Geely je prema dogovoru s francuskim Renaultom trebao koristiti njegove pogone u Brazilu i preuzeti manjinski udio u njegovom poslovanju, prema dogovoru iz veljače.


BYD je pak 2023. godine najavio da će u Meksiku graditi tvornicu i trebao je objaviti njezinu lokaciju do kraja prošle godine.




No, postupak pribavljanja dozvole Pekinga trajao je dulje no što se očekivalo, a državni planer rekao je predstavnicima u kompanijama da planovi uključuju rizik prijenosa tehnologije, ne navodeći detalje, rekli su izvori.


Dužnosnici kineskih udruženja automobilske industrije upozorili su pak u odvojenim razgovorima kompanije da će carine američkog predsjednika Donalda Trumpa stvoriti neizvjesnost u globalnoj trgovini i u gospodarstvima širom svijeta i zakomplicirati rizike i povrat njihovih ulaganja, navode izvori.


Razgovori još nisu završeni i situacija bi se mogla promijeniti, upozorili su izvori.


Treći izvor rekao je da su regulatori sada stroži i oprezniji prema inozemnim ulaganjima domaćih proizvođača automobila, ali ne do te mjere da potpuno obustave postupak izdavanja dozvola. Produljili su rok za dovršetak provjere i traže od kompanija više dokujmenata, dodao je izvor.


Geely je priopćio da je njegova suradnja s Renaultom u Brazilu bila uspješna, bez kašnjenja ili dodatnog nadzora.


BYD, Renault i kineski državni planer, Nacionalna komisija za razvoj i reforme, nisu odmah odgovorili na upit Reutersa da komentiraju informaciju o odgodi dozvola.


Geely traži partnere za širenje u inozemstvu i već je udružio snage s Renaultom u proizvodnji automobila u Južnoj Koreji.


BYD pak još uvijek prodaje 90 posto vozila u matičnoj Kini, ali gradi tvornice u Mađarskoj, Meksiku, na Tajlandu, u Uzbekistanu i u Brazilu kako bi bio bliže glavnim inozemnim tržištima.