Nacrt izvješća

Za tragediju na Lastovu okrivljeni šef Jadrolinije i Hrvatski registar brodova. Jadrolinija kaže da nema službeni dokument

Marinko Glavan

Foto Nel Pavletic/PIXSELL

Foto Nel Pavletic/PIXSELL

Procurio je Nacrt završnog izvješća o provedenoj istrazi Uprave za sigurnost plovidbe Ministarstva mora, prometa i infrastrukture



Predsjednik uprave Jadrolinije David Sopta odgovoran je za nesreću na trajektu Lastovo u malom Lošinju, u kolovozu ove godine, stoji u Nacrtu završnog izvješća o provedenoj istrazi Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, koji je primila naša redakcija.


U dokumentu od 36 stranica, s brojnim prilozima, čija autentičnost još nije potvrđena iz Ministarstva naveden je i niz teških propusta Hrvatskog registra brodova po pitanju certificiranja plovila Jadrolinije.


Ministarstvo potvrdilo istragu

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture vezano uz medijske natpise vezano uz istragu o pomorskoj nesreći poslalo je kratko priopćenje.




Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture provodi neovisnu istragu o pomorskoj nesreći broda Lastovo koja se dogodila 11. kolovoza 2024. godine.


O rezultatima iste javnost će biti izvještena kad istraga bude završena, navodi se u priopćenju Ministarstva.

Iz Jadrolinije, na naš upit o nacrtu izvješća kažu kako s njim nisu upoznati.


– U ovom trenutku Jadrolinija nije u posjedu nikakvog službenog rješenja, dokumenta o istrazi ili nacrta Izvještaja kojeg navodite.


Sadržaj Nacrta


Nacrtom završnog izvješća o provedenoj upravnoj istrazi u predmetu broda Lastovo, Uprave sigurnosti plovidbe Ministarstva mora, prometa i infrastrukture predloženo je pokretanje prekršajnog postupka protiv predsjednika uprave Jadrolinije, i to u maksimalnim iznosu, od 250 tisuća kuna, odnosno 33.180 eura, zbog toga što nije uspostavio sustav upravljanja sigurnošću (ISM) na brodu Lastovo, čija posada je istim Nacrtom završnog izvješća oslobođena odgovornosti, uključujući i zapovjednika, s obzirom na to da ISM sustav sigurnosti niti u kompaniji, niti na brodu Lastovo nije bio uspostavljen, posebno po pitanju rukovanja ulazno-izlaznom rampom, za što je odgovoran predsjednik uprave tvrtke.



Nacrt završnog izvješća, osim što predsjednika uprave nalazi odgovornim za tragediju u Malom Lošinju, u kojoj su u padu ulazno izlazne rampe u kolovozu poginula trojica članova posade broda Lastovo, poražavajući je i za Hrvatski registar brodova (HRB), za kojeg se u zaključku izrijekom navodi kako “HRB ne obavlja preglede broda sukladno zahtjevima Pravila za statutarnu certifikaciju pomorskih brodova, odnosno Pravila za statutarnu certifikaciju putničkih brodova u nacionalnoj plovidbi, uključujući i povezane propise; rezoluciju Međunarodne pomorske organizacije(IMO) te jedinstvenih zahtjeva Međunarodnog udruženja klasifikacijskih društava br. S8 koja propisuje zahtjeve za pramčana vrata i rampe za ukrcaj i iskrcaj vozila na RO-RO putničkim brodovima, slijedom čega se Svjedodžba o sigurnosti putničkog broda Lastovo i Svjedodžba o sposobnosti broda za plovidbu, izdana brodu Lastovo ne mogu smatrati valjanima, već je, od strane HRB-a, potrebno provesti dodatni pregled, uz usklađivanje zahtjeva za pregled prema navedenim propisima, a to treba uključivati pregled svih brodova Jadrolinije”.


Nadalje se navodi kako HRB ne obavlja prosudbe ISM sustava kompanije i broda sukladno Pravilima za statutarnu certifikaciju, kao ni u skladu s Uredbe EU o provedbi Međunarodnog kodeksa upravljanja sigurnošću, odnosno ISM koda, zbog čega se, ističe se u zaključku, Potvrda o usklađenosti kompanije Jadrolinija, izdana 2021. godine, s rokom valjanosti do 26. svibnja 2026. godine ne smije smatrati valjanom, kao ni Potvrda o upravljanju sigurnošću broda Lastovo.


Od HRB-a se traži provođenje dodatnih prosudbi u smislu zadovoljavanja uvjeta za izdavanje potvrda kako Jadroliniji kao kompaniji u cijelosti, tako i brodu Lastovo.


Po HRB je još više poražavajući dio zaključka u kojemu se navodi kako je, budući da Pomorski zakonik ne predviđa prekršajne odredbe za neobavljanje poslova, “potrebno razmotriti dodatne aktivnosti u nadzoru HRB-a, a koje mogu uključivati i potpuno ili djelomično oduzimanje ovlasti za statutarnu certifikaciju pomorskih objekata Republike Hrvatske.


Na kraju zaključka navodi se da će MMPI, ukoliko DORH ne donese odluku o pokretanju kaznenog postupka protiv osoba uključenih u pomorsku nesreću, pokrenuti odgovarajuće prekršajne postupke.


Odgovor Jadrolinije


U Jadroliniji kažu da su u rujnu 2024. godine provedene dvije dodatne vanjske prosudbe Sustava upravljanja sigurnošću (SUS odnosno engl. ISM-a) od strane klasifikacijskog društva – HRB-a uz nazočnost predstavnika Ministarstva mora, prometa i infrastrukture (Uprava za sigurnost plovidbe) i Lučke kapetanije Rijeka gdje nisu pronađeni značajni nedostaci provođenja SUS-a u glavnom ureda Društva u Rijeci te na brodu „Lastovo“.


“Sustav upravljanja sigurnošću uveden je u 1996. godine te se svake godine od strane klasifikacijskog društva HRB-a, ovlaštenog od strane državne administracije, provode vanjske prosudbe odnosno auditi u svrhu provjere implementacije i učinkovitosti primjene SUS-a”, stoji u odgovoru Jadrolinije.


Zatražili smo i komentar Hrvatskog registra brodova, ali odgovorili su nam da ni oni nisu dobili službeni dokument te da stoga trenutno nemaju komentara.