LIJEČNIČKA GREŠKA

Strašna kalvarija čovjeka kojem je čak petero liječnika previdjelo dijagnozu. Kopnio zbog karcinoma, liječili ga – analgeticima

Ljerka Bratonja Martinović

Foto Goran Stanzl/PIXSELL

Foto Goran Stanzl/PIXSELL

Uzagrebačkoj bolnici nisu obavili osnovne pretrage, već su čovjeka pustili da mjesecima ublažava simptome teške bolesti



ZAGREB – Zbog previda njegove obiteljske liječnice, a onda i četvero liječnika hitnog prijema u KB-u Sveti Duh, 68-godišnji Zagrepčanin P. M. (podaci poznati redakciji) mjesecima je obilazio liječnike prije nego što mu je dijagnosticirana zloćudna bolest. Prvi se put na hitnu u KB-u Sv. Duh javio 11. ožujka uvečer zbog vrtoglavice, da bi ga dežurna specijalistica hitne medicine uz terapiju protiv vrtoglavice poslala kući. Tegobe su mu bile sve izraženije, imao je stalne bolove u vratu koje je ublažavao analgeticima, a kako mu se stanje iz dana u dan pogoršavalo, na hitni prijem u istu bolnicu otišao je ponovo 22. svibnja. Dobio je injekciju protiv bolova, a kući su ga otpustili uz terapiju analgeticima i preporuku mirovanja. Na isti način otpravili su ga s hitnog prijema KB-u Sv. Duh i pet dana kasnije, 27. svibnja, kad je potražio pomoć zbog, kako stoji u povijesti bolesti, “bolova u vratu koji se šire prema ramenima” te “difuznih bolova u području rebara, stjenke trbuha i preponama”.


U nalazu s hitne navodi se i kako mu se “sadržaj slijeva niz grlo i kašlje već dulje vrijeme”. Dobio je injekciju protiv bolova i pušten je kući s analgetskom terapijom. U zadnja dva nalaza na hitnoj su sugerirali potrebu slikanja pluća, ali je njegova doktorica bila na godišnjem i nije to mogao obaviti. Igrom slučaja, istog je dana kad je po treći put otpravljen s hitne, otišao na rendgen u obližnji dom zdravlja, gdje je RTG snimak pokazao da mu je jedno plućno krilo potpuno ispunjeno vodom te da ima metastazu na vratnoj kralježnici. Dijagnoza – rak pluća.


Sreća u nesreći


Koliko je ta vijest šokirala njega i njegovu obitelj, toliko je šokirana bila i liječnica u domu zdravlja koja je obavila radiološki pregled i ustanovila dijagnozu. Prije svega činjenicom da u jednoj zagrebačkoj bolnici nisu obavili osnovne pretrage koje bi pokazale o čemu se zapravo radi, već su čovjeka pustili da mjesecima ublažava simptome teške bolesti. Još je čudnije što ga njegova obiteljska liječnica, kojoj se također žalio na tegobe, nije poslala na ključne pretrage. Ona nam je rastumačila kako je pred tri mjeseca krvna slika bila uredna, a bolove u vratu pokušala je riješiti terapijom protiv bolova i uputnicom fizijatru, a tek onda slikanjem.




– To je počelo prije dva i pol mjeseca, s vrtoglavicom, a pred mjesec dana javio se s bolovima u vratu pa smo probali s analgeticima i fizikalnom terapijom. Ali ništa nije ukazivalo da se nešto dramatično dešava i nije bilo potrebe da ga šaljem na rentgen. Poslušala sam ga u travnju, i imao je uredno disanje, rekla nam je njegova obiteljska liječnica, dr. Mirela Bura Ivančić, koja je pretpostavila je da se radi o vratnoj kralježnici.


Dr. Antonini – Izlišno je govoriti o sistematskim pregledima

 


Uz ovakve probleme u sustavu, smatra prim. dr. Svetlana Antonini, izlišno je govoriti o sistematskim pregledima kao rješenju za prevenciju i rano otkrivanje bolesti.


