Screenshot HRT
Broj umrlih je visok jer smo jako slabo procijepljena zemlja, u EU spadamo među najlošije poput Rumunjske i Bugarske, rekao je
povezane vijesti
- Oporba proziva zbog Beroša: “Ako su ovo uspjeli na mikroskopima, u vrijeme covida bila je pljačka epskih razmjera”
- U Primorsko-goransku županiju stiglo 29.500 doza cjepiva protiv gripe. Cijepljenje počinje u ponedjeljak
- Otkriće. Johnson je 2021. planirao vojni napad na nizozemsku tvornicu cjepiva protiv korone
“Ljudima smo vjerojatno već dosadili s ovim pričama o koroni, no činjenica je da imate autobus mrtvih svaki dan. To se ne može ignorirati, to se događa te se mi kao društvo s time moramo suočavati”, rekao je imunolog Zlatko Trobonjača jutros u Studiju 4 HTV-a.
Kaže da je velika tragedija da nam svaki dan umre po 50, 60 ljudi.
“Po smrtnosti stojimo jako loše u Europi. Broj umrlih je visok jer smo jako slabo procijepljena zemlja, u EU spadamo među najlošije poput Rumunjske i Bugarske. Dođe vas zapravo sram da ne spadate u kategoriju zemalja poput Danske, Švedske ili Portugala”, smatra.
Što se tiče tzv. cijepljenja po kućama, Trobonjača ističe da je to prvenstveno namijenjeno populaciji starijoj od 80 godina, koja često nema dostupne zdravstvene ustanove, bilo zbog udaljenosti ili zbog toga što su takve osobe teško pokretne.
Ističe da su bespredmetne rasprave oko toga je li netko umro od COVID-a ili s COVID-om jer se to, kako kaže, nikada ne može znati.
“Ako netko primjerice boluje od teške srčane insuficijencije te potom dobije COVID i umre, vi teoretski ne možete znati je li umro s COVID-om ili od COVID-a. Jedino ima smisla govoriti o godinama izgubljenog života. Vi možete kod određene statistike vidjeti koliko COVID skraćuje život. Prema nekim istraživanjima, to iznosi u nekim zemljama, oko 13 godina za muškarce, a oko 11 godina za žene. Dakle, u prosjeku kada govorimo je tako, ljudi koji su dobili COVID manje toliko žive u odnosu na one koji nisu. Po toj činjenici možemo zaključiti da je COVID smrtonosna bolest koja skraćuje život. Naročito onima koji imaju bolesti, a ponekad i oni punog zdravlja loše završe”, dodao je.
Ne zna hoće li doći do ukidanja COVID potvrda.
“Ako brojke padnu, nadamo se da hoće, možda ćemo moći razmišljati o njihovu ukidanju i u zdravstvenim te socijalnim institucijama”, zaključio je Trobonjača za HRT.