Foto facebook
O incidentu s mladićem u Osijeku oglasili su se i iz Centra za sigurniji internet (CSI). Osvrnuli su se na mogućnost da se radi o izazovu s TikToka istaknuvši da se uključivanjem u opasne trendove i izazove pokazuju “mračne strane online svijeta”
povezane vijesti
Dečko iz Osijeka u ponedjeljak navečer, u 21:15 sati, sjedio je na stolcu nasred Ulice Alojzija Stepinca u mrklom mraku čekajući automobil. Vozač koji mu je prilazio uspio je primijetiti mladića i zaustaviti se na vrijeme nakon čega se dečko uz smiješak ustao, pokupio stolac i odšetao bez da pogleda ide li u suprotnom smjeru vozilo, piše Telegram.
Sve je ugrađenom kamerom u vozilu, koja prati sve što se događa tijekom vožnje, zabilježio profesor s odsjeka za biologiju Sveučilišta u Osijeku Branimir Hackenberger, koji je video podijelio na društvenim mrežama. “Utjecaj društvenih mreža, obijest, nepostojanje realnog sustava vrijednosti, upropašten obrazovni sustav, sve to skupa zajedno ili nešto sasvim drugo!? Više ne znam”, napisao je profesor.
“Pogledajte što se moglo dogoditi”, poručio je Hackenberger te zaključio: “Možda netko prepozna lika i neka onda obavijesti njegove roditelje o tome što im dijete čini. Je li po srijedi Tik-Tok izazov ili nešto slično, nije važno. No, ovo dijete treba hitno odgojni tretman. Osim što ugrožava svoje zdravlje i život, ugrožava i sudbinu vozača i tko zna što još.”
‘Izazovi pokazuju mračnu stranu interneta’
O incidentu s mladićem u Osijeku oglasili su se i iz Centra za sigurniji internet (CSI), koji je dio Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, organizacije za zaštitu djece od zlostavljanja i seksualnog iskorištavanja putem interneta. “Postupanje mladića sa snimke smatramo ugrožavanjem prometa”, naveli su dodavši da ugrožava svoj, ali i život i zdravlje drugih te da je to kazneno djelo.
Osvrnuli su se na mogućnost da se radi o izazovu s TikToka istaknuvši da se uključivanjem u opasne trendove i izazove pokazuju “mračne strane online svijeta”. “Ne razmišljajući kritički o sadržaju, djeca i mladi mogu previdjeti opasnosti koje izazovi nose sa sobom”, naveli su napomenuvši da je jedan od izazova koji su se proširili aplikacijom bio i ležanje na cesti dok ne naiđe automobil.
Mladić sa snimke navodno je pronađen, a iz CSI-a poručuju kako se nadaju da će nadležne institucije poduzeti sve mjere. Istovremeno osuđuju komentare ispod objava na društvenim mrežama koje pozivaju na nasilje protiv mladića, piše Telegram. Centar je objavio da u ovakvim situacijama treba pozvati policiju i razgovarati s djetetom.
‘S djecom treba primjereno razgovarati’
Voditelj CSI-a Tomislav Ramljak je naglasio da je “prvi korak u borbi protiv štetnih sadržaja njegovo prijavljivanje”. “Odgovornost je nas odraslih biti u korak s onim što se djeci događa u životu, a danas se to velikim dijelom odvija na internetu”, kazao je Ramljak. CSI je objavio smjernice stručnjaka za roditelje o tome kako postupati ako su zabrinuti zbog štetnog sadržaja.
“Rješenje nije oduzeti djeci mobitele i zabraniti im korištenje društvenih mreža. Treba razvijati odnos povjerenja s djecom, iskreno se zainteresirati za online svijet u kojemu žive. Potrebno je educirati i sebe i djecu te prevenirati štetne posljedice”, navode. Istaknuli su i da s djecom treba razgovarati o tome kako koriste internet.
‘Moramo biti u korak s djecom’
“Tko su im pratitelji na društvenim mrežama, poznaju li te ljude, za što najčešće koriste društvene mreže, postaviti obiteljska pravila o korištenju interneta… Djeca su danas digitalni urođenici, nije im poznat svijet u kojemu nema tehnoloških postignuća današnjeg doba, a naš je zadatak biti u korak s događanjima i kroz svoje iskustvo im pružiti sve potrebne informacije – na njima primjeren način”, naveli su, kako piše Telegram.
Objavili su savjete psihologinje o postavljanju jasnih pravila i pitanja za sigurnost djeteta na internetu za djecu mlađe dobi, a poručili su i da su njihovi stručnjaci dostupni svakog radnog dana od 8 do 20 sati na anonimnoj i besplatnoj telefonskoj liniji 0800 606 606.