– To što svakodnevno radim UZV dojke isto je prevencija, i to je jedna vrsta sistematskog pregleda. A zašto ljudi ne idu na te preglede redovito? Prvo, jer nema doktora, a drugo, jer nemaju naviku. I onda pacijenti počnu prigovarati tamo gdje nemaju što prigovoriti, a to mogu jer smo zdravstveno neobrazovana nacija. To je veliki defekt, jer da smo obrazovaniji, trošili bismo manje novca u zdravstvu, bili bismo zdraviji. I uvjerena sam da bi nam više pomoglo zdravstveno obrazovanje nego sistematski pregledi. Jer što ti vrijedi da nekog “utrpaš u kamion” i odvedeš na nekakav pregled, ako on nema svijesti o tome da treba voditi računa o vlastitom zdravlju?, pita se prim. dr. Antonini. Dok ministar Beroš tvrdi da je 7.000 karcinoma dojke, koliko ih je otkriveno u 16 godina mamografskog screeninga, polučilo velik uspjeh u smanjenju smrtnosti od te vrste raka, zagrebačka radiologinja podsjeća da je u tom razdoblju dijagnosticirano 40.000 žena s karcinomom dojke te da je 80 posto dijagnoza te bolesti postavljeno mimo mamografskog screeninga, nekim drugim načinima.

Nesretni se Zagrepčanin trenutno liječi u KBC-u Sestara milosrdnica, gdje se još uvijek provodi potrebna dijagnostika i čeka odluka liječničkog konzilija o načinu liječenja.


– Sad je bolje, prestalo ga je boljeti, počeo je jesti. Izvadili su mu vodu iz pluća, a još ne znaju što će s vratnom kralježnicom da ne dobije kvadriplegiju, prenijela nam je trenutno stanje pacijenta prim. dr. sc. Svetlana Antonini, radiologinja iz Doma zdravlja Zagreb-Centar koja je igrom slučaja sudjelovala u postavljanju dijagnoze, jer joj se za pomoć obratio sin oboljelog.


– On je imao ludu sreću da već nije kvadriplegičar. Čovjek se pita kakva je to obrada pacijenta na objedinjenom hitnom prijemu, a gledala su ga četiri liječnika?! Da je bolest dijagnosticirana odmah u ožujku, možda ne bi imao metastazu, možda ne bi imao ni toliki izljev u pluća. Rak se razvija godinama, ali za metastazu ne treba puno…, navodi dr. Antonini.


Splet okolnosti


U priču ju je upleo splet okolnosti, jer se u restoranu u koji često dolazi razbolio otac jednog od konobara. Molili su je za pomoć jer više nisu znali kamo otići nakon što su ih toliko puta vratili s hitne.


– Svaki put čovjeka sve više boli prsni koš i vrat, a oni ga vraćaju doma bez da su izvadili krv, slikali pluća. Iz onoga što mi je sin rekao, zaključila sam da mu u najmanju ruku treba RTG pluća, vratne kralježnice i elementarna krvna slika s CRP-om. To su pretrage koje su gotove za pola sata i koštaju 100 kuna. Već je slika pluća pokazala da čovjek ima izljev u cijelo desno prsište, što znači da je taj čovjek teško disao i kad je bio na hitnoj. RGT cervikalne kralježnice pokazao je da ima metastaze u kralješku, a u krvnoj slici ima izuzetno visok CRP koji je krajnje sumnjiv, navodi radiologinja, koja je oboljelog pregledala istog dana kad se treći put bezuspješno vratio s hitne.


Odlučila je, uz odobrenje obitelji, iznijeti slučaj u javnost kako se ovakvi propusti ne bi ponavljali i kako bi se liječnici bolje educirali u svom poslu. “Zapitala sam se – koliko takvih je na hitnoj dobilo pozdrav i otišlo kući”, priznaje, čudeći se kolegama koji su u ovom slučaju propustili učiniti osnovne korake u dijagnostici.