
Ilustracija / Foto Dusko Jaramaz/PIXSELL
povezane vijesti
Modularna nastava usmjerena je na učenike, a ne protiv nastavnika, rekao je ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Mile Živčić na konferenciji za novinare te istaknuo kako bi bila nepravda kada se obrazovanje ne bi moderniziralo.
Živčić se na konferenciji za novinare u Ministarstvu znanosti obrazovanja i mladih osvrnuo na štrajk u osnovnim i srednjim školama te na fakultetima i institutima koji su, navodeći kao jedan od motiva nepravdu, organizirala tri obrazovna sindikata.
“Ako je motiv štrajka nepravda, onda unutar tog motiva nikako ne može biti zaustavljanje reforme strukovnog obrazovanja jer se ovom reformom nikome ne čini nepravda”, rekao je dodavši kako bi bila velika nepravda za učenike kada bi se sve ostavilo po starom.
Ova reforma donosi promjene u pristupu poučavanju i organiziranju nastave, usmjerena je na učenika i kao takva nije usmjerena ni protiv koga, istaknuo je.
Napomenuvši da većina današnjih učenika strukovnih škola nastavu pohađa prema planovima i programima iz 1997. godine, pa i starijima, Živčić je objasnio da je cilj promjene “koja se promišlja i priprema već nekoliko godina u Hrvatskoj stvoriti moderno inovativno i fleksibilno strukovno obrazovanje”.
Dodao je da su poslodavci godinama ukazivali na to da učenici iz strukovnih škola izlaze s nedovoljno znanja te su stoga u pripremi reforme provedene opsežne ankete poslodavaca nakon kojih su izrađeni standardi zanimanja i kvalifikacija, a na temelju njih definirano je 147 novih strukovnih kurikula.
U izradi tih dokumenata sudjelovalo je 2328 članova povjerenstava i stručnih skupina, u kojima su većinu činili nastavnici i ravnatelji strukovnih škola.
Dosadašnji predmetno-satni način promijenjen je te se odustalo od “predmetne rascjepkanosti” kako bi se znanja i vještine, odnosno teorijsko i praktično povezalo u jedinstvenu cjelinu, odnosno modul, objasnio je Živčić.
“Na taj je način i onima koji poučavaju i učenicima jasnije što moraju raditi. Time se nekadašnje razvlačenje nastavnih sadržaja kroz predmet, kroz jednu nastavnu godinu zamjenjuje konkretnim znanjima i vještinama koje se vremenski ne ograničavaju”, rekao je.
Predavačka nastava i ovisnost o nastavnom sadržaju, dodao je, napušta se u korist manjih i dinamičnih cjelina koje nastavnicima ostavljaju puno veću fleksibilnost i samostalnost u planiranju nastave, a škole mogu određeni kurikul prilagoditi lokalnoj razini.
Modularna nastava usmjerena je na učenika
Cilj reforme bio je staviti učenike u fokus tako da budu aktivniji u nastavnom procesu i da ne budu samo “slušači predavanja”, nego im se omogućava usporedba onoga što slušaju u teoriji i onoga što se primjenjuje u praksi, rekao je i dodao da predavačka nastava nije isključena, ali ne smije biti dominantna.
Kako bi se educiralo i same nastavnike i ravnatelje te im se osigurala podrška, organiziran je niz aktivnosti, a u razvijanju modularne nastave značajna je bila i podrška škola kako bi bili sigurni da je ono što predlažu ostvarivo.
“Iskreno vjerujemo da je ovo transformacija iz zastarjelog u moderno i inovativno. Siguran sam da možemo dosadašnje strukovno obrazovanje modernizirati da bude moderno, fleksibilno i inovativno”, poručio je Živčić.
Ravnatelj Regionalnog centra kompetentnosti iz Splita Ivo Bilić objasnio je modularnu nastavu na primjeru Turističko-ugostiteljske škole istaknuvši važnost suradnje nastavnika i veću slobodu u kreiranju nastave, naglasivši kako smatra da je, unatoč određenim sumnjama i strahovima, modularna nastava “jedini ispravan put”.