Foto screenshot N1 / iStock
Svrha takvih letjelica uvijek je prikupljanje informacija, kazao je vojni analitičar
povezane vijesti
- Stručnjak za sigurnost: ‘Zajednička vojska EU-a zasad nije potrebna. Nuklearna opasnost? Postoji, ali…’
- Vojni analitičar: ‘Toplo se nadam da je priča završena. Ako Izrael odgovori, na rubu smo 3. svjetskog rata’
- Dvije su godine od ruske invazije: pad Avdivke oslabio je ukrajinski položaj, ovo je analiza stanja na terenu
Vojni analitičar Marinko Ogorec komentirao je učestalo rušenje neidentificiranih letjelica nad sjevernom Amerikom.
“Taj balon koji su Kinezi priznali da je njihov je u svakom slučaju špijunski. Čak i da je on za civilne namjene, ako je neovlašteno ušao u tuđi zračni prostor, a je, ako je snimao objekte pa i ako je bio meteorološki balon, ako je neovlašteno snimao određene situacije i objekte pa i sa znanstvenog aspekta, može se smatrati špijunskim. Ono što se zove civilno istraživanje, meteorološko istraživanje može se koristiti u vojne svrhe. On se nalazio u stratosferi, istraživao je zračna strujanja, smjerove vjetra, vjerojatno je istraživao i samu atmosferu, to se može iskoristiti podjednako i za meteorološke prilike i za vojne svrhe”, rekao je Ogorec danas za N1.
Prema njegovim riječima, istraživanja u špijunske svrhe nitko neće priznati da se radi o tome, nego će reći da se radilo o znanstvenim istraživanjima. Svrha takvih letjelica uvijek je prikupljanje informacija, kazao je vojni analitičar, dodavši da je kineski balon prošao najosjetljivijim područjem SAD-a i prikupio značajne količine informacija.
Istog ih je trenutka slao u bazu. Smatra da Amerikanci neće puno doznati iz ostataka balona.
“Naime, Kinezi su pretpostavili da će ga Amerikanci srušiti, svaka normalna zemlja to može pretpostavljati. Možemo biti sigurni da je svaki sustav koji je bio imalo osjetljiv imao i sustav za samouništenje. Onog trena kad je balon počeo padati, aktivirali su se ti sustavi i sve što je u tom balonu vrijedilo pretvorilo se u hrpu željeza. Možda ovo što se dogodilo u Kanadi, zrakoplov koji je oboren u Kanadi na 12 tisuća metara, to da, ali kineski balon bio je u stratosferi iznad svih mogućih zračnih prometnica, nije bio u opasnosti da ometa zračni promet. Da je bio oboren ranije, pitanje je gdje je mogao pasti, vidimo da je i sada kad je oboren nad oceanom, vidimo da je pao na dosta veliki prostor”, ustvrdio je Ogorec.
Tek će se, kaže, početi otkrivati što je u pitanju s ovim objektima.
“Ovo je nova era u promatranju zračnog prostora i svega ostaloga. Očito se s balonima može napraviti nešto što ne može satelitima. Kinezi imaju i satelite koji mogu istraživati iz svemirskog prostora, a očito se balonima može raditi nešto više. Za očekivati je da će većina zemalja početi sa svojim aerostatima. Sve zemlje imaju obavještajne službe, to je legitimno i legalno, sve zemlje to rade, prikupljaju podatke na sve moguće načine, to nije ništa neuobičajeno. To se odvija stalno, to je aktivnost koja se normalno odvija, nije ništa problematično. Problematično je kad se to otkrije i kad dođe do ovakvih situacija”, rekao je Ogorec.
Govorio je i o ratu u Ukrajini, pri čemu je vjeruje da će Rusija na godišnjicu početka invazije 24. veljače pokrenuti novi napad.
“Nisam siguran da su oni vezani za datume. Ovo što se sad odvija su ofanzivna djelovanja širokih razmjera jakog intenziteta. Mislim da Rusi imaju dugoročnu strategiju potpunog uništenja ukrajinske kritične infrastrukture s ciljem da ljudi napuste Ukrajinu. Vidimo da su brojke tu nemilosrdne i vrlo zabrinjavajuće, 8 milijuna iseljenih iz Ukrajine i otprilike još toliko unutar same Ukrajine. To su podaci koji trebaju zabrinuti”, rekao je vojni analitičar.
Nije siguran da Rusi imaju potencijala doći do Kijeva, ali misli da će Bahmut skoro pasti.
“Neće ga biti moguće obraniti u dogledno vrijeme. Što će biti kasnije, vidjet ćemo. Ukrajinci se pokušavaju obraniti, stižu tenkovi koji jesu ozbiljna kategorija, ali 300 tenkova na takvu bojišnicu nije previše. Kako će oni biti upotrijebljeni isto je pitanje, vidimo da i kod Ukrajinaca ne cvjetaju ruže, jer ministar obrane se ne mijenja usred rata i cijeli niz dužnosnika su morali smijeniti, a to je ozbiljna situacija. Zapovjednika vojske smjenjujete zato što nije sposoban odraditi određeni dio posla u ratu, to je po meni jedina solucija zašto se smjenjuje ljude”, poručio je Ogorec u razgovoru za N1.