Ponižavanje i protjerivanje

MUČILI MIGRANTE I OZNAČILI IH NARANČASTIM SPREJEM Centar za mirovne studije kazneno prijavio nepoznate policajce

Boris Pavelić

Antonia Pindulić iz CMS-a / Foto Patrik Macek/PIXSELL

Antonia Pindulić iz CMS-a / Foto Patrik Macek/PIXSELL

U prijavi su objedinjena četiri slučaja nasilja nad izbjeglicama. "Sve su žrtve, uz ostalo, pretrpjele mučenje i poniženje time što ih je, prema njihovim svjedočanstvima, policija označila trajnim, narančastim sprejem preko cijelog tjemena"



 


 


Centar za mirovne studije (CMS) podnio je danas kaznenu prijavu protiv nepoznatih policajaca “zbog osnovane sumnje na ponižavajuće postupanje i mučenje 33 osobe i njihovo nasilno i nezakonito protjerivanje iz Hrvatske u BiH”.


Zahtijevamo učinkovitu istragu i sankcioniranje počinitelja. Očekujemo od novog vodstva DORH-a da prepozna težinu i ozbiljnost ovih kaznenih djela i po prijavi postupi prema dužnosti i prema zakonu, prekidajući time praksu starog vodstva“ izjavila je Antonia Pindulić iz CMS-a.


U prijavi su objedinjena četiri slučaja nasilja nad izbjeglicama. “Sve su žrtve, uz ostalo, pretrpjele mučenje i poniženje time što ih je, prema njihovim svjedočanstvima, policija označila trajnim, narančastim sprejem preko cijelog tjemena”.


U CMS-u podsjećaju na ustrajne nalaze domaćih i međunarodnih organizacija civilnog društva, da “ljudi koji u našu državu dođu u potrazi za sigurnošću, u pravilu se time izlože još većem riziku”: policija ih “nasilno i nezakonito proganja koristeći palice, pištolje i udarce, narušavajući im dostojanstvo i sigurnost tako što ih razgolićuje usred šume i oduzima sve što imaju”.


Ako bude potrebno, CMS će, osim ove kaznene prijave, poduzeti i druge pravne korake kako bi pružio podršku zlostavljanim izbjeglicama, napominju u CMS-u.


Hrvatske organizacije za ljudska prava polovinom svibnja objavile su fotografije i svjedočanstva prema kojima hrvatski policajci, prije nego što izbjeglice – uglavnom muslimane – protjeraju u BiH, narančastim sprejem na njihova tjemena našpricaju oblik križa. Javna reakcija u Hrvatskoj zbila se tek nakon što je članak objavio britanski dnevnik Guardian.


Policija je Guardianu odgovorila tvrdnjom kako je riječ o “optužbama koje se ne temelje na provjerljivim činjenicama”, a “iznose ih osobe koje tijekom svog ilegalnog kretanja (…) krše čitav niz nacionalnih i europskih propisa”.