Ministrica

Vučković najavila akcijski plan za rješavanje pitanja napuštene privatne imovine

Portal Novi list, Hina

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler



Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković najavila je u petak da će u roku dva tjedna donijeti akcijski plan unutar kojeg će pokušati pronaći rješenja za pitanje napuštene privatne imovine poznatih ili nepoznatih vlasnika.


“Još jednom se ponovilo pitanje zapuštene privatne imovine poznatih ili nepoznatih vlasnika, pa se, u tom smislu traži prijedlog kako tome dodatno pristupiti”, izjavila je Vučković nakon sastanka u skradinskom naselju Dubravice vezano uz požare koji bukte u Dalmaciji.


Imamo rješenja, dodala je, pokušavali smo to aktivirati, no, predstavnici jedinica lokalne samouprave iznijeli su zahtjev da se moramo još bolje, konkretnije i brže odgovoriti.




Najavila je da će pripremiti odgovor na to u narednih 15-ak dana. “Taj odgovor će imati formu i akcijskog plana pa ćemo razmijeniti mišljenja i onda ćemo ga skupa, ako bude dobar, usvojiti”, rekla je, dodavši da nikad u takvim problemima nije riječ o samo jednoj vrsti aktivnosti, ili samo o porezima ili samo o potporama.


“Tu će biti potrebno i jedno i drugo pa i još nešto treće”, dodala je.


Vučković je navela da su tu brojni problemi – od nepoznatih vlasnika do potencijalnih sudskih postupaka, a tu su rizici i za jedinice lokalne samouprave, no najveći je rizik novi požar, nova katastrofa, ugroza ljudskog života.


Otvoreno je, kaže, i pitanje eventualne aktivacije pogodnog dijela šumskog zemljišta, dakle koji nije vrijedna šuma, za poljoprivrednu proizvodnju.


“Takve smo modele imali 15 godina, na nekim područjima su bili uspješni, na nekima nisu, i to će biti dio ovog akcijskog plana, sagledavanja te situacije”, dodala.


Komentirala je i aferu vezanu uz šefa Hrvatskih šuma Nediljka Dujića, čije su žena i kći Neda i Anna vrijeđale vatrogasce tijekom gašenja požara kod Skradina, a zbog čega je protiv Anne Dujić policija podnijela prekršajnu prijavu, podsjetivši da se Dujić ispričao.


Zahvalila je svim vatrogascima za sve što čine u spašavanju života i imovine te dodala da i hrvatski šumari također pomažu pa je tako interventna postrojba Hrvatskih šuma trenutno na Biokovu, a pomaže i pri gašenju u skradinskom zaleđu.


“Dakle, posao Hrvatskih šuma funkcionira, a sad pristupamo sanacijskom planu”, dodala je.


Šibensko-kninski župan Marko Jelić kazao je da će županija, na inicijativu Grada Skradina, proglasiti prirodnu nepogodu, onog trenutka kad se ispune svi uvjeti.


“U idućem rebalansu, kad vidimo koliko je financijskih sredstava, sigurno ćemo osigurati jedan dio da ljudima pomognemo u obnovi, prije svega nasada”, najavio je.


Naglasio je da u ovom trenutku, iz onoga što ih je izvijestio vatrogasni zapovjednik, nema oštećenja stambenih objekata, ali ima dosta oštećenja poljoprivrednih površina i šumskih područja.


“Veliki dio ovog prostora je ili pod zaštitom, najstrožom zaštitom u nacionalnom parku, to je negdje oko jedne četvrtine izgorenog područja i ostali dio je mahom u Naturi 2000, što je također pod posebnom skrbi županije i županijskih institucija. Tako da ćemo naći financijska sredstva”, naglasio je Jelić.


Gradonačelnik Skradina Antonijo Brajković i gradonačelnik Šibenika Željko Burić poručili su nakon sastanka da se treba baviti uzrocima, detektirati zašto se požari događaju i pokušati naći metode i načine kako požare prevenirati, odnosno smanjiti mogućnosti da se oni događaju i kako na uspješan način sanirati opožarena područja u suradnji svih razina vlasti i multisektorskoj.


“Jučer smo na prijedlog stožera civilne zaštite proglasili veliku nesreću, čime smo stvorili postavke da se proglasi i stanje elementarne nepogode te da se pokrenu procedure da svi oni koji su oštećeni u požaru dobiju naknadu, naravno samo oni koji su u sustavu OPG-a”, rekao je Brajković.