Susret Guvernera i bankara regije

Boris Vujčić: Da nema mjera pomoći, dio poduzeća već bi morao ići u restrukturiranje

Aneli Dragojević Mijatović

Foto D. Lovrović

Foto D. Lovrović

Sada trebamo dobre procedure za nesolventne tvrtke, dobre stečajne i predstečajne procedure, rekao je Vujčić



ROVINJ – Još na početku krize imali smo rast kredita poduzećima, jer su poduzeća htjela oslonac, a i dalje drže visoke zalihe likvidnosti. No, sektor stanovništva je „pao“. Najprofitabilniji i najtraženiji krediti, gotovinski, početkom krize su izgubili potražnju, njihove stope raste su se prepolovile, a ujedno su postali i glavni izvor rasta loših plasmana, rekao je guverner HNB-a Boris Vujčić na 8. susretu guvernera i bankara regije koji se u organizaciji Lidera održava u Rovinju. Ne treba, upozorio je, zaboraviti da još uvijek traju moratoriji na kredite, kao i potpore države, a kako sve to polako istječe, tako i banke reklasificiraju svoje plasmane, odnosno gledaju koliko će ih biti nenaplativih.


-Na koncu će se pokazati koja poduzeća imaju, a koja ne, održiv model poslovanja. Oni koji su bili i prije krize problematični, ići će u restrukturiranje. U svakom slučaju da nema svih mjera pomoći države, moratorija, niskih kamatnih stopa, dio tih poduzeća već bi bio u procesu restrukturiranja. Tzv. zombifikacija poduzeća, gdje preživljavaju i oni koji to ne bi da su uvjeti u ovom dijelu drukčiji, događa se zbog ekspanzivne monetarne politike, niskih kamatnih stopa, državnih modela pomoći, te moratorija. Da toga svega nema, već sada bi neki bili u restrukturiranju. Ono što je sada potrebno su dobre procedure za nesolventna poduzeća, stečajne, predstečajne procedure, i na tome bi trebalo poraditi u idućem razdoblju, kazao je Vujčić.


Najvažnije je, kaže, da nakon ove krize opet počnemo stvarati novi fiskalni prostor za neku novu, buduću krizu.




-U prošloj krizi, onoj iz 2008., globalni financijski sektor bio je uzrok krize, no ova je kriza posve drukčija, on sada može biti dio rješenja. I ova je kriza pokazala da je domaći financijski sustav stabilan, no ono što bih volio da se promijeni je to što banke reagiraju i djeluju prociklički: kad su dobra vremena, njihovim kreditnim odjelima sve je dobro, a kada su loša, onda im je sve loše. Volio bih kada bi prilikom donošenja odluka o kreditiranju više uvažavale fundamente, odnosno ne bi se toliko povodile za spomenutim cikličkim kretanjima, opisao je guverner.