Sabor

Zastupnici: Sramotno je kako se zdravstveni sustav odnosi prema pacijentima

Hina

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević



Slučaj dječaka s teškoćama u razvoju, Ante Mikulića iz Slavonskog Broda, koji ne dobiva adekvatnu rehabilitaciju, nije ostao bez reakcija ni u Saboru u kojemu su u četvrtak kritizirali zdravstveni sustav, uz ocjenu kako se taj sustav sramotno odnosi prema pacijentima.


Stipo Mlinarić (Domovinski pokret) ističe da ima nultu toleranciju za svako nasilje prema ženama i djeci.


„Ministarstvo zdravstva mora stati iza tog djeteta, riješiti taj slučaj i platiti što god treba jer dječji život nema cijenu”, poručio je.




Pozvao je majku djeteta da mu se javi i da će im pomoći kako god bude mogao.


„Neka mi se javi i ja ću otići s njom u Ministarstvo zdravstva i učiniti sve da se tom djetetu pomogne”, poručio je Mlinarić, kazavši da to ne govori kao političar nego je s ljudske strane uvijek spreman pomoći, pogotovo bolesnoj djeci.


Martina Vlašić Iljkić (SDP) poručuje da je sramotno da u današnje vrijeme, kada prema podacima imamo 25.000 djece koji su potencijalni korisnici usluga rane intervencije, svega jedno od osmero djece prima tu istu ranu intervenciju.


„To je porazni pokazatelj da u sustavu ima problema, a ovakvi pojedinačni slučajevi govore samo koliko zapravo je teško roditeljima ostvariti uslugu kada moraju izaći u medije sa svojim problemima, potpisivati peticije, a taj slučaj nije jedini”, upozorila je.


Dodala je i da je to pokazatelj da svaki slučaj treba rješavati individualno i koliko imamo problema u sustavu, i što se tiče usluga zdravstvene skrbi i sustava socijalne skrbi jer su to dva povezana sustava.


„Kao problem pokazalo se da nema dovoljno centara koje pružaju takve usluge, nedostupne su i nisu dobro teritorijalno raspodijeljene.


Bilo bi dobro da svaka županija ima svoj centar za rehabilitaciju kako bi osigurali roditeljima i njihovoj djeci sve usluge na jednom mjestu da ne moraju od ustanove do ustanove i tako gubiti vrijeme i tako teško osigurati zdravstvenu skrb za svoju djecu”, zaključila je.


Sandra Benčić (Možemo!) kazala je da ustanove Grada Zagreba pružaju usluge i za cijelu Hrvatsku jer ih zapravo u ostalim dijelovima zemlje nema i normalno je da se pruža jer ih djeca iz Slavonskog broda ili iz nekih drugih dijelova nemaju gdje dobiti.


„To je apsolutno nužno, ali nije normalno. Nije normalno da u zemlji u kojoj se premijer hvali kako financira ovo i ono, nema za osnovnu zdravstvenu i socijalnu infrastrukturu za djecu. Da parafraziram naslov jednog filma, ovo nije zemlja za starce, ali nema tu ni zemlje za djecu. Nevjerojatno je da nemamo osnovne usluge, i to za djecu s ozbiljnim zdravstvenim teškoćama”, kritizirala je.


Upozoravali smo to, dodala je, i na drugim slučajevima zdravstvenih problema djece, primjerice, mentalnog zdravlja djeca, gdje imate 50 dječjih psihijatara u čitavoj Hrvatskoj i ako trebaju hitnu psihijatrijsku pomoć, moraju putovati po 300, 400, 500 kilometara, najčešće u Zagreb.


„To nije normalna situacija i mi bismo apelirali da se, umjesto uništavanja zdravstvene i socijalne infrastrukture, ide u teritorijalnu decentralizaciju tih usluga tako da ih imaju djeca i u Slavonskoj Brodu i u Novskoj i u Osijeku i u Vukovaru”, poručila je Benčić.


„Meni to nije normalno”, izjavio je Božo Petrov (Most). Trebali bismo, ističe, biti solidarni i osjetljivi na one koji su najranjiviji u našem društvu i omogućiti im da razvijaju i kvalitetno žive svoj život.


„To što netko od njih ne može trčati, to što možda netko od njih ne može svirati, to ne znači da se ne može ostvariti u nekom drugom području života i kroz svoje talente pridonijeti društvu. I te kako može, a dokaz za to je Stephen Hawking, ali za to svakome treba dati priliku”, naveo je.


Za mene je apsolutno svaki čovjek u društvu jednako vrijedan, istaknuo je, uz zaključak da je ‘sramotno ovo što se događa i da se javne institucije i naš zdravstveni sustav na takav način odnose prema tim ljudima.