Opasno i skupo

Znate li kolike su kazne za petarde? Mogu ih dobiti čak i roditelji

Sandra Lacić

Photo: Borna Filic/PIXSELL

Photo: Borna Filic/PIXSELL

Blagdansko ozračje kvare eksplozije i ozljeđivanje maloljetnika



Koliko strašne ozljede mogu nastati od pirotehnike, svjedoči događaj koji se zbio 30. studenoga u Susedgradu kada je 14-godišnjak pronašao odbačeno neaktivirano pirotehničko sredstvo koje je zatim aktivirao upaljačem pri čemu je teško ozlijeđen. Liječnička pomoć pružena mu je u Klinici za dječje bolesti Zagreb nakon čega je prevezen u Kliničku bolnicu sestara milosrdnica gdje je zadržan na liječenju.


Šarenilo svjetlećih lampica, vesele pjesme, prigodno ukrašeni izlozi, vatrometi i prskalice sastavni su dio blagdanskog ugođaja i raspoloženja. Ipak, što kad zvuk pjesama zamijeni zvuk sirene, a blagdanski ugođaj zamijene bolnički hodnici i bolnička postelja? Javnost zabrinjava ozljeđivanje ljudi, ponajviše djece koja bez nadzora odraslih nestručno upotrebljavaju pirotehniku. Iako mnogi smatraju kako je riječ o bezazlenoj dječjoj zabavi, nažalost, sve češće smo svjedoci tragičnih posljedica uporabe pirotehnike. Mnogi ne shvaćaju da petarde nisu igračke i da je njihovo korištenje uvijek rizično.


Mnogo ozlijeđenih


Policija od 1993. godine provodi operativnu akciju »Mir i dobro« tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana kada dolazi do povećanog korištenja, ali i nezakonite uporabe pirotehničkih sredstava. Prošla akcija provodila se od 11. prosinca 2023. do 7. siječnja ove godine, a u tom razdoblju od pirotehnike su tri osobe teško ozlijeđene, a 16 lakše.




Među teško ozlijeđenim osobama bilo je 13-godišnje dijete kojem je u vikend naselju kod Ladimirevaca, 31. prosinca prošle godine eksplodirala petarda u ruci. Dijete je operirano u osječkoj bolnici, a kako su kasnije izvijestili iz Ravnateljstva policije, radilo se o amputaciji šake. Također, 14-godišnja djevojčica zadobila je trajne ozljede oka na području Čakovca. Djevojčica je 1. siječnja, najvjerojatnije u dvorištu obiteljske kuće pronašla raketu i aktivirala je. Raketa se u letu odbila od prozora kuće te pogodila djevojčicu u glavu.


Među lakše ozlijeđenim osobama bilo je sedmero djece mlađih od 14 godina, troje maloljetnika mlađih od 18 godina i šest punoljetnih osoba.


Propisane zabrane


Još sredinom studenoga građane većih hrvatskih gradova teroriziraju eksplozije petardi. Osijekom i Zagrebom su eksplozije odjekivale još u listopadu.


Upravo zbog toga policija je odlučila ranije nego prijašnjih godina oglasiti se i građane podsjetiti na to kako je od iznimnog značenja tijekom veselja i slavlja voditi računa o sigurnosti.


– Zajednički možemo postići da nam nadolazeći blagdani budu mirni i spokojni. Suzdržite se od uporabe pirotehnike i na taj način kreirajte mirno i sigurno okruženje za vašu obitelj, prijatelje, susjede u vašem kvartu. Vodimo računa jedni o drugima, posebice u vrijeme blagdana. Učinite svoju okolinu sigurnom, brinite se za svoje susjede, posebno starije dobi, kao i za kućne ljubimce, kojima detonacije petardi nisu nimalo ugodne.


Podsjećamo na to da petarde i rakete nisu dio blagdanskog ozračja te neoprezno i nestručno rukovanje njima može izazvati teške posljedice. Pirotehnička sredstva nisu bezopasna, pogotovo kada su u dječjim rukama, i od njih mogu nastati teške ozljede šaka, ruku, očiju i lica. Petarde mogu prouzročiti požare, a njihova uporaba može biti itekako opasna u zatvorenim prostorima i na mjestima gdje se okuplja veći broj ljudi, poručili su nedavno iz Policijske uprave osječko-baranjske.


Kazne za one koji ne poštuju propise prilično su visoke. Za roditelje i skrbnike djece koja se koriste pirotehničkim sredstvima propisana je novčana kazna od 130 do 390 eura, a pravne osobe i obrtnici koji prodaju pirotehniku djeci mlađoj od 14 godina mogu biti kažnjeni iznosom od 1.320 do 3.980 eura.


Inače, petarde su zabranjene u Hrvatskoj i građani ih ne bi smjeli posjedovati. Djeci mlađoj od 14 godina nije dopuštena kupovina i korištenje bilo kakve pirotehnike. Pirotehnička sredstva kategorije F1, za osobe starije od 14 godina dozvoljena su cijele godine. F1 kategorija pirotehničkih sredstava obuhvaća sredstva koja u sebi sadrže manje količine eksplozivne tvari kao što su bengalske šibice, konfete – bombice, žabice, čepovi i vrpci, pasje bombice, naboji za dječje pištolje, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom i drugi slični proizvodi. Zabranjena je prodaja petardi i redenika kategorije F2 i F3 građanima za osobne potrebe, a ostala dozvoljena pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 dozvoljeno je prodavati starijima od 18 godina, u razdoblju od 15. prosinca do 1. siječnja, u prodavaonicama koje imaju odobrenje za prodaju.


Uporaba dozvoljene pirotehnike kategorije F2 i F3 moguća je starijima od 18 godina od 27. prosinca do 1. siječnja. Uporaba pirotehničkih sredstava kategorije F1, F2 i F3 dozvoljena je na vanjskom prostoru, osim na mjestima gdje se zadržava veći broj osoba.


Propucani stanovi, kuće…


Za vrijeme prošlogodišnje akcije »Mir i dobro« hrvatski su policajci oduzeli 69 komada oružja, 7.178 komada streljiva, 1,27 kilogram eksploziva, 17 komada eksplozivnih sredstava (bombe i drugo) i 5.695 komada pirotehničke galanterije. Zabilježena su po dva propucavanja stanova i propucavanja kuća, osam propucavanja automobila i tri slučaja propucavanja drugih objekata. Uz to, evidentirano je 26 prekršaja i 18 kaznenih djela koja su vezana uz korištenje pirotehničkih sredstava, oružja i streljiva.