Foto arhiva NL / B. Scitar PIXSELL
Bio bi ovo fingirani javni poziv, namješten za Zlatu Đurđević. Svima bi bilo jasno da će Milanović nju odabrati za kandidatkinju i da bi ostali, ako bi se u ovakvim okolnostima uopće još netko javio, bili tek statisti
povezane vijesti
ZAGREB – Posljednjih dana svjedočimo vrlo složenom političko-pravnom sporu u vezi s prijedlogom kandidata za predsjednika Vrhovnog suda, ali iz njega postoji jedan prilično jednostavan izlaz, Zlata Đurđević trebala bi sudjelovati u novom javnom pozivu što bi ga raspisalo Državno sudbeno vijeće.
Od najviših dužnosnika HDZ-a stalno stižu izjave kako je, da bi se stvari vratile u zakonski okvir, nužno da kandidat/kandidatkinja predsjednika Zorana Milanovića prethodno prođe javni poziv. Još, doduše, nije pronađen održiv proceduralni put do ponavljanja tog javnog poziva, ali ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica radi na tome. Dakle, puno je toga na Zlati Đurđević, a ona nam je jučer potvrdila spremnost da se prijavi na drugi javni poziv.
– Ovisi to o odluci Ustavnog suda. Svakako ću je poštovati, rekla nam je predstojnica Katedre kaznenog procesnog prava zagrebačkog Pravnog fakulteta.
Fingirani natječaj
Ona, znači, kao uostalom i cijela hrvatska politika, čeka očitovanje Ustavnog suda na prijedlog Darija Juričana za ocjenu ustavnosti dijela Zakona o sudovima kojima je uređen izbor predsjednika Vrhovnog suda. Ako bi Ustavni sud zaključio da te zakonske odredbe nisu suprotne Ustavu, što je sasvim izvjesno, Zlata Đurđević bi sudjelovala u novom javnom pozivu. S obzirom na to da su vodeći dužnosnici HDZ-a iz Vlade i Sabora izrazili očekivanje da će Ustavni sud brzo donijeti odluku, nema razloga vjerovati da to neće biti tako.
DSV bi, da se ne gubi vrijeme, javni poziv, u trajanju mjesec dana, mogao opet raspisati čak i prije nego što dođe pravorijek Ustavnog suda. Malenica je u ponedjeljak navečer izjavio za RTL televiziju da bi se javni poziv moglo ponoviti i zbog same činjenice da Milanović nije Saboru predložio niti jednu od osoba koja se prijavila. Prvo su iz HDZ-a javno nagovarali predsjednika Republike da on kaže DSV-u da nije zadovoljan imenima potencijalnih kandidata, kako bi to tijelo ponovilo javni poziv. Ali, budući da je predsjednik Republike to odbio, HDZ bi ga mogao preskočiti i kreativno protumačiti da su se zapravo već stekli uvjeti za novi javni poziv.
Zlata Đurđević bi se na njega javila i onda bi samo još trebalo da Milanović, a on bi to, ističu na Pantovčaku, učinio, iznova zatraži o njoj mišljenje saborskog Odbora za pravosuđe i Opće sjednice Vrhovnog suda. Naravno, vrijedi to za sve koji bi se prijavili, što je u ponedjeljak Milanović propustio zatražiti. Tada bi Plenković i HDZ morali konačno zauzeti stav je li ona njima dobar izbor za predsjednicu Vrhovnog suda, što sada, opravdavajući se da je zaobiđena propisana procedura, izbjegavaju.
Bio bi ovo fingirani javni poziv, namješten za Zlatu Đurđević. Svima bi bilo jasno da će Milanović nju odabrati za kandidatkinju i da bi ostali, ako bi se u ovakvim okolnostima uopće još netko javio, bili tek statisti. No, vladajuća politika, većina ustavnih pravnika i pretežni dio javnosti zahtijevaju da se provede upravo takav javni poziv u kojem bi se unaprijed znao ishod, pa onda valjda ne bi bilo primjedbi da je u pitanju besramni igrokaz. Zlata Đurđević se, po svemu sudeći, zagrijala za ideju da bude predsjednica Vrhovnog suda i sada ne namjerava ustuknuti, a nitko relevantan još nije rekao da je ona nepodobna za taj posao, štoviše.
