Ukida se sporna odredba

Vlasnik neosiguranog automobila moći će nadoknaditi štetu od osiguravateljske kuće

Gabrijela Galić

Osiguravatelji će plaćati odštetu vlasnicima neosiguranih vozila koji nisu skrivili nesreću



ZAGREB » Osiguravajuća društva uskoro će morati nadoknaditi štetu vlasniku neosiguranog automobila u slučaju da je prometnu nesreću skrivio vozač koji uredno plaća automobilsko osiguranje. Naime, ministarstvo financija u javnu raspravu stavilo je prijedlog izmjena i dopuna Zakona o obveznim osiguranjima u prometu, a iz izmjena koje se predlažu proizlazi upravo to da će pravo na naknadu štete, u slučaju da nisu skrivili nesreću, imati vlasnici neosiguranih vozila. 


  Naravno, zbog toga što su sudjelovali u prometu bez uredne papirologije, oni će i dalje plaćati kaznu koja može iznositi do 50 tisuća kuna. Ministarstvo financija izmjene i dopune Zakona o obveznim osiguranjima u prometu u javnu raspravu pustilo je u srijedu, a svi zainteresirani za tu problematiku svojem primjedbe mogu dati u narednih mjeseci dana.  

Zakonodavni okvir


Kada izmjene zakona budu donešene, primjenivat će se retroaktivno. Odnosno, od 1. srpnja prošle godine. Prije toga, u slučaju da je za prometnu nesreću kriv vlasnik osiguranog automobila oštećeni vozač neosiguranog vozila imao je pravo na naknadu štete. Kako je činjenicom da je vozio neosigurano vozilo bio u prekršaju, oštećeni u praksi nije ostvarivao punu naknadu štete već bi mu ona bila umanjena. No, lanjskim izmjenama zakona jasno je propisano da po osnovi osiguranja od automobilske odgovornosti pravo na naknadu štete nema, među ostalim, i oštećena osoba koja je vlasnik ili vozač neosiguranog vozila koje je sudjelovalo u prometnoj nesreći. Intencija zakonodavca, naime, bila je smanjiti broj neosiguranih vozila. Iako se broj neosiguranih vozila proteklih godina smanjuje, procjene kazuju kako ih na domaćim cestama ima oko 100 tisuća. Čvršći zakonodavni okvir za vlasnika vozila koji zaborave na osiguranje, međutim u praksi je dovelo do problema. Odnosno, vlasnici koji uredno registriraju i osiguravaju vozila u slučaju kada bi skrivili nesreću nad neosiguranim vozilom morali su oštećenom štetu plaćati iz vlastitog džepa, a ne iz osiguranja koje plaćaju. 


  Kako se navodi u tezama za izmjene i dopune Zakona o obveznim osiguranjima u prometu, kao i prijedloga tog zakona, u slučaju da je za nastalu štetu kriv vlasnik osiguranog vozila, oštećeni vlasnik neosiguranog vozila ima pravo na naknadu štete za koju nije odgovoran isključivo od vlasnika osiguranog vozila koje mu je uzrokovalo štetu. »Stoga ga tuži, a sud donosi presudu o obvezi štetnika da naknadi štetu vlasniku neosiguranog vozila«, navodi se u objašnjenju zakonskih izmjena. Po sudskoj presudi, pak, vlasnik uredno osiguranog vozila javlja se svom osiguravatelju sa zahtjevom da mu nadoknadi štetu koju je on osobno morao platiti oštećenom vlasniku neosiguranog vozila.  

Zaštita oštećenih


»Osiguratelj odbija zahtjev svog osiguranika sukladno odrebama Zakona o obveznim osiguranjima u prometu«, stoji u objašnjenju. Ističe se pritom kako je zaštita oštećenih osoba u prometu jedan od razloga postojanja obveznog osiguranja, te se »stoga izmjenama zakona treba omogućiti vlasniku/vozaču (iako je urpavljao neosiguranim vozilom) naknadu štete od osiguratelja osiguranog vlasnika vozila te, s druge strane, omogućiti vlasniku/vozaču osiguranog vozila koji je uzrokovao takvu prometnu nesreću osigurateljnu zaštitu«. 




  Predloženim izmjenama zakona navodi se i kako će društva za osiguranje imati pravo regresa od osobe odgovorne za štetu u slučaju kada je ta šteta počinjena kaznenim djelom obijesne vožnje (za koje je donesena pravomoćna sudska presuda).