Uoči transplantacije su korištena najnovija tehnološka dostignuća u dizajniranju osteointegrirajućih segmenata implantata / Foto GORAN KOVAČIĆ/PIXSELL
Nakon odstranjivanja tumorom zahvaćenog dijela, operacijski tim koji je predvodio dr. Danijel Lopac djetetu je postavio personalizirani implantat koji sadržava 3D isprintanu lopaticu, rameni zglob te dio nadlaktične kosti, a na implantat su naknadno prišiveni svi mišići
povezane vijesti
LOVRAN – Liječnici Klinike za ortopediju i traumatologiju u Lovranu prvi put u Hrvatskoj transplantirali su rameni pojas i nadlaktičnu kost u desetogodišnjeg djeteta kojem je implantirano personalizirano umjetno rame s lopaticom, ramenim zglobom i dijelom nadlaktične kosti. Radi se o posebnoj kirurškoj tehnici gdje je zbog biomehaničke stabilnosti implantata, kreiran individualni, personalizirani implantat.
Prema riječima ravnatelja lovranske bolnice prof. dr. Branka Šestana, korištena su najnovija tehnološka dostignuća u dizajniranju osteointegrirajućih segmenata implantata.
– Implantat je proizveden tehnologijom aditivne proizvodnje, tzv. 3D print tehnologijom od trabekularnog titana, koja predstavlja revoluciju u proizvodnji medicinskih implantata. Radi precizne implantacije korišten je i samo za tu priliku individualno izrađeni instrumentarij. Printani model 3D je učinjen na temelju rekonstrukcija po učinjenom CT-skenu zdravog ramena kao zrcalne slike, objašnjava Šestan.
Odlična suradnja
Desetogodišnjem djetetu dijagnosticiran je invazivni maligni tumor ramena. Prije operacije dijete se liječilo standardnim protokolom kemoterapije kako bi se smanjila tumorska masa i kontrolirao rast tumora.
– Dijete se primjereno oporavlja u skladu s očekivanjima medicinskog tima. Ovim je zahvatom gornji ekstremitet zadržao funkcionalnost, a izbjegnuta je amputacija, ističe Šestan.
Operacijski tim je predvodio dr. Danijel Lopac, uz asistenciju dr. Marka Bergovca i dr. Marka Zelenića. Anesteziološki su tim činile dr. Irena Merlak – Radojčić, dr. Aleksandra Šurdonja Bobinac, dr. Ivana Stuck Tus te anesteziološka tehničarka Ivana Novak Stefanović, dok su instrumentarke bile Andrea Debelić i Vedrana Reljanović.
– Naglašavam izuzetno plodan i multidisciplinaran timski rad s Kliničkim bolničkim centrom Rijeka, Kliničkim zavodom za radiologiju te Medicinskim fakultetom u Rijeci. Posebno valja istaknuti odličnu suradnju s Kliničkim zavodom za patologiju i citologiju KBC-a Rijeka u zbrinjavanju i liječenju koštano-zglobnih tumora bez čijih vrhunski educiranih patologa, liječenje tumora koštano-zglobnog sustava ne bi bilo zamislivo. Zahvaljujući kontinuiranom napretku tehnike i tehnologije, uvođenju inovacija u instrumentaciji, operativnoj tehnici te permanentnoj edukaciji lovranskih ortopeda u eminentnim svjetskim kliničkim centrima, ova operacija ulazi u redovan operacijski program, čime se Klinika za ortopediju i traumatologiju Lovran svrstava u eminentne centre u Europi gdje se obavljaju ovako visoko diferencirani i subspecijalizirani operacijski zahvati. Klinika za ortopediju i traumatologiju Lovran tako je uvela još jednu inovativnu operativnu metodu koja omogućava brzi oporavak bolesnika. Kontinuiranim uvođenjem novih operacijskih metoda i tehnika Klinika ide u korak sa zemljama Europske unije, zaključuje Šestan.
Dr. Danijel Lopac koji je predvodio operacijski tim lovranske bolnice koji je izveo ovu i u europskim okvirima iznimno rijetku operaciju opisao je složen postupak koji je prethodio samom zahvatu.
– Nakon postavljene dijagnoze malignog oboljenja na ramenu i prethodno provedene sistemske kemoterapije da bi se smanjila sama masa tumora i kontrolirala sistemska proširenost tumora, pristupili smo planiranju operacijskog zahvata na temelju slikovne dijagnostike. Učinjeno je snimanje magnetskom rezonancom kako bi se ocijenila lokalna proširenost tumora, te CT-om da se vizualizira stupanj koštane destrukcije i pripremi odgovarajući operacijski zahvat. Na temelju CT-a zdravog ramena, a prema zrcalnoj slici, učinjen je predložak za 3D print. Sam postupak od unošenja skena u softverski program za 3D print do realizacije isprintanog implantata trajao je otprilike šest tjedana, a za obavljanje ovakvog zahvata nužan je visoko educirani tim ortopedskih kirurga iz područja tumorske kirurgije mišićno-zglobnog sustava, budući da mali broj centara izvodi ovakve vrste zahvata, ističe Lopac.
Optimalno rješenje
O složenosti same operacije svjedoči i njezino trajanje. Naime, transplantacija ramenog pojasa i nadlaktične kosti u lovranskoj bolnici trajala je punih sedam sati. Kako objašnjava Lopac, bilo je nužno u cijelosti odstraniti cijelu lopaticu, rameni zglob i dio nadlaktične kosti. Mjesto tumora bilo je takvo da su se morali pažljivo očuvati svi mišići, krvne žile i živci, pazeći pritom da se ne otvori sam tumor i njegova ovojnica. Nakon odstranjivanja tumorom zahvaćenog dijela, liječnici su desetogodišnjem djetetu postavili personalizirani implantat koji sadržava 3D isprintanu lopaticu, rameni zglob te dio nadlaktične kosti, a na implantat su naknadno prišiveni svi mišići, dok su lokalno dio mišića iskoristili za pokrivanje samog implantata ne bi li postigli što bolju funkciju ramenog zgloba.
– S obzirom na to da je dijete u razvoju, očekuje se da će se većim dijelom vratiti funkcija ramenog zgloba i nadoknaditi funkcija u smislu snage i opsega pokreta. Očekuje se u prvom redu stabilan, bezbolan rameni zglob s adekvatnom funkcijom lakta i ručnog zgloba. Ne očekujemo ograničenja u smislu aktivnosti dnevnog života, higijene, podizanja ruke i oblačenja. Oporavak djeteta teče prema očekivanjima, za sada bez komplikacija. Nakon provedenog ciklusa daljnje kemoterapije, što zahtijeva protokol liječenja te fizikalne terapije, očekujemo postupno poboljšanje funkcije nakon četiri do šest mjeseci, tumači Lopac.
Kako dodaje, kod ovakvih dijagnoza jedina alternativa ovako složenom zahvatu bila je odstranjenje koštanih struktura cijelog ramenog pojasa, što bi uzrokovalo tzv. »viseće rame« s izrazito lošim funkcionalnim oporavkom, kao i vidljivim tjelesnim nedostatkom.
– Trenutačno je kod ovakve vrste tumora na ovoj lokalizaciji, personalizirana 3D lopatica s ramenim zglobom i nadlakticom optimalno rješenje za liječenje ovako kompleksnih oboljenja. I najveći centri diljem Europske unije ukupno imaju svega nekoliko, pet do šest ovakvih slučajeva u dosadašnjoj praksi, što ovu operaciju svrstava u rijetke i veoma složene postupke, poručuje Lopac.