Udruga Domino

Zvonimir Dobrović: Splitska policija na strani molitelja protiv aktivistice

Hina

Foto Luka Stanzl/PIXSELL KLJUČNE RIJEČI

Foto Luka Stanzl/PIXSELL KLJUČNE RIJEČI



​Predsjednik udruge Domino Zvonimir Dobrović prozvao je u srijedu splitsku policiju da je protekle subote na Peristilu tijekom aktivističke akcije “Tiha misa” Arijane Lekić-Fridrih intervenirala na strani molitelja, na što policija odgovara da aktivistica ne smije ometati druge.


​Dobrović tvrdi da je policija u trenutku u kojem je istovremeno osiguravala skup ​molitelja i uredno registriranu umjetničko-aktivističku intervenciju Arijane Lekić-Fridrih mimo svih regula odlučila​i odabrati stranu,​ za što postoji snimljeni video kao dokaz.


Podsjeća da umjetnica već 14 mjeseci provodi akciju “Tiha misa”, kojom redovito ukazuje da kolektivne molitve muškaraca na trgovima diljem Hrvatske nisu ono za što se izdaju.




​”Ne radi se o molitvama, poruke nisu miroljubive, oni nisu bezopasni, niti su njihova okupljanja legalna. Riječ je o okupljanjima muškaraca koji koriste formu molitve i pozu klečanja zbog lakše mimikrije svojih stvarnih namjera – da više od godine dana protuustavno zazivaju nejednakost žena u društvu, zauzimaju i privatiziraju javni prostor mimo Zakona o javnom okupljanju i redovito bez dozvola ishođenih od lokalnih vlasti uzurpiraju glavne trgove desetak hrvatskih gradova​”, ističe Dobrović.


Upozorava da su redari i organizatori skupa molitelja u Splitu davali izravne zapovijedi i upute splitskoj policiji koga smije, a koga ne smije pustiti na Peristil​, te su im zapovijedali kako da postupaju i reguliraju njihov skup.


​Dobrović tvrdi i da su organizatori otvoreno prijetili da će reagirati, ako se Lekić-Fridrih približi moliteljima, što pokazuje da je splitska policija u sprezi s organizatorima te da djeluje suprotno članku 41. Ustava o odvojenosti vjerskih zajednica i države.


Dokumentarni film o moliteljima i “Tihoj misi”


​”Kako se o ‘Tihoj misi’ snima dokumentarni film, postoje video snimke koje ilustriraju ovo čemu kao društvo svjedočimo već više od godinu dana, a slične situacije su se istovremeno odvijale i u Zagrebu, gdje su redari također branili ženama da priđu govoreći da dio trga na kojem se oni nalaze nije za žene”, navodi Dobrović.​


U​ Splitsko-dalmatinskoj policijskoj upravi odgovorili su na prozivke istaknuvši da su do sada sva molitvena okupljanja prijavljena policiji u propisanom roku sukladno Zakonu o javnom okupljanju.​


Za vrijeme održavanja javnog okupljanja drugim osobama je dozvoljeno kretanje prostorom gdje se održava javno okupljanje sve dokle netko svojim ponašanjem ne ometa druge i ne narušava javni red i mir, kaže policija​.


​”Ili ne dovodi u pitanje nesmetano održavanje javnog okupljanja u skladu s odredbama Zakona o javnom okupljanju ili na drugi način ne ugrožava ili potencijalno dovodi do situacije koja bi mogla rezultirati ugrožavanjem javnog reda i mira, odnosno sudionika javnog okupljanja i imovine i to se primjenjuje na sve osobe jednako, kako na same sudionike javnog okupljanja, tako i sve osobe koje se iz različitih razloga​, slučajni prolaznici, istomišljenici, neistomišljenici,​ u tom trenutku zateknu na mjestu javnog okupljanja​”, navodi se u odgovoru.