Photo: Robert Anic/PIXSELL
Novi model primjenjivat će se na generaciju studenata koji završe medicinu u 2024. Voditeljica radne skupine bit će Ada Barić Grgurević, bivša predsjednica HUBOL-a
povezane vijesti
ZAGREB – Ministarstvo zdravstva formiralo je radnu skupinu koja će raditi na programu za mlade liječnike, koji će, kao i rad pod nadzorom, služiti za pripremu tek diplomiranih liječnika za rad u sustavu zdravstva. Program neće biti obavezan, već elektivan, ali će se njegovo polaženje stimulirati, bilo bodovanjem ili drugim oblicima stimulacije. Kako je rečeno na konferenciji za novinare nakon sastanka ministra Beroša s dekanima medicinskih fakulteta u Hrvatskoj i studentskim predstavnicima, program za mlade liječnike neće biti zamjena za staž, nego model bliži mentorstvu. Primjenjivat će se, ako bude donesen prema planu, na generaciju studenata koji završe medicinu u 2024. godini.
Stanje na terenu
Voditeljica radne skupine bit će Ada Barić Grgurević, bivša predsjednica HUBOL-a, koja je istaknula da im je cilj »iznjedriti program koji će biti funkcionalan i primjenjiv za liječnike u većim gradovima i manjim sredinama.
– Stanje na terenu danas je takvo da nije zadovoljavajuće ni za mlade liječnike, ni za pacijente. Ja sam generacija studenata koja je prošla stažiranje od godine dana, to je bilo od neprocjenjive važnosti, ali stvari su se promijenile od tada, ocijenila je Barić Grgurević. Cilj će programa, dodala je, biti popularizacija primarne zdravstvene zaštite u svim segmentima, i obiteljske medicine i drugih specijalizacija, jer je PZZ jedna od najdeficitarnijih grana zdravstva.
– Program će biti elektivne prirode, nikoga se neće prisiljavati da ga upiše, ali stimulirat ćemo ih da se nakon što dobiju licencu angažiraju kroz taj program, da bi se kad završe edukaciju osjećali puno samostalnije i kompetentnije. Prema onome što čujem od mladih liječnika na terenu, sada to nije slučaj. Sad imamo situaciju da mladi liječnici odmah nakon fakulteta idu u hitnu službu bez toga da su sagledali zdravstveni sustav u cjelini. Moramo im omogućiti da steknu dodatno stručno obrazovanje nakon fakulteta, a prije odabira specijalizacije, i da se osjećaju suvereno raditi, zaključila je.
Popravljanje statusa
Ministar zdravstva Vili Beroš pak poručuje kako je položaj mladih liječnika bitan dio zdravstvene reforme, te se zato pokreće platforma za mlade liječnike koja neće biti samo jedan element, već niz mjera koje će popraviti njihov položaj, uključujući materijalni i edukacijski status.
– Do idućeg utorka osnovat ćemo radnu skupinu, a osim predstavnika studenata i medicinskih fakulteta u nju ćemo uključiti sve institucije koje u svojoj djelatnosti imaju povjerenstva za mlade liječnike, sve koji se brinu o njihovoj poziciji, poručio je Beroš. Na jučerašnji sastanak, naime, nije bila pozvana ni Inicijativa mladih liječnika ni povjerenstva mladih liječnika u Hrvatskoj liječničkoj komori i drugim strukovnim udrugama.
Upitan o nedostatku pedijatara, Beroš je rekao da je to posljedica višedesetljetne nebrige za to područje jer se devedesetih nisu raspisivale specijalizacije iz određenih područja. Naveo je kako je u zadnjih godinu i pol dana raspisano 660 specijalizacija na račun sredstava EU-a, a što se pedijatara tiče, neki su natječaji još u tijeku, ali se nitko na njih nije javio. Ministar ističe i kako neke lokalne zajednice već sad mladim liječnicima daju stanove, omogućuju kreditiranje, čak i dodjeljuju velike novčane iznose uz određene zadužnice da bi im mladi ljudi ostali.
Na pitanje o subotnjem prosvjedu liječnika, koji organiziraju strukovne organizacije i udruge – Hrvatska liječnička komora, Hrvatski liječnički sindikat, HUBOL i KoHOM, Beroš je kazao kako prosvjed nije način rješavanja problema, već se oni rješavaju za stolom.
– Poslušat ću koji su njihovi zahtjevi. Ako je samo riječ o borbi za materijalna prava, mislim da je to deplasirano jer je ova Vlada povećala liječnička primanja od 2016. godine za 43 posto. Istina je da se to dijelom odnosi na prekovremeni rad, ali ne mislim da se prosvjedima može bilo što riješiti. Sve se može postići razgovorima za stolom, to je pravi put. A naravno da ćemo poslušati sve što se tamo izrekne, zaključio je Beroš.