Sastanak o problemima Kaštijuna

Zoričić: U Istri očito ne postoji sustav gospodarenja otpadom

Hina

Gradonačelnik Pule Fillip Zoričić / Foto Srecko Niketic/PIXSELL

Gradonačelnik Pule Fillip Zoričić / Foto Srecko Niketic/PIXSELL

"Nužno je da se hitno odmaknemo od tradicionalnog načina pogleda na otpad prema novoj paradigmi sustava gospodarenja otpadom koji uključuje smanjenje nastajanja otpada, ponovnu uporabu, recikliranje, kompostiranje i pretvorbu otpada u energiju", rekao je Zoričić



Pulski gradonačelnik Filip Zoričić ocijenio je u četvrtak u Puli, nakon sastanka o rješavanju pitanja gospodarenja otpadom na području Istarske županije, kako u Istri očito ne postoji sustav gospodarenja otpadom.


“U Istarskoj županiji se držimo stare paradigme upravljanja otpadom, gdje sve ovisi o odlagalištu. Nužno je da se hitno odmaknemo od tradicionalnog načina pogleda na otpad prema novoj paradigmi sustava gospodarenja otpadom koji uključuje smanjenje nastajanja otpada, ponovnu uporabu, recikliranje, kompostiranje i pretvorbu otpada u energiju”, rekao je Zoričić.


Na koordinacijskom sastanku, na kojem su se prvi put sastali predstavnici županije, gradonačelnici, direktori komunalnih poduzeća i predstavnici civilnog nadzora, raspravljalo se o problematici Županijskog centra gospodarenja otpadom Kaštijuna, posebice o modelu izračuna cijene zbrinjavanja komunalnog otpada u sklopu novog ugovora, predviđanju kretanja cijena zbrinjavanja komunalnog otpada u idućem razdoblju te o statusu biootpada i novom planu obrade otpada.




“Zbog niske cijene koju je Kaštijun naplaćivao pružateljima komunalnih usluga, došlo je do financijskog ‘krpanja’ i neodrživosti poslovanja, preopterećenosti postrojenja i rizika zastoja obrade zbog preopterećenosti i neadekvatnih ulaganja”, rekao je Zoričić i dodao da je bilo previše komponenata, a na kraju i loša kvaliteta goriva iz otpada, što znači i skuplje zbrinjavanje.


ŽCGO Kaštijun doživio financijski slom zbog niskih cijena, povećanjem cijena spriječiti stečaj


Na pitanje novinara hoće li Kaštijun u stečaj, Zoričić je odgovorio kako ne ide i da će se svi dionici potruditi da povećanjem cijena do toga ne dođe.


“Kaštijun je doživio financijski slom upravo zbog malih cijena, gdje je komunalcima puno lakše dovoditi sve na Kaštijun nego da odvajaju. Za Grad Pulu je važno da cijena ŽCGO-u bude viša od cijena zbrinjavanja ostalih vrsta otpada da bi motivirali sudionike sustava da počnu s odvajanjem otpada s naglaskom na biootpad, a kako bi društvo osiguralo novčani tok za ulaganja i održavanje”, zaključio je Zoričić.


Zamjenik župana Tulio Demetlika ocijenio je da sustav gospodarenja otpada u Istri funkcionira, da se otpad odvaja i skuplja.


“Kaštijun, odnosno sustav gospodarenja otpadom, nije ovisio samo o nama, već o zakonu koji nije definirao dosta stvari. Nije riješeno zbrinjavanje SRF-a (gorivo iz otpada), i to je prepušteno tvrtki Kaštijunu. Svi u Istri moraju znati da je Kaštijun točka koja može stvarati jedinstvo u Istri bez obzira na političke stavove i opcije”, poručio je Demetlika.


Medulin u borbi protiv Kaštijuna osniva udrugu građana po uzoru na Franak


Načelnik općine Medulina Ivan Kirac najavio je osnutak udruge građana koja će se boriti protiv ŽCGO-a Kaštijuna. Istaknuo je kako će se kroz tu udrugu pomoći svim mještanima te općine na koje Kaštijun izravno utječe i tražit će se odšteta zbog njegova rada, a pritom će se poduzeti sve što je potrebno da se interesi mještana i gospodarstvenika Medulina zaštite.


Dodao je da je inicijativu za udrugu građana pokrenuo na temelju rezolucije Općine protiv Kaštijuna, a preko nje se žele pokrenuti postupci za zaštitu kolektivnih interesa građana i gospodarstvenika “po uzoru na udrugu Franak”.