Indijski veleposlanik Raj Kumar Srivastava / Foto Luka Jeličić
Prilika je to da Hrvatska svoju rastuću demografsku krizu riješi otvorenih ruku prema stranim državljanima, kaže Raj Kumar Srivastava
povezane vijesti
Što je Indija svijetu, to je Zadar Hrvatskoj – kolijevka života. Poruka je to koju je iz Zadra poslao Veleposlanik Republike Indije NJ.E. Raj Kumar Srivastava. Iz službenog posjeta zadarskim institucijama i gradu ponijet će, kazao nam je, lijepa sjećanja jer Zadar mu je jedan od najljepših gradova u Hrvatskoj.
Prilika je to koju smo iskoristili kako bismo s veleposlanikom razgovarali o trenutnoj geopolitičkoj situaciji u svijetu, odnosima Hrvatske i Indije te nedavnim izborima na koje je izašlo dvije trećine Indijaca. Za razliku od Hrvata, poslovično poznatih po svojoj izbornoj neodlučnosti, jer tek su nedavni parlamentarni izbori nakon dugo godina stekli glasački legitimitet, Indijci su nacija glasača.
Dvije trećine ih je izašlo na izbore, skoro 650 milijuna, a glasao je i rekordan broj mladih glasača. Dokaz je to opstojnosti indijske demokracije, najveće na svijetu, kazao nam je veleposlanik.
Dobivanje viza
U Zadru je tako posjetio novootvoreni kompleks sv. Nikole, dom Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju i to u čast, kako kaže, važne poveznice između Zadra i Indije, kao jednih od najstarijih kontinuirano naseljenih dijelova svijeta i Europe. Sastao se i s vodstvom gradske turističke zajednice jer indijsko je tržište bazen velikih prilika u turizmu, a naglasio je kako su indijski putnici željni putovanja i otkrivanja novih destinacija. Ne libe se, dodaje, biti mobilni i istraživati, a usmena je predaja i dalje jako važan alat u promociji destinacije. Na Sveučilištu se sastao s rektorom Faričićem, a dan završio na koncertu slavne indijske glazbenice Reshme Srivastava u crkvi sv. Donata.
– Ono čemu se mi nadamo i na čemu aktivno radimo je skraćenje i što brže dobivanje viza za indijske državljane pri putovanju u Hrvatsku. Prije pandemije, oko 70 tisuća indijskih turista u Hrvatskoj bio je vrhunac posjećenosti s našeg tržišta. Nakon što je Hrvatska ušla u Schengen, pitanje turizma zapravo nije ono atraktivnosti Hrvatske kao destinacije, već kapaciteta i mogućnosti hrvatskog veleposlanstva u Indiji da pravovremeno i u kratkom roku rješava zahtjeve za vizama. Manjak kapaciteta, u odnosu na broj zatraženih i izdanih viza, doveo je do produljenja vremena za njihovo odobravanje, što turistima s indijskog tržišta otežava planiranje putovanja, kazao je na početku veleposlanik Srivastava, dodavši kako ti problemi indijske turiste odvraćaju od odmora u Hrvatskoj.
– Problem je pitanje ekonomičnosti i korištenja modernih tehnologija, kako bi se smanjili ili čak dokinuli dolasci u ambasadu zbog viznih zahtjeva. U Indiji raste srednja klasa i naši građani žele putovati, a Mediteran je jedno od njima najatraktivnijih tržišta. Kada bi premostili taj problem, broj turista s indijskog tržišta u godinu dana bi se vjerojatno udvostručio. Ja svojim prijateljima uvijek kažem »samo mi recite koliko dana odmora imate, ja ću vam pomoći kako da potrošite vrijeme u Hrvatskoj«! Danas se turizam zato ne vrti toliko oko promocije, koja ima određenu propagandističku svrhu, već pristupačnosti destinacije. Iskustvo odmora koje će se kasnije prepričavati ima puno veći učinak od promotivnih videa i uradaka koji mogu biti odmaknuti u odnosu na stvarno stanje u destinaciji, stava je veleposlanik Srivastava. Tradicionalna je promocija, dodaje, ponekad kontraproduktivna u tehnološki naprednom društvu. Istina je ono što je važno. Prateći promjene u hrvatskoj demografiji i činjenici da smo u zadnjih nekoliko godina svoja vrata otvorili većem broju stranih državljana, veleposlanik Srivastava vidi priliku za otvaranje novih poglavlja u suradnji između dviju država.
