Ministarstvo zdravstva

Završena inspekcija o smrti Matijanića: “Nismo uočili značajnije stručne propuste”

Portal Novi list, Hina

Foto Screenshot N1

Foto Screenshot N1

Pokojni Matijanić bolovao je od Sjorgenovog sindroma i drugih bolesti. Nije uzimao propisanu terapiju i imao je veći rizik od smrti od covida, rekla je Mirjana Tadić, šefica Zdravstvene inspekcije



„Analizom postupka zdravstvenih djelatnika koji su bili uključeni u pružanje medicinske skrbi Vladimiru Matijaniću, nismo uočili značajnih stručnih propusta“, rekla je u srijedu predstavnica Ministarstva zdravstva Mirjana Tadić.


Tadić je predstavila nalaz zdravstvene inspekcije o smrti novinara Matijanića koji je preminuo 5. kolovoza, navodeći kako je „smrtni ishod bio posljedica nepredvidivog, odnosno brzonapredujućeg tijeka upalne bolesti srčanog mišića i plućnih promjena kao komplikacija osnovne bolesti covida-19″.


„Skup dvaju akutnih upalnih zbivanja vitalnih organa, srca i pluća, doveo je kod pacijenta do rapidnog pogoršanja srčane i dišne funkcije koja je rezultirala kardio-respiratornim arestom pri čemu brzina kliničkog urušavanja stanja pacijenta govori da je kod njega bila ključna uloga brzo napredujućeg miokarditisa koji je doveo do smrti mehanizmom maligne artimije što može nastupiti u iznimno kratkom periodu“, rekla je Tadić.


Konačno poznati članovi povjerenstva




Tadić, voditeljica Službe u Samostalnom sektoru za inspekcije u zdravstvu u Ministarstvu zdravstva, najavila je da će se nalaz inspekcije proslijediti DORH-u i Hrvatskoj liječničkoj komori.


U uvodu je Beroš istaknuo da je nalaz prije presice dostavljen Matijanićevoj obitelji. Nadzor je obavljen u KBC-u Split, u Zavodu za hitnu medicinu, u Domu zdravlja u ordinaciji doktorice Emilije Ugarković te u privatnoj ambulant interne medicine Miroslave Pavić Reić u Splitu.


Na konferenciji za medije su uz Beroša nazočili šef KBC Split Julije Meštrović, Radmina Majhen Ujević, zamjenica ravnatelja Zavoda za Hitnu mediicnu, Marko Rađa, ravnatelj Doma zdravlja SDŽ i Emilija Ugarković, liječnica Vladimira Matijanića.


Uz njih su na pressici bili i članovi stručnog povjerenstva: Ivan Puljiz, Senka Kajčić, Eduard Galić, Venija Cerovečki Nekić, Miroslav Majer, Davor Majer.


Nije uzimao terapiju, imao veći rizik


“U mišljenju je obrađeno i ranije stanje Vladimira Matijanića. Pokojni Matijanić bolovao je od Sjorgenovog sindroma i drugih bolesti.


Postavljena je i sumnja na sarkoidozu koja nije potvrđena, a pacijent nije redovito uzimao terapiju za kroničnu bolest.


Nije uzimao propisanu terapiju i imao je veći rizik od smrti od covida”, rekla je Mirjana Tadić, voditeljica Službe zdravstvene inspekcije Ministarstva zdravstva.


Dodala je da je njegova liječnica predložila cijepljenje protiv covida, ali da se on konzultirao s privatnom specijalizanticom koja mu je preporučila da odgodi cijepljenje te da uzima terapiju.


‘Samoinicijativno je konzultirao privatnu specijalisticu imunologinje u svibnju 2021. godine koja je predložila odgodu cijepljenja tri do četiri tjedna nakon započinjanja imunomodulacijske terapije.


Nije se ponovo javio radi cijepljenja


Nije uzimao terapiju, niti se ponovno javio radi realizacije cijepljenja niti je komunicirao s kliničkim imunologom do srpnja 2022. godine.


Na temelju dokumentacije dostupne zdravstveno inspekcije nije bilo moguće ispitati ulogu privatne specijalistice u davanju preporuke za cijepljenje”, kazala je Tadić.


Smrt je utvrđena od strane ovlaštene mrtvozornice koja je naložila obdukciju koja je učinjena u KBC-u Split.


