PREGOVORI TRAJU

Još nema potpunog dogovora Jadrolinije i obitelji poginulih pomoraca. Odvjetnik najavio podizanje kaznene prijave

Marinko Glavan

Foto Nel Pavletić/PIXSELL

Foto Nel Pavletić/PIXSELL

Što se tiče nagodbe za odštetu, kazao je kako su se obitelji i brodarska kompanija nagodili oko iznosa odštete za nematerijalnu štetu, odnosno zbog gubitka članova obitelji, ali da još uvijek nema sporazuma oko isplate materijalne štete



Šime Savić, odvjetnik obitelji trojice pomoraca poginulih u nesreći na brodu “Lastovo” u kolovozu prošle godine u Malom Lošinju, gdje je na njih pala pramčana rampa, potvrdio nam je da nagodba obitelji i Jadrolinije oko odštete još uvijek nije u cijelosti postignuta. Savić je najavio i kako će, ne učini li to DORH ili Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, obitelji podnijeti kaznenu prijavu protiv odgovornih za nesreću na brodu “Lastovo”.


Što se tiče nagodbe za odštetu, kazao je kako su se obitelji i brodarska kompanija nagodili oko iznosa odštete za nematerijalnu štetu, odnosno zbog gubitka članova obitelji, ali da još uvijek nema sporazuma oko isplate materijalne štete.


– U prvom redu se tu radi o izgubljenoj zaradi koju su poginuli mogli ostvariti da su radili do umirovljenja, a kojom su uzdržavali svoje obitelji. O tome još nema sporazuma s Jadrolinijom, u većini ostalih zahtjeva obitelji postigli smo nagodbu, rekao je Savić.




Novoimenovanoj privremenoj upravi Jadrolinije poslali smo upit o iznosu postignute nagodbe za odštetu zbog gubitka članova obitelji, kao i o iznosu kojeg obitelji potražuju na ime materijalne štete. Pitali smo i hoće li nova uprava pristati na zahtjeve obitelji po toj osnovi.


– Jadrolinija je s obiteljima stradalih pomoraca sklopila izvansudske nagodbe zbog pokrenutih parničnih postupka za naknadu neimovinske štete na temelju kojih je obiteljima isplaćena odšteta u sveukupnom iznosu od 412 000 eura. U odnosu na naknadu imovinske štete, poput izgubljene dobiti za uzdržavanje članova obitelji, ugovorne strane su suglasno utvredile da nisu predmetom Izvansudske nagodbe. Ukupna potraživanja po osnovi imovinske štete još su predmetom usuglašavanja. Svakako, svi zahtjevi koji su upućeni Jadroliniji primarno nastojat će biti riješeni mirnim putem, uz obostranu suradnju, stoji u odgovoru Jadrolinije, bez navođenja iznosa koje obitelji poginulih traže zbog izgubljene dobiti za uzdržavanje.


Nakon što je prije nekoliko dana iz Županijskog državnog odvjetništva potvrđeno kako je u slučaju nesreće na Lastovu pokrenuta istraga, ali ne protiv sad već bivšeg predsjednika uprave Jadrolinije Davida Sopte koji je u izvješću Ministarstva mora, prometa i infrastrukture označen kao jedan od odgovornih za nesreću zbog manjkavosti i neprovođenja Sustava upravljanja sigurnošću na “Lastovu”, već isključivo protiv trojice članova posade – tadašnjeg zapovjednika broda, prvog časnika palube koji je u nesreći zadobio teške tjelesne ozljede i vođe palube, Savić nam je potvrdio da je spreman, u dogovoru s obiteljima, podnijeti i kaznenu prijavu protiv odgovornih za nesreću.


– Najvjerojatnije ćemo podnijeti kaznenu prijavu protiv odgovornih osoba, ukoliko to ne učine DORH ili Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture. Nema niti jednog razloga zbog kojeg jedni ili drugi ne bi mogli podnijeti kaznene prijave i protiv drugih osoba, osim trojice članova posade koji su pod istragom. Ukoliko je budemo podnosili, ona će biti protiv nepoznatih počinitelja, kako bi se utvrdile tri stvari. Prvo, tko je odgovoran za to što je brod koji nema ugrađene sigurnosne uređaje koji bi spriječili pad rampe, odnosno ne ispunjava uvjete za plovidbu, bio u plovidbi. Drugo, tko je odgovoran za činjenicu da su na brodu bili pomorci koji nisu bili osposobljeni za rad s tom rampom na siguran način, a treće, tko je odgovoran za to što je brod bio u plovidbi, bez odgovarajućih sigurnosnih uputstava, rekao je Savić.


Komentirao je i pravno mišljenje umirovljenog profesora spiltskog Pravnog fakulteta, Dragana Bolanče, prema kojemu nema elemenata pravne odgovornosti bivšeg predsjednika uprave Jadrolinije Davida Sopte, bilo prekršajne ili kaznene, već se odgovornima za nesreću smatraju zapovjednik, prvi časnik i vođa palube koje istražuje i DORH. Savić smatra da to pravno mišljenje nema nikakvu pravnu snagu i ne obavezuje niti jednu stranu u istrazi ili eventualnim sudskim postupcima.


Upit o eventualnom podnošenju kaznene prijave protiv bivšeg predsjednika uprave Jadrolinije Davida Sopte poslali smo i Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, točnije hoće li Ministarstvo ostati pri podnošenju prekršajne prijave protiv njega ili će podnijeti kaznenu, ali odgovor tijekom jučerašnjeg dana nismo dobili.