EKOLOŠKI INCIDENT

Ina potvrdila odgovornost za onečišćenje mora na Hvaru: Procurio im je spremnik na benzinskoj crpki

Marinko Glavan

Ilustracija SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

Ilustracija SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

Spremnik iz kojeg je došlo do istjecanja redovito je održavan, a sljedeći redoviti pregled bio je planiran za 2027. godinu



Iz Ine je potvrđeno da je dizelsko gorivo koje je završilo u moru u lučici Križna luka na Hvaru, iscurilo iz spremnika Inine benzinske postaje za opskrbu plovila. Prema neslužbenim informacijama što ih je objavio portal Dalmacija danas, u more je iscurilo čak 15 tona dizela. Ini smo poslali upit o točnoj količini i vrsti goriva koje je iscurilo u more i uzrocima ovog ekološkog incidenta.



Zanimalo nas je i koliko je star spremnik iz kojeg je gorivo iscurilo u more te kada je zadnji put pregledan i koji su radovi na održavanju na njemu izvedeni, kao i što Ina poduzima na sanaciji zagađenja.




“Možemo potvrditi da je na marinskoj benzinskoj postaji Ine u lučici Križna luka na Hvaru, tijekom noći došlo do iznenadnog istjecanja dizelskog goriva iz spremnika. Odmah po uočavanju istjecanja, tijekom jutra su aktivirani svi propisani protokoli. Na terenu su sve specijalizirane hitne službe koje s nama rade na sanaciji i sprječavanju širenja goriva u okolišu i moru.


Spremnik iz kojeg je došlo do istjecanja redovito je održavan, a sljedeći redoviti pregled bio je planiran za 2027. godinu, sukladno važećim propisima. Uzrok curenja trenutačno se istražuje. Situaciju nastavljamo pažljivo pratiti i ostajemo u stalnom kontaktu s nadležnim službama, uz nastavak provođenja svih potrebnih mjera.” stoji u odgovoru Ine.


Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture se oglasilo o ovom incidentu.


Evo što su napisali.


U petak, u jutarnjim satima došlo je do istjecanja goriva na otoku Hvaru, najvećim dijelom u uvali Kržina luka dok na otvorenom moru nema vidljivih tragova onečišćenja. Točan obim onečišćenja trenutno nije poznat, na terenu su postavljene brane kako bi se spriječilo daljnje širenje onečišćenja na druge dijelove luke Hvar.


Uz službenike nadležne Lučke kapetanije Split i hvarske Ispostave, u aktivnostima saniranja onečišćenja koje sa kopna istječe u more, sudjeluju pripadnici vatrogasnih društava, djelatnici vodoopskrbe i odvodnje kao i specijalizirana tvrtka za sprječavanje iznenadnih onečišćenja mora, u suradnji s policijskim službenicima. O događaju je obaviješten i Državni inspektorat Republike Hrvatske. Trenutne aktivnosti usmjerene su na sprječavanje daljnjeg širenja goriva i sanaciju štetu, a sve okolnosti ovog događaja utvrdit će se očevidom koji će provesti nadležne službe, navode u Ministarstvu.