U JGL-u prvi put razvijaju ovakav proizvod od samog početka
Rino sprej će smanjiti simptome prehlade prouzročene rinovirusom, ističu u JGL-u
povezane vijesti
Projekt razvoja novog, inovativnog proizvoda za poboljšanje zdravlja i kvalitete života predstavljen je danas u JGL-u, najvećoj domaćoj farmaceutskoj kompaniji.
Riječ je o razvoju Rino spreja, projekta čija je ukupna vrijednost 34,9 milijuna kuna, dok iznos bespovratnih europskih sredstava iznosi 13,87 milijuna kuna.
Veliki iskorak
Partner projekta je Centar za proteomiku Medicinskog fakulteta u Rijeci, a znanstvenu podršku u razvoju ovog inovativnog proizvoda JGL-u pruža razvojni partner -poduzeće Biosens iz Zagreba.
“Radi se o iskoraku za našu kompaniju, s obzirom da prvi put razvijamo proizvod od samog početka sa supstancama koje do sada nisu korištene u nazalnom spreju, a koje doprinose smanjenju simptoma i progresije prehlade prouzročene rinovirusom, zbog čega smo ga i nazvali Rino sprej.
Projekt je važan i zato jer je, u sklopu strategije pametne specijalizacije Republike Hrvatske, tematsko prioritetno područje „Zdravlje i kvaliteta života“ izabrano kao jedno od pet ključnih područja za razvoj hrvatskog gospodarstva.
Ovim projektom želimo ojačati položaj naše zemlje, pozicionirati se kao europsko središte za razvoj i proizvodnju inovativnih zdravstvenih proizvoda i to kroz suradnju proizvodno-istraživačkih kapaciteta privatnog i javnog sektora“, istaknula je Maša Safundžić Kučuk, mag. pharm., direktorica istraživanja i razvoja JGL-a i voditeljica projekta.
Naglasila je kako se, zahvaljujući pomoći Fonda, s ovakvim projektima ne stvara veliki pritisak na uobičajeno poslovanje tvrtke.
Potvrda koncepta
U tijeku su aktivnosti potvrde koncepta proizvoda in-vitro, kako bi se dokazala njegova sigurnost i djelotvornost, a stručnjaci JGL-a i riječkog Medicinskog fakulteta nadaju se uspjehu.
„Tim znanstvenika u Centru za proteomiku Medicinskog fakulteta u Rijeci već niz godina provodi znanstvena istraživanja u području imunologije, virologije, kao i istraživanju novih vektorskih cjepiva i imunoterapeutika, te sudjeluje u realizaciji brojnih nacionalnih i međunarodnih znanstvenih projekata.
Među našim dugoročnim prioritetima svakako je suradnja s ambicioznim biotehnologijskim i farmaceutskim kompanijama poput JGL-a.
Uvjeren sam da će nastavak suradnje između Medicinskog fakulteta i JGL-a na projektima poput ovog, ali i širenje suradnje u pravcu razvoja novih imunoterapeutika biti od strateškog interesa za oba partnera.
Za postizanje ovog cilja potrebna su ne samo nova ulaganja kroz zajedničke projekte već i vizija razvoja koja se temelji na korištenju rezultata temeljnih istraživanja u stvaranju novih terapija ili medicinskih postupaka“, kazao je prof. dr. sc. Stipan Jonjić, pročelnik Zavoda za histologiju i embriologiju te voditelj Centra za proteomiku na Medicinskom fakultetu riječkog sveučilišta.
Osobita vrijednost projekta leži u suradnji s akademskom zajednicom i činjenici da su istraživanjem zaokupljeni mladi ljudi kojima ovo može biti odskočna daska za daljnji rad.
Naime, osim Medicinskog fakulteta, surađuje se i s Odjelom za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci, a planiraju uključiti i Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Također, riječ je o rezultatima domaćeg znanja i kompetencija koji daju polet za razvoj novih projekata u budućnosti i pozicioniranje Hrvatske na globalnom tržištu zdravlja.