Dnevni red
Dok HDZ ne prizna da Milanovićeva kandidatkinja ima legitimitet, u SDP-u razmatraju opcije za otvaranje ove teme u Saboru. Prvi je na potezu njihov Mišel Jakšić, koji bi trebao sazvati svoj Odbor za pravosuđe i pokušati pokrenuti raspravu u mišljenju o Zlati Đurđević. Ako je Milanović istovremeno uputio u Sabor i prijedlog da se nju imenuje predsjednicom Vrhovnog suda, predsjednik Sabora ima rok od 15 dana da ga uvrsti u dnevni red. Jandroković je već rekao da mu to ne pada na pamet jer smatra da bi time kršio Ustav i zakon.
– U Poslovniku, članku 224., ne spominje se nikakva ocjena ustavnosti i zakonitosti točke prije nego što ona bude uvrštena u dnevni red. Siguran sam da bi predsjednik Sabora to uvrstio, pa bi se u parlamentarnoj proceduri iznosilo primjedbe. Predsjednik Sabora bi tako postupio, a Plenkovićev batler ne bi. Vidjet ćemo koju će ulogu odabrati Jandroković, rekao nam je Arsen Bauk, potpredsjednik Kluba zastupnika SDP-a. Aludirao je na to da je Jandroković svojedobno bivšeg predsjednika Sabora Josipa Leku nazvao Milanovićevim batlerom.
U slučaju da Jandroković zaista, i prije odluke Ustavnog suda, odbije staviti u dnevni red točku izbora predsjednice Vrhovnog suda, SDP može konstatirati da je time povrijedio Poslovnik i podnijeti zbog toga pisani prigovor Odboru za Ustav, pa će se tamo raspravljati o ovoj temi. Tu je i mogućnost interpelacije o radu Vlade vezano za pravosuđe ili zahtjev za opoziv ministra Malenice. Sve su to poslovnički mehanizmi kojima bi se raspravu o izboru predsjednice Vrhovnog suda moglo preseliti u Sabor. Još jedan su potpisi 51 zastupnika, temeljem kojih bi Jandroković morao dopuniti dnevni red. Međutim, SDP nema niti blizu toliko zastupnika, morale bi mu pomoći ostale oporbene stranke, a one zasad ne iskazuju za to pretjeranu želju. Marijana Puljak ili Dalija Orešković sigurno ne bi maknule ni malim prstom za Milanovića, a upitno je bi li zastupnici Domovinskog pokreta i Mosta dali svoje potpise za predsjednika Republike i Zlatu Đurđević.
Plenković: Nema problema, Đurđević nije tema
Premijer Andrej Plenković još uvijek ne dopušta da ga poremete zbivanja oko izbora predsjednika Vrhovnog suda.
– Postoji poštovanje Ustava i zakona koji je na snazi. Sve ovo drugo je politiziranje bez ikakvog razloga, želja za nekakvom temom o izboru Vrhovnog suda koja u biti djeluje nevjerojatno. Raspisan je javni poziv i svi koji se iole bave pravosuđem to su znali. Što je tu problem? Sve skupa je to, realno gledano, bizarno, izjavio je Plenković.
Podsjetio je da je predsjednik Milanović najavljivao da će se s njim konzultirati o kandidatu za predsjednika Vrhovnog suda, da bi mu zatim »poslao poruku preko našeg partnera, župana Čačića«, da se odlučio za Zlatu Đurđević. Na nju premijer ni jučer nije htio trošiti riječi.
– Ona u ovom trenutku uopće nije tema. O toj temi nemamo što razgovarati. Ne radi se tu o tome poštuje li netko nju i cijeni. Ako se netko uputi putem kojim se uputio i prihvati kandidaturu ovim putem, onda to više nije bitno. To po Poslovniku ne može doći na dnevni red, čuli ste predsjednika Sabora. Što je profesoricu Đurđević sprečavalo da se javi na poziv, upitao se predsjednik Vlade.