Foto PIXSELL
Postignuti dogovor ticao se odnosa kreditnih institucija i države te je postignut, kako je na tiskovnoj konferenciji 2. veljače 2021. i rekao tadašnji potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić
povezane vijesti
- MMF odobrio kredit Salvadoru u zamjenu za odmicanje od bitcoina kao službenog sredstva plaćanja
- Cijene pojele kreditnu sposobnost građana, kupovina stana postala nemoguća misija
- Izbor ustavnih sudaca je trgovačka farsa SDP-a i HDZ-a. Pavliček: ”To je institucija za uhljebljivanje istrošenih političara”
ZAGREB – U povodu teksta objavljenog na portalu Index.hr pod naslovom „Vlada se dogovorila s bankama za švicarac, nagodba je teška 2,5 mlrd. kuna i tajna je“, Ministarstvo financija priopćilo je u ponedjeljak da postignuti dogovor između države i banaka o obustavi arbitražnih postupaka s danom 30. lipnja 2021. “ne dira odnos kreditnih institucija i građana” te ne sadrži financijske obveze za proračun niti hrvatske građane.
Vlada RH i OTP Bank Plc, Erste Group Bank AG, Raiffeisen Bank International AG i Raiffeisenbank Austria d.d., UniCredit Bank Austria AG i Zagrebačka Banka d.d., Intesa Sanpaolo Holding Internacional Luxembourg i Privredna banka Zagreb d.d. te SberbankEurope AG i Sberbank d.d. Zagreb su još 5. srpnja 2021. obavijestile javnost kako su s danom 30. lipnja 2021. obustavljena četiri arbitražna postupka koje su OTP Bank Plc, Erste Group Bank AG, Raiffeisen Bank International AG i Raiffeisenbank Austria d.d., UniCredit Bank Austria AG i Zagrebačka Banka d.d. vodili protiv Republike Hrvatske pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) te da su se s istim datumom, Intesa Sanpaolo Holding Internacional Luxembourg i Privredna banka Zagreb d.d. te SberbankEurope AG i Sberbank d.d. Zagreb, koje su bile najavile mogućnost pokretanja takvih postupaka, konačno odrekle takve mogućnosti. Navedeno se odnosilo i na postupak koji su Raiffeisenbank International AG i Raiffeisenbank Austria d.d. vodile na Trgovačkom sudu u Zagrebu, navodi se u priopćenju.
Svi ti postupci vodili su se u vezi s izmjenama Zakona o potrošačkom kreditiranju i Zakona o kreditnim institucijama iz 2013. i 2015., a slijedom kojih je u konačnici izvršena konverzija kredita u švicarskim francima. Postupke su pokrenule kreditne institucije protiv Republike Hrvatske, tvrdeći da im je država zakonodavnim izmjenama nanijela štetu i povrijedila prava koja kreditne institucije imaju sukladno međunarodnim ugovorima o zaštiti i promicanju ulaganja, a temeljem svojeg pravnog položaja stranih ulagatelja u Hrvatskoj, kaže se dalje u priopćenju.
Postignuti dogovor ticao se odnosa kreditnih institucija i države te je postignut, kako je na tiskovnoj konferenciji 2. veljače 2021. i rekao tadašnji potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić, u širem kontekstu usvajanja tada novog Zakona o sustavu osiguranja depozita, podsjećaju iz Ministarstva.
Sukladno tome, dogovor ne dira odnos kreditnih institucija i građana. Štoviše, zajednički dokument koji je poslužio kao osnova za poduzimanje koraka temeljem dogovora, niti ne spominje sporove koje su vodili ili vode pojedinačni korisnici kredita s kreditnim institucijama, niti u odnosu na iste, pred bilo hrvatskim, bilo europskim sudovima, bilo kojoj strani nameće ikakve obveze ili očekivanja. Dogovor ne sadrži nikakve financijske obveze za državni proračun, a time – u širem smislu – niti za hrvatske građane.
Uvažavajući uvriježenu praksu u postupcima koji se vode pred ICSID-om, ali i volju svih strana, spomenuti zajednički dokument zaštićen je stupnjem tajnosti sukladno važećim propisima Republike Hrvatske, zaključuje se u priopćenju.