Promjena percepcije
– U Veleposlanstvu se trudimo biti »domom daleko od doma« za naše sugrađane u Hrvatskoj. Radnici koji dolaze u Hrvatsku za nas su prvenstveno prilika da domaćem tržištu pokažemo kvalitetu naše radne snage, uz kontinuirano praćenje njihovih prava i položaja u zajednici. Kako bi dokinuli malverzacije i prevare naših sugrađana, blizu smo potpisivanju sporazuma o migracijama i mobilnosti između dviju država, najavio je veleposlanik Srivastava, dodavši kako bi tim sporazumom usuglasili ponudu i potražnju za indijskom radnom snagom u domaćem gospodarstvu, ali i radnike zaštitili od nezakonitog rada i kršenja njihovih prava.
Naglašava kako su se mnoge hrvatske tvrtke pokazale dobrim poslodavcima za indijske radnike. Dok razgovaramo o primjenama koje su zahvatile hrvatsko društvo, kao i rastućoj netrpeljivosti prema migrantima i stranim radnicima, veleposlanik Srivastava je naglasio kako je u srži novog hrvatskog društva promjena percepcije prema žiteljima stranih zemalja.
– Nacionalnost je zapravo samo umjetni identitet, nametnut od strane društva. Jednom kada umremo nećemo biti niti Indijci, niti Hrvati. Bit ćemo samo prah. Razumijevanje naše zajedničke ljudskosti rasu tako samo pretvara u dokaz geografske lokacije na kojoj su naši preci preživjeli. Indija tako promišlja pitanje rase i etniciteta. S dolaskom većeg broja indijskih i drugih stranih državljana u Hrvatsku, ovakav način razmišljanja postaje potkom ideje o tome kako smo svi mi ljudi od jedne stanice zajedno stvorili čovječanstvo, poručio je veleposlanik Srivastava. Prilika je to, naglašava, da Hrvatska svoju rastuću demografsku krizu riješi otvorenih ruku prema stranim državljanima, iskorištavajući njihova znanja i vještine na najbolji način, istovremeno bogateći i razvijajući svoju kulturu. Izazovi su zato prilika za napredak, pojasnio je veleposlanik Srivastava. Političke i gospodarske odnose naših dviju zemalja veleposlanik je sažeo u dva principa – »4D« i »4T«.
– Demokracija, demografija, razvoj i raznolikost (democracy, demography, development and diversity, opa. a.) naše su zajedničke komplementarne grane i principi. S druge im strane tako stoje tehnologija, razmjena, talent i turizam (technology, trade, talent and tourism, op. a.). Turizam i talent u Hrvatsku stižu iz Indije, a mi želimo hrvatsku tehnologiju i razmjenu dobara. Infobip je tako samo jedna od uspješnih hrvatskih tvrtki koja s četiri ureda posluje u Indiji i na našem rastućem tržištu okuplja najbolje developere. Na mnoge se hrvatske infrastrukturne projekte redovito javljaju indijske tvrtke. Naši kapaciteti su u rastu i imamo viškove u odnosu na naše potrebe, što rado nudimo upravo hrvatskom tržištu. Ova dva principa vrlo jasno definiraju budućnost naših zajedničkih odnosa, rezimirao je veleposlanik Srivastava.
Razvoj i rezultati
Dotakli smo se i nedavnih izbora za indijski Parlament, na kojima je novi – stari premijer Narendra Modi osvojio treći mandat. No, važno je istaknuti kako se uoči ovih izbora suočio s ujedinjenom oporbom, predvođenom Rahulom Ghandijem, unukom slavne indijske premijerke Indire Ghandi, koja mu je »ukrala« velik broj mjesta u parlamentu. Sa 294 zastupnika, oporba se tako značajno izdigla u odnosu na potop koji su doživjeli na prošlim izborima. Stranka premijera Modija, Bharatiya Janata Party (BJP) osvojila je 240 zastupnika. To mu je bilo dovoljno tek za formiranje koalicijske većine, što je protumačeno kao veliko iznenađenje i neuspjeh u odnosu na prošle izbore, kada su osvojili rekordna 303 mandata i premoćnu većinu. Modi je uspio osigurati većinu, ali suočava se s novim političkim izazovima u koalicijskoj kohabitaciji.
Razgovarajući o različitostima i sličnostima između indijskog i hrvatskog društva, veleposlanik Srivastava je istaknuo kako je jedna zajednička stvar svim indijskim biračima usredotočenost na konkretan razvoj i rezultate.
