtijeva da Kosovo bude član ili Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU) ili Vijeća Europe.


Zbog svog djelomičnog međunarodnog priznanja, Kosovo još nije ispunilo ove kriterije. Dok mnoge zemlje priznaju neovisnost Kosova, nekoliko država članica EBU-a ne priznaju ga kao neovisnu državu što otežava taj proces.


Onemogućen debi


Zagrebemo li malo u prošlost Eurovizije, sjetit ćemo se da je 2019. godine održan sastanak na kojem je jedno od glavnih pitanja bilo ono o izmjeni statuta EBU-a, da bi neke zemlje bile lakše primljene u članstvo.


S obzirom na to da je, kao što smo već spomenuli, jedan od uvjeta za članstvo ujedno i članstvo u Međunarodnoj telekomunikacijskoj uniji, predloženom bi se promjenom taj uvjet odbacio.


Promjena bi tada donijela televiziji RTK koja bi time ostvarila članstvo u EBU-u i nastup na Eurosongu.


Međutim, prije samog glasovanja, 17 zemalja (među kojima su i Grčka, Cipar, Španjolska i Srbija) tražilo je tajno glasovanje o ovoj problematici, što je i usvojeno.


Na kraju, od 1186 glasača, njih 673 glasovalo je protiv promjene, 400 glasova je bilo za, a 113 su se suzdržali. Ovim činom, predložene promjene su odbačene, čime debi Kosova na Eurosongu ostaje, kako sada stvar stoje, nemoguć.