Nova pravila

Uvode se covid-potvrde za medicinare. U PGŽ-u su u vrhu procijepljenosti, nije se cijepilo tek njih manje od osam posto

Barbara Čalušić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Bez COVID-potvrde izdane na temelju jednog od tri uvjeta - cijepljenje, preboljenje i negativan test - liječnici, medicinske sestre i nezdravstveno osoblje od idućeg mjeseca neće moći doći na svoje radno mjesto



RIJEKA – Ministar zdravstva Vili Beroš najavio je uvođenje COVID-potvrda u sustav zdravstva, a njihova primjena trebala bi početi 1. listopada. Bez COVID-potvrde izdane na temelju jednog od tri uvjeta – cijepljenje, preboljenje i negativan test – liječnici, medicinske sestre i nezdravstveno osoblje od idućeg mjeseca neće moći doći na svoje radno mjesto.


Beroš je najavio kako bi službena odluka trebala biti donesena ovaj tjedan te će se zaposlenima dati vremena da se odluče za najbolju varijantu za dobivanje potvrde, a to je cijepljenje. Naime, u prvoj fazi testiranje za zaposlene bit će besplatno, no plan je kroz nekoliko mjeseci testiranja provoditi o trošku zaposlenika.


Prema najnovijim podacima Ministarstva zdravstva, u sustavu zdravstva dvjema dozama cijepljeno je 60,67 posto zaposlenih, a niti jednu dozu nije primilo njih 33,56 posto. Drugim riječima, od 74.531 zaposlenog, njih 25.012 morat će imati ili dokaz da su preboljeli ili se barem jednom na tjedan podvrgnuti testu. Kad je riječ o profesijama u zdravstvu, najviše je cijepljeno liječnika, a među njima nije cijepljeno njih 15,75 posto. Postotak je bitno veći kod doktora dentalne medicine kojih se nije cijepila gotovo trećina, odnosno 30 posto, a među zdravstvenim radnicima najmanje je cijepljeno medicinskih sestara, njih 38,01 posto. Među nezdravstvenim osobljem nije cijepljeno čak 40,77 posto zaposlenih u zdravstvu.


Školstvo na čekanju




Primjer sustava zdravstva uskoro bi, kako je i ranije najavio Beroš, mogao slijediti i sustav socijalne skrbi, dok se u sustavu obrazovanja još čeka takva odluka.


I dok se na razini Hrvatske treba cijepiti još gotovo 40 posto zaposlenih u zdravstvu, situacija s cijepljenjem u sustavu zdravstva u pojednim je županijama bitno drukčija. Prema riječima ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a prof. dr. Vladimira Mićovića, u Primorsko-goranskoj županiji nije cijepljeno manje od osam posto zaposlenih u zdravstvu.


– Dosad je u PGŽ-u od ukupnog broja registriranih zdravstvenih djelatnika i djelatnika u zdravstvu, njih 7.364., prvom dozom cijepljeno njih 6.789, odnosno 92,19 posto, a završno 6.512, odnosno 88,43 posto. Dakle, svega 576 zdravstvenih djelatnika i djelatnika u zdravstvu, odnosno 7,81 posto, nije cijepljeno u PGŽ-u, ističe Mićović.


Jučer je u Hrvatskoj zabilježeno 807 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva iznosio 6.123. Preminulo je 13 osoba, a 572 pacijenta nalazila su se na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 62 pacijenata.


U Kliničkom bolničkom centru Rijeka preminule su dvije osobe starije životne dobi koje nisu bile cijepljene.


Troje na respiratoru


– Od 4. lipnja, u četvrtom valu prouzročenom delta varijantom virusa, u PGŽ-u smo zabilježili 1.538 slučajeva zaraze koronavirusom. Među njima je bilo 111 djece mlađe od 12 godina, što znači da smo imali 1.427 oboljelih starijih od 12 godina. U toj brojci cijepljeno je bilo njih 163, odnosno 11,42 posto. U istom razdoblju zabilježili smo 11 smrti od posljedica COVID-a, a među njima su dvije osobe bile cijepljene, rekao je Mićović.


Inače, jučer je u PGŽ-u potvrđeno 39 novih slučajeva zaraze, a broj aktivnih slučajeva iznosio je 608. Laboratorijski obrađeno 2.436 uzoraka briseva, što znači kako udio pozitivnih unutar broja testiranih iznosi 1,60 posto. U KBC-u Rijeka liječilo se 27 bolesnika, od kojih troje uz pomoć respiratora.


– Posljednja dva tjedna brojke novih slučajeva zaraze u PGŽ-u su stabilne, a dobar je pokazatelj što dnevno obradimo oko 2.000 testova te nam udio pozitivnih dosad niti jednom nije prešao četiri posto, zaključio je Mićović.