– Političari često postaju nepouzdanima obećavajući rješenja koja su financijski nemoguća, kupujući tako glasove siromašnijih glasača kratkoročnim obećanjima. Takvi postupci zapravo osakaćuju društvo i pokazuju lošu političku kulturu. Osnaživanje bi trebalo biti potkom novog mandata premijera Modija, što je vidljivo iz našeg tehnološkog napretka. Indija je od 2016. do 2024. godine došla do rekordnih 125 tisuća start-upova i 120 jednoroga, kazao je veleposlanik Srivastava. Polarizacija društva, naglašava, najvidljivija je uoči izbora, dok se po objavi rezultata i prvim konkretnim koracima birači ujedinjuju oko prilika i konkretnih rezultata. Indija je, dodaje, nacija glasača.
– U razvijenim društvima birači na politiku gledaju kroz prizmu toga što njihov glas može promijeniti u odnosu na prilike u kojima žive. Tu na scenu stupa politika indiferentnosti. Kazati da moj glas ne vrijedi, jer političari ne mogu napraviti nikakve promjene, u suprotnosti je s indijskim mentalitetom. Mi smo usredotočeni na to što se može promijeniti. To dokazuju i zadnja tri izborna ciklusa, u kojima se povećava broj glasača. To izborima daje legitimitet i snagu, rekao je veleposlanik Srivastava.
Indija se kao jaka geopolitička sila nalazi i u posebnom položaju u odnosu na sukobe u Palestini i Ukrajini. Dok je indijska diplomacija ranijih godina krhku ravnotežu održavala razdvajajući izraelske od odnosa s palestinskim i drugim bliskoistočnim narodima, istovremeno tiho zagovarajući dvodržavno rješenje, politički su analitičari primijetili polagano približavanje Izraelu i sve neutralniju politiku u tom sukobu.
Globalna diplomacija
Indijska se diplomacija trudi predstaviti kao pomirljivi akter i mogući posrednik u sukobu u Gazi, pozivajući na mir i podržavajući pozive na prekid vatre, istovremeno zahtijevajući od Hamasa da oslobodi zarobljenike koji se još uvijek drže u Gazi. Indijski dužnosnici – od premijera Narendre Modija do njegovog ministra vanjskih poslova i diplomata zemlje u UN-u, kazuje nam veleposlanik Srivastava, dosljedno tvrde da zemlja vjeruje u dijalog i pregovore, a ne u rat, kao jedino sredstvo za rješavanje sukoba. To je službeni stav Indije kada je riječ o ratu Rusije protiv Ukrajine i rata Izraela protiv Gaze.
– Takvi se sukobi mogu riješiti samo u pregovorima zaraćenih strana, dok sve treće zemlje pregovore trebaju samo potpomagati i podržavati, a ne podrivati razlike i prisiljavaju na neželjene kompromise. Treće države trebaju promovirati mir kao trajno rješenje. Stav indijske diplomacije u tom je smislu da rat nije i ne može biti rješenje, diplomatski nam je odgovorio veleposlanik Srivastava.
S druge strane, dok međunarodna zajednica nastavlja donositi nove pakete restrikcija Rusiji, veleposlanik Srivastava naglašava kako indijska diplomacija smatra kako se zabranama i sankcijama rat u Ukrajini neće okončati.
– One mogu imati samo privremene efekte. To se najbolje vidi u ruskom slučaju, koji je prožet politikom »3F« – goriva, hrane i gnojiva (fuel, food, fertilizer, op. a.) s globalnim konzekvencama. U Indiji je neko vrijeme tako postojao snažan otpor kupnji ruske nafte. Naš je ministar vanjskih poslova na to pitanje više puta istaknuo kako bi globalno gospodarstvo više patilo kada bi se Indija uključila u ograničeno naftno tržište, pojasnio je veleposlanik Srivastava, kazavši kako su takvom odlukom spriječili da cijene nafte još više skoče u nebo.
– Da Indija nije odlučila nastaviti trgovati naftom s Rusijom, globalno bi tržište postalo neodrživim, a rusko – ukrajinski sukob imao bi gore posljedice na svijet. Moramo biti svjesni da naše akcije i odluke ne smiju pogoršavati postojeće probleme. Sankcije su zato u određenoj mjeri kontraproduktivne, naročito ako se donose naprečac. Iskustvo u diplomaciji zato je presudno. Naša uloga je da budemo dijelom rješenja, a ne promatrači problema. Globalna je diplomacija riješila brojne probleme, pa će tako, nadamo se, riješiti i one između Izraela i Palestine, te Rusije i Ukrajine, zaključio je veleposlanik Srivastava.