Foto: NEDJELJKO ĐURIĆ/KBCSM
Ušli smo pomoću robotske ruke unutra, pozicionirali iglu u tumor i doslovno ga spržili, da tako kažem laički. Pacijent je sljedeći dan otpušten kući, objašnjava Luka Novosel iz KBC-s Sestre Milosrdnice
povezane vijesti
ZAGREB – Prvi put u Hrvatskoj radiolozi KBC-a Sestre milosrdnice u Zagrebu izveli su zahvate ablacije i biopsija tumora uz primjenu najnovije tehnologije robotske ruke.
Ova tehnologija ubrzava i olakšava proceduru, a smanjuje i zračenje pacijenta. Primjenjuje se kao standard u samo tri do četiri medicinska centra u Europi, a u KBC-u se nadaju da bi u dogledno vrijeme mogli kupiti vlastitu robotsku ruku. Uređaj im je sada, naime, dostupan samo povremeno, u dogovoru s tvrtkom koja ga je razvila.
Samo 10 minuta
Perkutana termalna ablacija tumora inovativna je metoda terapije onkoloških bolesnika koja se u Vinogradskoj bolnici primjenjuje već tri godine, a pomoću robotske ruke ovaj je zahvat još brži i efikasniji. Riječ je o minimalno invazivnoj tehnici kojom se tumori veličine do pet centimetara, čak i nekoliko njih, unište toplinskom energijom u samo 10 minuta.
Umjetna inteligencija uz asistenciju Micromate robotske ruke postavljene na CT uređaj, kažu u bolnici, omogućava da se sonda za toplinsko uništavanje tumora nakon početnog snimanja precizno pozicionira u tijelo. To predstavlja značajnu pomoć za preciznu navigaciju i do najteže dostupnih ili teško vidljivih malih tumora, uz značajno manju količinu zračenja za pacijenta.
– Poanta je da ta robotska ruka ne radi sama zahvat, nego u 3D prostoru određuje smjer u kojem mi doslovno samo gurnemo iglu kroz nju u pravom smjeru, a ona onda omogućava da se sonda kojom tretiramo tumor ili biopsijska igla, ako uzimamo biopsiju, precizno pozicionira i dođe do tumora, objašnjava dr. sc. Luka Novosel, subspecijalist intervencijske radiologije na Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Sestre milosrdnice. Robotska ruka koristi se, kaže, za tumore u trbuhu ili u plućima, odnosno eventualno za kosti, kao i za tumore koji su teže dostupni ili su slabo vidljivi.
Mali zahvat
Za razliku od tretamana koje pruža Radiochirurgija Zagreb, ovdje se radi o zahvatu gdje se toplinom uništava ili zaleđuje tumor.
– Mi radimo tako da tumore do pet centimetara uništavamo toplinom ii zaleđivanjem, što su minimalno invazivne procedure. Ovaj pacijent je imao tumor bubrega. Ušli smo pomoću robotske ruke unutra, pozicionirali iglu u tumor i doslovno ga spržili, da tako kažem laički. Pacijent je sljedeći dan otpušten kući, prepričava radiolog. To je, dodaje, mali operativni zahvat koji se primjenjuje za tumore jetre i bubrega, a predstavlja prvi izbor kad klasična operacija nije dobra opcija za pacijenta.
Zasad je dogovoreno da će KBC-u uređaj biti dostupan samo povremeno, kada im bude trebao za kompleksnije zahvate. U planu je, kaže dr. Novosel, ako to bude financijski izvedivo, za šest mjeseci do godinu dana nabaviti vlastiti uređaj kako bi ga mogli primjenjivati kod svakog pacijenta gdje to ocijene potrebnim. Ova metoda, naime, nije za svakog pacijenta. Ablacije se rade i bez te pomoći, a činjenica je, dodaje radiolog, da u konačnici robotska ruka ne može u potpunosti zamijeniti liječnika.
– Mi moramo odraditi prvi dio zahvata, samo navođenje i napraviti kontrolni snimak da se vidi je li robot dobro odradio, da nije nešto »fulao« ili da se nešto nije pomaklo kod pacijenta. Nama to ubrzava i olakšava posao, smanjuje zračenje za pacijenta jer manje puta moramo snimati kod navođenja igle, skraćuje proceduru, anestezija je kraća, a navigacija lakša. Iako nije nešto bez čega se ne može, trend je da se takvom navigacijom poboljša učinkovitost zahvata, zaključuje Novosel.
Nova tehnologija u Europi
Robotsku tehnologiju danas razvijaju tri kompanije, a jedna od njih odlučila je omogućiti izvođenje zahvata liječnicima KBC-a Sestre milosrdnice. Prepoznat kao centar izvrsnosti u minimalno invazivnom liječenju onkoloških pacijenata u ovom dijelu Europe, Odjelu intervencijske radiologije KBC-a Sestre Milosrdnice ova je tehnologija osigurana kako bi se isprobale sve mogućnosti i prednosti ovog sustava koji se planira u budućnosti koristiti kod većine onkoloških pacijenata, kažu u KBC-u.
Riječ je o novoj tehnologiji u Europi, koja se kao standard primjenjuje u samo nekoliko većih onkoloških centara, a nakon Beča i Atene isprobana je ovih dana u Zagrebu.
– Edukaciju smo prošli prilikom kongresa, i isprobali smo uređaj na modelu. S tehnologijom robotske ruke upoznati smo već ranije, nije nam potpuna novost, a s obzirom na to da mi u Hrvatskoj radimo najviše minimalno invazivnih terapija u sklopu intervencijske radiologije za onkološke pacijente, htjeli smo isprobati kakva je mogućnost korištenja te robotske ruke prilikom navigacije, kaže dr. Novosel.