ZELENA ENERGIJA

Važan projekt Hrvatske, Slovenije i Furlanije. EU komisija za Dolinu vodika Sjeverni Jadran daje 25 milijuna eura

Marinko Glavan

REUTERS

REUTERS

Dolina vodika Sjeverni Jadran uzdignut će gospodarstvo temeljeno na vodiku i osigurati prepoznatljivost Hrvatske, Slovenije i talijanske regije Friuli Venezia Giulia kao povoljnih za razvoj vodikovih tehnologija, rekao je ministar Davor Filipović



ZAGREB – Partnerstvo za čisti vodik, jedinstveni javno-privatni projekt partnerstva za istraživanje i inovacije korištenja vodika u kojemu, uz Europsku komisiju, sudjeluju predstavnici industrije i istraživačke zajednice, povezani s tehnologijama korištenja vodika, odobrilo je ukupno devet projekata Dolina vodika koji će biti bespovratno sufinancirani u iznosu od 105,4 milijuna eura, od čega će čak 25 milijuna biti dodijeljeno projektu Dolina vodika Sjevernog Jadrana koji su zajednički pokrenule Hrvatska, Slovenija i talijanska regija Furlanija-Julijska krajina, objavljeno je na službenim stranicama Partnerstva.


Projekt Dolina vodika Sjevernog Jadrana dobio je pozitivnu tehničku ocjenu, a očekuje se da će ispuniti i sve ostale uvjete te da će već u prvoj polovici ovog mjeseca sredstva biti i službeno dodijeljena za njegovu realizaciju. Dolina vodika Sjeverni Jadran prvi je transnacionalni projekt usmjeren na razvoj namjenske doline vodika.


Dva najveća


Projekt je nastao nakon potpisivanja pisma namjere između Hrvatske, Slovenije i Autonomne regije Furlanija Julijska krajina, s ciljem uspostave okvira za suradnju u razvoju ekološki prihvatljivih tehnologija proizvodnje vodika. Suradnja će pridonijeti prijelazu na integrirani ekosustav koji uključuje energetski, industrijski i prometni sektor, ali i omogućiti suradnju u istraživanju i inovacijama s ciljem razvoja lanca opskrbe vodikom. Riječ je, ujedno, o jednom od dva najveća od devet prihvaćenih projekata, uz onaj na Baltiku, a partnerstvo predvodi slovenska tvrtka HSE (Holding slovenske elektrane), uz još 34 partnerske organizacije koje predstavljaju ključne sudionike iz državne uprave, znanosti i gospodarstva te pokriva cijeli lanac vrijednosti koji pokriva proizvodnju, skladištenje, distribuciju i konačnu uporabu vodika kao ključnog energenta u više sektora.




Cilj projekta je da dionici iz svih triju zemalja razviju pilot-projekte za proizvodnju ukupno više od pet tisuća tona »zelenog« vodika godišnje, korištenjem energije iz obnovljivih izvora, kao i tehnologija i kapaciteta za njegovo skladištenje, distribuciju i uporabu, s ciljem dekarbonizacije važnih industrijskih sektora, poput proizvodnje čelika i cementa, uz tehnologije koje će omogućiti održiva prometna rješenja. Očekuje se da će Partnerstvo za čisti vodik, uz ova ulaganja, generirati barem pet puta veća ulaganja, odnosno oko pola milijarde eura iz gospodarskog sektora i to već u prvoj fazi projekta. Doline vodika pridonijet će i strateškom projektu Europske unije REPowerEU kojim se želi smanjiti ovisnost o uvozu energenata i emisije stakleničkih plinova, stoga je Europska komisija već odobrila dodatnih 200 milijuna eura za udvostručenje broja Dolina vodika u idućim godinama.


Mariya Gabriel, povjerenica Europske komisije za inovacije, istraživanja, kulturu i mlade čestitala je Partnerstvu i odabranim projektima dolina vodika.


– Podržali su put europske ekonomije kojim će ona zadržati lidersku poziciju i kompetitivnost. Rezultati ovog poziva za prijavu za sufinanciranje pokazuju snažnu mobilizaciju u svim krajevima Europe, na sjeveru, jugu, istoku i zapadu, i jasnu demonstraciju zajedničkih strategija i sinergije između javnih i privatnih ulaganja. Moramo izgraditi uniju za istraživanje i inovacije u primjeni tehnologija vodika, kazala je Gabriel.


