Preostaje nam prebroditi još ovu godinu, s obzirom na najave da ćemo ulaskom u Europsku uniju morati uvesti potpunu zabranu pušenja
ZAGREB Zabrani pušenja u kafićima, koja se u Hrvatskoj provodi od travnja 2010. godine, izmaklo je do kraja prosinca 6.398 kafića, odnosno svaki treći ugostiteljski objekt u zemlji.
Znači li to propast Milinovićeve zamisli po kojoj se u javnim zatvorenim prostorima neće pušiti?
Ugostitelji zadovoljni
Status pušačkog objekta dobilo je, dakle, 6.196 kafića manjih od 50 četvornih metara, a još je 196 ugostiteljskih objekata ishodovalo zeleno svjetlo za poseban, fizički odvojen prostor za pušenje u okviru lokala. U odnosu na ukupnu brojku od oko 16.000 kafića i ugostiteljskih objekata udruženih u Ceh ugostitelja Hrvatske, ispada da se cigareta smije zapaliti u njih gotovo 40 posto.
Tijekom prosinca sanitarni inspektori Ministarstva zdravstva obišli su 396 ugostiteljskih objekata, ili u prosjeku tek svaki četrdeseti kafić. Na licu mjesta izrečeno je 39 mandatnih kazni, protiv ugostitelja koji su se oglušili o zakon podneseno je šest optužnih prijedloga nadležnim prekršajnim sudovima i izrečene su dvije upravne mjere.
– S ovim smo brojem pušačkih kafića itekako zadovoljni, jer se s dozvolama za pušenje spasilo itekako puno kolega! – napominje Zlatko Puntijar, predsjednik Ceha ugostitelja.
Koliko je skupa ventilacija što ju je propisao Zakon o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda spasila zdravlje gostiju hrvatskih kafića, najbolje znaju oni koji ih redovito pohode. Njihovo je iskustvo u pravilu takvo da rijetko naiđu na lokal u kojem se uopće ne puši, a u pušačkim objektima ventilacija se pali tek kad se prostor previše zadimi.
Ventilacija korisna
– Duhanski dim je užasno štetan, i svako smanjenje njegove koncentracije u zatvorenom prostoru je dobro došlo. Da li su nepušači uz postojeće zabrane potpuno zaštićeni, teško je reći, ali mi liječnici podržavamo uvođenje ventilacije, jer je ona važna, pozitivna i korisna – ocjenjuje Sanja Popović-Grle, voditeljica poklinike pri Klinici za plućne bolesti Jordanovac.
Duhanski dim iz okoliša daleko je opasniji od onog koji pušač direktno povlači iz cigarete, ima veću koncentraciju štetnih sastojaka, pa su i nepušači i pušači koji sjede u zadimljenom prostoru izloženi strašno štetnim tvarima, podsjeća Popović-Grle, te zaključuje kako nam preostaje prebroditi još ovu godinu, s obzirom na najave da ćemo ulaskom u EU morati uvesti potpunu zabranu pušenja.
Do tada, pušenje je u potpunosti zabranjeno u svim javnim ustanovama, javnom prijevozu, trgovinama, te ugostiteljskim objektima koji poslužuju hranu i kafićima unutar trgovačkih centara.