“Utvrđena je proceduralna nepravilnost u provođenju obdukcije, s obzirom na to da je obdukciju trebao provesti specijalist sudske medicine”, rekla je.


Na pitanje je li netko od članova povjerenstva imao izdvojeno mišljenje, Beroš je kazao: “Nalaz sam zaprimio u kabinet, ja sam ga pročitao, primio na znanje.


Svi potpisali mišljenje povjerenstva


S obzirom da se radi o jednom stručnom mišljenju, oni su tijekom svog rada sagledavali literaturu, stručno mišljenje je usuglašeno. Svi su ga potpisali”.


Davor Mayer je kazao da oni nisu istražno tijelo te da komentiraju samo medicinsku dokumentaciju koja im je dostupna.


“Neredovitost kontroliranja znači da je u rujnu razvio prve tegobe. Obrađen je, dobio je antibiotike, on je zaprimljen u bolnicu.


U dvanaestom mjesecu je ležao u bolnici pod sumnjom da se radi o upali srčanih mišića. To je isključeno.


Dana 19.12 je bio naručen na magnetsku rezonanciju, ali nije mogao obaviti magnet zbog klaustrofobije. Kako nije imao simptome, nije mu predloženo da ga uspavaju”, kazao je Mayer.


“Vjerojatno se preplašio kad je čuo o kakvom se lijeku radi”


Naveo je da su isključene maligne bolesti te da mu je preporučena terapija.


“Njegova slika upale mišića je bila blaga. Zatim je bio nakon kontroli, tada mu je preporučen lijek kojeg nije uzimao. Vjerojatno se preplašio kad je čuo o kakvom se lijeku radi.


Nakon toga nije došao više kod doktorice. Išao je po drugo mišljenje. Ali nije obavio sve pretrage. Pluća nažalost nije obavio, nije obavio spirometriju.


Nije imao niti jednu sliku pluća niti je dolazio na kontrolu kod doktorice”, rekao je Mayer.


Dodao je da je Matijanić bio mogući kandidat za lijek Paxlovid, za liječenje kući, ali tog lijeka još nema u Hrvatskoj.


Zašto u Hrvatskoj nema Paxlovida?


Tko je odgovoran zašto u Hrvaskoj nema Paxlovida, pitali su novinari Beroša, prenosi N1.


“Nije dobro što skačemo s teme na temu. Ali dobro, ja ću vam reći sve što znamo. To je jedan od niza lijekova koji su dobili odobrenje.


EK je to je prepoznao i ušao u pregovore s proizvođačem. Oni nikako da završe. Elementi koji su bitni i potrebni su maksimalna sigurnost, cijena, isporuka, sudski procesi…


Mi smo se odmah pridružili zajedničkoj nabavi, ali pregovori još nisu gotovi”, odgovorio je Beroš.


Dodaje da ga, naravno, muči to što pojedine zemlje pokušavaju bilateralnim ugovorima doći do lijekova.


Beroš: Laž je da imam ugovor na stolu za potpis


“Ti ugovori slabe zajedničku nabavu. Laž je da imam ugovor na stolu za potpis. Netko namjerno plasira tu tezu, da je Paxlovid lijek koji treba doći u ljekarne da ga netko kupi.


Taj lijek je prošao stručne kontrole i to je dovoljno odobrenje. EK želi sklopiti posebne ugovore s proizvođačem. Vjerujete li da bi pregovori RH bili učinkovitiji od pregovora EK?”, dodao je Beroš.


Kardiolog Galić rekao je da iz nalaza koje su imali, “ultrazvuk srca je 2020. bio uredan, dodatnu pretragu koja je bila preporučena, magnet, nije mogao učiniti.


On je imao termin, ali nije mogao ići na njega. On naravno može imati zahvaćeni srčani mišić. Imamo podatak iz srpnja, kada je imao markere potpuno u redu. Da tog časa nije imao predispoziciju za nešto.


Šef KBC-a Split: Na nadzoru radili najvrsniji stručnjaci


Dijagnozu miokarditisa je teško postaviti i mi isključujući druge simptome, dolazimo do dijagnoze nečega što je užasno rijetko. On se događa u kasnijoj fazi bolesti.


Ograničene su nam spoznaje o utjecaju covida na miokard. Po kliničkoj slici se radi o rapidnom pogoršanju. Predmnijevamo da se nema dvojbi da se radi o ozljedi miokarda”.


Ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrović rekao je da su odmah započeli unutarnji nadzor u splitskoj bolnici.


“Na unutarnjem nadzoru radili su naši najvrsniji stručnjaci i rezultati tog našeg nadzora koreliraju s ovima objavljenim danas u onom dijelu koliko se odnose na KBC Split.


Spomenuli ste neke proceduralne primjedbe, točno, prihvaćamo i naravno da ćemo ih uzeti u obzir, no u odnosu na sam meritum nije bilo stručne greške”, rekao je ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrović.


“Lijeka remdesivira nije bilo”


Pojasnio je o kojim je primjedbama riječ.


“Bilo je riječi o tome da je u hitnoj bila specijalizantica, obavila pregled kako je trebalo, donijela zaključak za koji naše povjerenstvo misli da je ispravno.


Lijeka remdesivira nije bilo. Koliko je indiciran lijek, bolje da kaže netko stručan, a ne ja. Naša doktorica je postupila ispravno”, rekao je Meštrović.


Osvrnuo se na telefonske razgovore koje je pokojni Matijanić vodio s raznim zdravstvenim djelatnicima u danima prije svoje prerane smrti.


“U telefonskim razgovorima nije bilo stručne greške”


“Žao mi je zbog ovakvog ishoda. to je ono što nas opterećuje, kako bi čovjek postupio…. U tim razgovorima nije bilo stručne greške.


To je zaključak našeg povjerenstva. Naš nadzor je zaključio da se ne može donositi neki zaključak bez kliničkog pregleda pacijenta. I to je nedostajalo. U tim razgovorima je zaključeno da netko mora pacijenta pregledati.


Pacijenta je morao netko pregledati, ne može se to preko telefona”, rekao je Meštrović.


“Ako bi moja ostavka pomogla, nikakav problem”


Meštrović je ponudio ostavku kad se u KBC-u dogodila zamjena identiteta. Bi li je mogao opet ponuditi, pitali su ga novinari


“Ako bi to pomoglo. Nikakav problem. Ono su bile onakve okolnosti. Bila je situacija kakva je bila, KBC Split je prošao teške trenutke.


Mi smo pregledali 45 tisuća pacijenata u vrijeme korone. Nije nam bilo lako. Uspjeli smo sve prebroditi. Ovo što se sad dogodilo je žalost za sve nas.. Pokušavam najstručnije i najiskrenije odgovoriti”, rekao je Meštrović.


Dr. Puljiz: “Njemu je hitni prijem bio otvoren, mogao je doći”


Dr. Puljiz osvrnuo se na pregled Matijanića 2. kolovoza.


“On je došao bolestan 10, 12 sati od prvih simptoma. Imao je blagu temperaturu, doktorica je napravila korektan pregled i procijenila da nije potrebna dodatna obrada.


Sve je lege artis napisano, napisana je preporuka da se javi obiteljskoj liječnici ili ako se pogorša stanje na hitnu opet.


On nije imao indikacije za remdesivir tog prvog dana. To bi možda bilo do drugog dana.


Njemu je hitni prijem bio otvoren, mogao je doći. Imao je uputnicu. Pitanje je bi li lijek promijenio tijek bolesti”, rekao je Puljiz, prenosi N1.


“Teško je telefonski reći bilo što pacijentu”


Dodao je da “nije uobičajena praksa da specijalist dođe na telefon, to je van svih pravila”.


“Kolega teško može preko telefona trijažirati. Prema simptomima koje je imao, teško je bilo procijeniti. On nije trebao dozvolu doktora da dođe. On je imao uputnicu da dođe, mogao se javiti na hitnu.


Napravljen je standardni protokol. On se javio doktorici zbog temperature koja je počela rasti, ona mu daje savjet da dođe na pregled.


On je bio mobilan i bio bi pregledan. Bolnički liječnici ne dolaze na pregled u kućne posjete. Teško je telefonski reći bilo što pacijentu”, rekao je dr. Puljiz.


Podsjetimo, novinar Indexa Vladimir Matijanić umro je 5. kolovoza od posljedica covida, što je izazvalo veliku pažnju javnosti nakon što je njegova partnerica Andrea Topić objavila da mu liječnici u splitskoj bolnici i hitna pomoć nisu željeli pomoći iako je imao niz komorbiditeta.


Pokrenuta je istraga kako bi se utvrdile okolnosti njegove smrti.