Mariya Gabriel


Energetska tranzicija


Stephen Taylor, direktor Istraživanja i inovacija Area Science Parka, i koordinator tima za prijavu projekta Dolina vodika Sjevernog Jadrana, za sufinanciranje je istaknuo kako vlade Hrvatske, Slovenije, i talijanske regije Furlanija Julijska krajina, zajedno s vodećim partnerom HSE-om, pozdravljaju odabir projekta kao jedne od vodećih dolina vodika, koja će omogućiti i olakšati tranziciju prema integriranom ekosustavu koji uključuje industriju, energetski sektor i sektor transporta, kao i povećati razinu suradnje u istraživanjima i inovacijama u razvoju lanca opskrbe vodikom.


– Veselimo se početku razgovora o ugovoru za dodjelu sredstava i nadamo se da ćemo ovaj uzbudljiv i važan projekt pokrenuti čim je prije moguće, rekao je Taylor.


Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović ističe da je projekt Dolina vodika Sjeverni Jadran logičan prvi korak u provedbi hrvatske Strategije za vodik do 2050. godine.


– Važnost vodika u Hrvatskoj raste, a brojne hrvatske tvrtke počele su razvijati projekte u području vodika. Zbog toga će Dolina vodika Sjeverni Jadran uzdignuti gospodarstvo temeljeno na vodiku i osigurati prepoznatljivost sva tri područja kao povoljna za razvoj vodikovih tehnologija. Dodana vrijednost ove doline je uspješna suradnja triju teritorija koja će osigurati bržu provedbu brojnih projekata i otvoriti nove mogućnosti našim tvrtkama i sveučilištima. Moramo biti svjesni da bi vodik, koji će se većinom proizvodi u Europi, mogao postati značajan izvor energije i snažan alat za smanjenje ovisnosti o uvozu energije kao jedno od najvažnijih pitanja kada govorimo o poticanju gospodarstva Europske unije. Naš je cilj jasan: želimo biti važan globalni igrač uz čisto i održivo gospodarstvo, kazao je Filipović.


Davor Filipović / Foto: D. KOVAČEVIĆ


Regionalni ekosustavi


Doline vodika zamišljene su kao regionalni ekosustavi koji povezuju proizvodnju, transport, znanstvenu zajednicu i krajnje korisnike vodika, poput industrije i prijevoza, a trebale bi biti važna stepenica k unapređenju tehnologija vodika i razvoju održivog gospodarstva temeljenog na korištenju vodika kao goriva ili sirovine za proizvodnju. Osnovna ideja je pokazati kako različiti uključeni subjekti mogu funkcionirati zajedno u integriranom sustavu od proizvodnje, preko transporta do krajnjih korisnika. Ovaj je koncept sada jedan od prioriteta Europske komisije za značajno povećanje korištenja vodika i stvaranje međusobno povezanih ekosustava tehnologije vodika u cijeloj Europskoj uniji, pri čemu bi doline vodika trebale raditi zajedno s proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora, plinskom infrastrukturom, električnim mrežama, transportom, industrijom i tako redom. Do sad je, u različitim fazama, pokrenuto 25 projekata Dolina vodika u Europskoj uniji.


ACI i Lürssen uključeni u projekt


Kao partneri u projektu sudjeluju ACI i Gitone Kvarner te Maritime Center of Excellence. Iz ACI-ja nisu htjeli komentirati zeleno svjetlo za Dolinu vodika Sjeverni Jadran, zbog pravila burze, no iz hrvatskog dijela Lürssen grupe, kojoj pripadaju Gitone i Maritime Center of Excellency ističu kako su ponosni što su dio ove inicijative i jer će od samog početka sudjelovati u stvaranju lanca vrijednosti vodika u regiji.


– Ono što je bitno za Hrvatsku da ćemo kroz ovaj projekt dobiti Regionalni centar za vodik, a članice Lürssen grupe intenzivno će raditi i na projektu prenamjene i opremanja plovila na vodikov pogon. Lürssen grupa kontinuirano ulaže u zelene tehnologije i plavi rast te je prepoznala Hrvatsku kao regionalno središte za razvoj novih tehnologija i inovacija. Uz vodik, želja nam je nastaviti ulagati u istraživanje i razvoj, posebice u alternativne pogone i izvore energije, nove pametne i ekološki prihvatljive materijale, autonomne brodove i razna druga područja, kazala je Ana Odak, članica uprave Gitone Kvarner.