Foto Davor Kovačević
Ključno pitanje je hoće li doći do otvaranja kafića i restorana, odnosno hoće li biti dozvoljen rad teretanama i fitness centrima
povezane vijesti
- U centru Rijeke još je jedno mjesto manje za ispijanje kave. Svoja je vrata zatvorila i kavana Filodrammatica
- Glas poduzetnika o Vladinoj borbi protiv poskupljenja: ‘Neće Plenković iz svoga džepa dati nekome, to je sve naš novac’
- Đorđe Nešić “Strune”: O poeziji iz dunavskih dubina prema kozmičkim visinama
Danas u 14 sati održava se sjednica Znanstvenog savjeta Vlade na kojoj će se razgovarati o najavljenom popuštanju mjera. Do njega bi trebalo doći 15. veljače, iako je još nepoznato na što bi se moglo odnositi.
Ključno pitanje je hoće li doći do otvaranja kafića i restorana, odnosno hoće li biti dozvoljen rad teretanama i fitness centrima. Ministar zdravstva Vili Beroš ustvrdio je, međutim, kako unatoč boljim epidemiološkim pokazateljima nema mjesta za popuštanje mjera. Istodobno sve više znanstvenika diljem Europe poručuje kako nas svakako čeka treći val i kako bi mjere bilo uputnije pooštriti, nego liberalizirati.
“Ne očekujemo ništa. Ti Znanstveni savjeti, te sjednice Stožera i Vlade su kao kad Forest Gump uzima čokoladice iz bombonijere – nikad se ne zna što će izvući. Mi smo naše zahtjeve rekli vrlo jasno i oni se uopće ne odnose na epidemiološke mjere. One se odnose na gospodarske mjere. Ne želimo da neke djelatnosti budu diskriminirane, tražimo pravedno obeštećenje za sve koji su zatvoreni ili imaju veliki pad poslovanja zbog pandemije i tražimo da isplate budu pravovremene. S obzirom na brojeve koje imamo zadnjih 20-ak dana, vjerujem da je moguće sve otvoriti. Ali, s druge strane, imamo situaciju u Njemačkoj i nove sojeve koji sve zatvaraju…”, rekao je Dražen Oreščanin iz udruge Glas poduzetnika za Index.
Navodi kako su oni poduzetnici, a ne epidemilozi, pa bi Stožer trebao najbolje znati što je dobro za zdravlje građana. Poduzetnici su tu tamo da Vladu upozore ukoliko se donose nedosljedne i nekvalitetne mjere.
Danas se nastavlja i sjednica Sabora, a na dnevnom redu su izmjene Zakona o poticanju ulaganja kojima se žele ublažiti posljedice pandemije koronavirusa. Ranijim poticajnim mjerama, Vlada predlaže dodati još tri – iznimno se omogućuje dodjela potpora za ulaganje poduzetnicima koji 31. prosinca 2019. nisu bili u poteškoćama, ali su u razdoblju od 1. siječnja do 30. lipnja 2020. to postali.
Korisnicima potpora za ulaganje omogućava se da za projekte čije trogodišnje razdoblje realizacije ‘pada’ unutar razdoblja početka pandemije, to razdoblje produlje za jednu godinu. Također, kad je riječ o obvezama preuzetim prije 31. prosinca 2019. gubitak radnih mjesta u istoj ili sličnoj djelatnosti do kojeg dođe u razdoblju 1. siječnja 2020. do 30. lipnja 2021. godine u nekom od objekata odnosno projekata korisnika u zajedničkom europskom gospodarskom prostoru ne smatra se premještanjem u smislu Zakona o poticanju ulaganja.