foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Odvjetnik Josipe Rimac Željko Gulišija kazao je nakon završenog ročišta: ''Ona je jaka žena i osjeća se dobro"
povezane vijesti
ZAGREB – Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda Oliver Mittermayer odredio je, na prijedlog Uskoka, jednomjesečni pritvor bivšoj državnoj tajnici Ministarstva uprave Josipi Rimac i još šestero osumnjičenika.
Jednomjesečni pritvor određen je HDZ-ov načelnici Gračaca Nataši Turbić, tajnici kabineta Ministarstva poljoprivrede Ružici Njavro, kninskom gradskom vijećniku Marinku Tokmačiji i šibenskom poduzetniku Anti Sladiću. Istražni zatvor im je određen zbog mogućeg utjecaja na svjedoke, dok je odbijen Uskokov prijedlog da im se istražni zatvor odredi zbog moguće opasnosti od ponavljanja djela.
Uz njih, sudac istrage odredio je pritvor i za vlasnika tvrtke C.E.M.P. Milenka Bašića i direktora te tvrtke Dragana Stipića koji trenutno nisu dostupni hrvatskim redarstvenim vlastima.
Branitelj sada već bivše državne tajnice i nekadašnje kninske gradonačelnice Josipe Rimac, odvjetnik Željko Gulišija izjavio je da je za njegovu branjenicu djelomično usvojen Uskokov zahtjev koji se odnosi na opasnost od utjecaja na svjedoke, dok je istražni sudac odbio Uskokov zahtjev koji se odnosi na opasnost od ponavljanja djela.
“Žalit ćemo se, smatram da nema razloga ni za zadržavanje zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, jer se rješenje o provođenju istrage sastoji od dokaznih radnji. Ako imate rezultate dokaznih radnji, nema potrebe za ispitivanjem svjedoka, odnosno ti svjedoci neće ukazati ništa posebno što ne govore dokazne radnje”, kazao je Gulišija.
Upitan za stanje Josipe Rimac, Gulišija je kazao da njegova branjenica ”nije u najboljem stanju, ali da je ona jaka žena”. Dodao je kako osumnjičeni odmah idu u Istražni zatvor u Remetincu.
Branitelj šibenskog poduzetnika Ante Sladića, odvjetnik Ljubo Pavasović Visković, rekao je da je sud prihvatio prijedlog za određivanje istražnog zatvora prihvativši točku rješenja koja se odnosi na opasnost od utjecaja na svjedoke.
“Odbio je prijedlog za određivanje istražnog zatvora zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela jer je prihvatio moju tezu da, ukoliko je dio dužnosnika pušten da se brani sa slobode, tada ni za druge osobe koje su obuhvaćene ovim postupkom nema razloga smatrati da bi oni boravkom na slobodi ponovili kazneno djelo”, rekao je.
Pavasović Visković je dodao da se se neće žaliti na odluku jer smatra da treba ubrzati postupak “da se što prije ispitaju svjedoci i da ljudi idu vani”.
Uskok je u subotu, nakon provedene opsežne akcije Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala (PNUSKOK) u aferi Vjetroelektrana, donio rješenje o provođenju istrage protiv 13 poduzetnika i državnih dužnosnika, koje se sumnjiči se za kaznena djela trgovanja utjecajem, zloporabe položaja i ovlasti, davanje mita i davanje mita za trgovanje utjecajem te primanje mita.
Pored Rimac, Turbić, Njavro, Tokmačije, Sladića, Bašića i Stipića, prijavljeni su predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Krunoslav Jakupčić, šef splitske ispostave Hrvatskih šuma Ivan Melvan, direktor Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) Tomislav Jureković, zagrebački poduzetnik Josip Ravlić, kninski poduzetnik Nikola Lapčić i u petak smijenjena pomoćnica ministra gospodarstva Ana Mandac.