Patrijarh Porfirije

Vučićev saveznik danas stiže u Jasenovac, istječe samonametnuti rok predsjednika Srbije. Što će učiniti?

Dražen Ciglenečki

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Važan saveznik srpskog predsjednika danas će u manastiru svetog Jovana Krstitelja predvoditi tradicionalnu liturgiju



Patrijarh SPC Porfirije, važan saveznik srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, danas će u Jasenovcu, u manastiru svetog Jovana Krstitelja, predvoditi tradicionalnu liturgiju u sklopu, kako se navodi na web stranici SPC, »centralne proslave praznika Svetih novomučenika jasenovačkih«.


Ali, koliko god Porfirije zastupa stavove slične Vučićevima, pa je tako i neki dan pozdravio njegovu odluku da zabrani EuroPride, patrijarhov dolazak u Jasenovac nema toliku težinu.


Bliži se, međutim, 17. rujan, koji je Vučić odredio kao zadnji dan roka do kada i on želi napokon posjetiti Jasenovac. Prije dva mjeseca je to namjeravao učiniti u pratnji predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca, ali nakon što su u Banskim dvorima doznali za to, izvijestili su srpsko veleposlanstvo u Zagrebu da Vučić nije dobrodošao.




Isprva su premijer Andrej Plenković i članovi njegove Vlade tvrdili da je problem isključivo to što se Vučić nije službeno najavio, ali su naknadno priznali da ga neće pustiti u Jasenovac sve dok ne procijene da su se za to stekli potrebni politički uvjeti.


Vlasti dviju susjednih država razmijenile su tada diplomatske note, a iz Beograda je stigla poruka da je Vučić »zainteresiran obaviti službeni posjet Spomen-području Jasenovac u bilo kojem terminu do 17. rujna«.


Preostalo je, dakle, svega tjedan dana, a iz hrvatske Vlade, okupirane drugim bitnim temama, nema naznaka spremnosti da se Vučiću konačno upali zeleno svjetlo.


Banski dvori nikad nisu demantirali tvrdnje predsjednika Srbije da još od rujna prošle godine pokušava nekako ući u Hrvatsku i zapaliti svijeću u Jasenovcu.


Više je za njega dosad razumijevanja pokazao predsjednik Zoran Milanović, koji je sredinom srpnja izjavio da će on »na kraju Vučića za ruku odvesti u Jasenovac«.


No, malo je vjerojatno da bi, posebno u okolnostima činjenice da uskoro u Srbiji počinje suđenje četvorici umirovljenih hrvatskih pilota, Milanović izašao u susret predsjedniku Srbije, pozvao ga u Hrvatsku i zatim s njim otišao na mjesto nekadašnjeg ustaškog logora u Jasenovcu.


Inače, Porfirije će i sutra biti u Hrvatskoj. Razlog je 29. obljetnica vojno-redarstvene operacije Medački džep. Potpredsjednik Vlade Tomo Medved, ministar hrvatskih branitelja, jučer je u Gospiću sudjelovao u proslavi te akcije koja je trajala od 9. do 11. rujna 1993., izjavio je da ona »ima iznimno velik značaj u mozaiku svih naših akcija i operacija u Domovinskom ratu«.


Oslobađanje područja s kojeg su srpski pobunjenici ugrožavali Gospić sasvim se, naravno, drukčije percipira u SPC-u. Porfirije dolazi u Medak, najavili su, služit će liturgiju u znak sjećanja na »nevine civilne žrtve i ratne zarobljenike stradale u hrvatskom napadu«.


U napadu na srpska podvelebitska sela, ističe se na web-stranici SPC-a, »nakon okrutnog zlostavljanja i masakriranja ubijeno je 88 civila i ratnih zarobljenika, spaljene su, porušene i opljačkane njihove kuće i druga imovina«.