Ovaj procijenjeni broj, najveći od 370 zatvorenih novinara zabilježenih 2022. godine, “trebala bi biti signal upozorenja”, kaže u priopćenju Jodie Ginsberg, čelnica ove američke nevladine organizacije koja brani slobodu tiska.


Na dan 1. prosinca, Kina je u svojim zatvorima držala 50 novinara, Izrael 43, a Mjanmar 35, objavila je nevladina organizacija, osudivši “tri najgora prijestupnika na planetu”, prenosi France Presse.




CPJ primjećuje da “rasprostranjena cenzura” u Kini otežava točnu procjenu za tu zemlju i ukazuje na porast broja hongkonških novinara koji su zatvoreni, poput medijskog mogula Jimmyja Laija, koji je u zatvoru od kraja 2020.


Izrael, država s višestranačkim demokratskim sustavom za razliku od NR Kine, nalazi se na vrhu ove ljestvice nakon rata protiv Hamasa u Pojasu Gaze od jeseni 2023. godine.


Izrael se “katapultirao na drugo mjesto obrušavanjem na pokrivanje tema iz okupiranih palestinskih teritorija”, primjećuje nevladina organizacija sa sjedištem u New Yorku. “To uključuje zabranu ulaska stranim novinarima (u Gazu) i zabranu rada katarskog emitera Al-Jazeere u Izraelu i na okupiranoj Zapadnoj obali”, napisao je CPJ.


Broj novinara pritvorenih u Izraelu i na palestinskim teritorijima više se nego udvostručio u godinu dana. S dosad zatočenih 43 novinara, od čega su svi Palestinci, Izrael je sada rangiran, prema nevladinoj organizaciji, ispred Mjanmara s 35, Bjelorusije s 31 i Rusije s 30 zatvorenih novinara


“Porast napada na novinare gotovo uvijek prethodi napadu na druge slobode: slobodu objavljivanja i pristupa informacijama, slobodu kretanja i okupljanja, slobodu prosvjedovanja…”, zabrinuta je Jodie Ginsberg.


Najpogođeniji kontinent je Azija. “Novinari koji su željeli razotkriti korupciju i zlodjela ili pak razorni utjecaj klimatskih promjena na lokalno stanovništvo, našli su se iza rešetaka”, upozorava Beh Lih Yi, direktorica CPJ-a za Aziju.