Prijavio USKOK-u moguću korupciju

Vlasnik riječke tvrtke tvrdi: Žrtve smo mita pri gradnji zagrebačke Klinike za tumore

Robert Frank

Tvrtki Štefka Osvlada, kao podizvođaču, izvođač Enel ostao je dužan zbog, kako je kazao, »povećanih troškova« i jer su u Klinici za tumore isplatu radova uvjetovali plaćanjem dijela vrijednosti radova njihovim odgovornim osobama 



RIJEKA Nakon što je prije više od 400 dana završena njena gradnja, u Zagrebu je konačno otvorena Klinika za tumore. Unatoč šest milijuna kuna potraživanja prema Ministarstvu zdravstva glavni izvođač radova, zagrebačka INGRA, pristala je na primopredaju objekta sa 100 dvokrevetnih soba i 5 operacijskih sala. Teški pacijenti, jedini važni u ovoj priči, i dalje se ne mogu liječiti u Klinici za tumore pa će do daljnjega ostati bez adekvatne skrbi. Klinika, naime, nije useljiva jer nema namještaja, a iza njene gradnje ostale su sumnje u korupciju i potraživanja podizvođača. Jedan od njih je i riječka tvrtka Kvarner projekt automatika, čiji tehnički direktor, ing. Štefko Osvald tvrdi kako mu je zagrebačka tvrtka Enel, u lancu izvođača pozicionirana razinu iznad njega, ostala dužna minimalno 350 tisuća kuna. 


   Inteligentne instalacije


– Potražujemo svoj novac i ne pristajemo na daljnje otezanje. Pritom imamo obavezu i prema našim dobavljačima i kooperantima koji su nas pratili i dalje prate u ovom projektu. Ne možemo dozvoliti da naš projekt inteligentnih instalacija, posebno »pametne doktorske sobe«, ostanu po strani jer smo taj projekt riješili inovativno. To je najsuvremenija projektom predviđena instalacija i projektom riješena integracija uvozne opreme, a isključivo naš, domaći razvoj softwarea te ne dozvoljavamo da nas u daljnjem razvoju koči neplaćanje i izbjegavanje priznavanja obaveza za izvršeni posao, kaže Osvald. 



 Kvarner projekt automatika nalazi se u poziciji podizvođača koji nije u mogućnosti namiriti opremu dobavljača što je rezultat, kaže Osvald, odgode nastavka primopredaje radova kojom bi se utvrdili i konstatirali nedostaci u dijelu projekta oko »pametnih instalacija« koje je izvodio Enel. 




    – Mi ne možemo naplatiti svojih 350 tisuća kuna od Enela zbog neprestanog odgađanja primopredaje objekta. Enel oteže primopredaju, a štetu trpi, osim nas, i Klinika za tumore. U iščekivanju primopredaje su, naime, istekli garantni rokovi na ugrađenu opremu i instalacije! Zbog toga je Enel ostao bez obveze da otkloni eventualne nedostatke koji bi se ustanovili prilikom primopredaje sustava korisniku na upotrebu.



    Od samog ulaska u posao gradnje Klinike za tumore Štefko Osvald tvrdi da se Kvarner projekt automatika u koordinaciji s tvrtkom Enel nalazila u iznimno nezavidnom položaju po pitanju realizacije realnih potraživanja iz projekta. Financiranje pojedinih faza realizacije, odnosno plaćanje izvedenih radova, funkcioniralo je tako da je Enel, po dobivanju sredstava od naručitelja, Klinike za tumore, jedan dio na temelju ispostavljenih faktura prenosio na račun Kvarner projekt automatike. 


    – To znači da je Enel bio u poziciji potpune kontrole nad raspolaganjem dobivenim sredstvima od Klinike za tumore. S obzirom na tu činjenicu, Enel je sredstva dobivena od Klinike za tumore prenosio na naš račun, ali ih je i dva puta umanjio za iznos od preko 500 tisuća kuna, pri čemu su nam ukazivali na »povećane troškove« realizacije posla. Iz Enela su mi izrijekom naveli da je sa strane Klinike za tumore isplata tranše financijskih sredstava na ime izvedenih radova uvjetovana plaćanjem dijela vrijednosti radova u korist njihovih odgovornih osoba, kaže Osvald. 


    Prevedeno, Iz onoga što Osvald tvrdi proizlazi da je jedan dio novca namijenjenog tvrtki Kvarner projekt automatika, kroz sintagmu »povećani troškovi« po svemu sudeći završio u privatnim džepovima odgovornih u Klinici za tumore. 


   Otpuštani radnici


Može se samo nagađati iz kojeg je razloga netko u tom poslu dao, a netko primio novac. U cijelom postupku direktna je žrtva, kaže Osvald, upravo Kvarner projekt automatika koja je, ostajući bez svog novca i zbog nemogućnosti plaćanja svojih obveza, a sve skriveno pod »povećanim troškovima«, morala otpuštati svoje dotadašnje zaposlenike. 



Jedna od prvih osoba Klinike za tumore, dr. Danijel Došen koji je bio uključen u njenu gradnju, kaže da mu je poznato kako između Enela i Kvarner projekta automatika postoji sukob i neslaganje oko plaćanja. 


    – Jednom sam o tome razgovarao s Štefkom Osvaldom, ali sam mu rekao da ne mogu utjecati na plaćanje Enela prema njegovoj tvrtki. Klinika naprosto ne želi ulaziti u njihov odnos, kaže dr. Došen. Na tvrdnju Štefka Osvalda kako mu Enel nije platio račune zbog »povećanih troškova« prema samoj Klinici za tumore, dr. Došen je rekao da se radi o glupostima i insinuacijama. 



    Veljko Kovačević iz zagrebačke tvrtke Enel rekao nam je kako riječkom Kvarner projektu automatika nisu ništa dužni, ni lipe. 


    – Ne želimo se vući po novinama. Raspitajte se o Osvaldu, to je čovjek sumnjivog morala. S kime god je radio, napravio je dug, rekao je Kovačević ne želeći komentirati zbog koga su nastali »povećani troškovi«, što je, prema riječima Štefka Osvalda, postao razlog da se njegovoj Kvarner projekt automatici ne plate obavljeni radovi. 


    Štefko Osvald pak kaže kako knjigovodstvene kartice njegove tvrtke najbolje demantiraju izjavu Veljka Kovačevića o stanju duga. 


    – S obzirom na sve navedeno cijeli slučaj smo prijavili nadležnim državnim institucijama, točnije USKOK-u koji će utvrditi tko je u kakvoj poziciji, kaže Osvald.