
iStock
Njegovi zahtjevi da se zaustavi genocid, njegove ideje o miru i njegova velika želja za ljudskim bratstvom - svi su u skladu s vrijednostima indonezijskog vijeća svećenika
povezane vijesti
Smrt pape Franje izazvala je brojne izraze žalosti u Indoneziji, zemlji s najvećom muslimanskom populacijom na svijetu, koja odaje počast Papi i hvali njegovu predanost međuvjerskom skladu i njegov stav prema izraelskoj vojnoj ofenzivi u Gazi.
Istaknute islamske skupine u Indoneziji, gdje su oko 90 posto od 280 milijuna stanovništva muslimani, i šira javnost hvale poglavara Katoličke crkve u javnim izjavama i objavama na društvenim mrežama.
“Njegovi zahtjevi da se zaustavi genocid (u Gazi), njegove ideje o miru i njegova velika želja za ljudskim bratstvom – svi su u skladu s vrijednostima vijeća”, rekao je Sudarnoto Abdul Hakim, dužnosnik najvišeg indonezijskog vijeća svećenika.
U svojoj posljednjoj uskrsnoj nedjeljnoj poruci, dan prije nego što je umro nakon moždanog udara, papa Franjo je ponovio svoj poziv na trenutni prekid vatre u Gazi.
Franjo je pojačao kritike izraelske vojne kampanje u Gazi, nazivajući u siječnju humanitarnu situaciju u palestinskoj enklavi “vrlo ozbiljnom i sramotnom”.
Nahdlatul Ulama, najveća islamska organizacija u Indoneziji s otprilike 40 milijuna članova, koja se smatra jednom od najvećih u svijetu, šalje izraze sućuti.
“Papa Franjo bio je neumoran u svojim nastojanjima da Katoličku crkvu pretvori u čuvara i branitelja čovječanstva”, rekao je predsjedajući Yahya Cholil Staquf.
Muhammadiyah, druga najveća muslimanska skupina u Indoneziji, također se pridružila javnom izražavanju tuge. “Nadam se da inspiracija i koraci koje je papa Franjo poduzeo za čovječanstvo i mir mogu postati poticaj za veliki globalni mir i red”, rekao je čelnik Haedar Nashir u izjavi.
Franjo je stigao u Džakartu prošle godine s porukom međuvjerskog sklada, rekavši indonezijskim političkim čelnicima da će Katolička crkva pojačati svoje napore prema međureligijskom dijalogu u nadi da će pomoći u suzbijanju ekstremizma.
Poruka je u skladu s Franjinim stavom, koji je iznio 2016. da je pogrešno poistovjećivati islam s nasiljem.