
Foto Davor Kovačević
povezane vijesti
Zastupnička pitanja o sudbini pulskog brodogradilišta Uljanik i zaslugama za obnovu Zagreba nakon potresa, posvađala su u srijedu, na aktualnom prijepodnevu, Možemo! i HDZ čiji su zastupnici svađu iskoristili kako bi aktualizirali aferu Kekin.
Zbog brojnih replika koje su pratile ta, ali i sva druga pitanja na današnjem aktualnom prijepodnevu, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković u šali je izjavio kako Sabor više nikada prije lokalnih izbora neće imati aktualno prijepodne.
HDZ-ovi zastupnici žestoko su reagirali na pitanje Dušice Radojčić (Možemo!) zašto se ponovno najavljuje prodaja pulskog Uljanika koji je, kaže, dokazao da može kvalitetno graditi brodove. Niste ga preustrojili, ni modernizirali, zašto ga pokušavate prodati baš sada kad je planirano masivno ulaganje u europsku obrambenu spremnost, pitala je Vladu?
Odgovorio joj je predsjednik Vlade Andrej Plenković.
“Sjećate li se čija je to Vlada morala isplatiti jamstva od četiri milijarde kuna bankama za neizgrađene brodove, protiv koje se to uprave i ljudi vode kazneni procesi za loše vođenje Uljanikom”, uzvratio joj je premijer Plenković.
Burić: Možemo se radnika Uljanika sjeti samo prigodno
Tražimo godinama odgovorne partnere koji će voditi Uljanik, ne možemo sve etatizirati, onda se vraćamo desetljećima unazad, odgovorio je zastupnici Možemo! i dodao kako u proteklih devet godina „baš nikada“ od zaposlenika Uljanika nije čuo o njenom ili doprinosu njene stranke rješavanju problema.
Premijerove argumente su podržale zastupnice HDZ-a, a Majda Burić prozvala je Možemo! da se radnika Uljanika sjeti samo prigodno, pred izbore.
Kolegicama iz HDZ-a zastupnica Možemo! Sandra Benčić je rekla da su se „junački dignule“ u obrani premijera, ustvrdivši da on „nikad nije imao odgovore o strateškoj industriji“.
“S obzirom da ste stručnjaci za tematske sjednice, sazovite jednu na kojoj će zastupnica Ivana Kekin mladim generacijama objasniti kako za 20.000 kuna kupiti 400 kvadrata”, uzvratila je HDZ-ova Nikolina Baradić, aktualizirajući aferu Kekin u kojoj, kaže, zastupnica prima plaću od 4.000 eura, suprug Mile za večer zaradi 7.000 eura, zajedno rentaju kuću za odmor u Istri, a država mu plaća doprinose.
HDZ-ovi zastupnici su Možemo! prozvali i za loše upravljanja Zagrebom, a Danijela Blažanović rekla je kako njihova vlast u glavnom gradu ima strateški projekt, dva milijuna eura za čuvanje trave na Hipodromu.
Ministrica Obuljen Koržinek: Angažman Vlade u obnovi Zagreba bio je puno veći
Novu seriju replika otvorilo je pitanje Mislava Hermana (HDZ) o financiranju poslijepotresne obnove u Zagrebu i ulozi države u tome i suradnji?
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek kazala je kako je suradnja više-manje bila korektna, kako je svatko radio sa svojim kapacitetima, no da je činjenica je da je angažman Vlade bio puno veći od Grada Zagreba i financijski i organizacijski.
Obnova nakon potresa iskorištena je da se brojni objekti kulturne infrastrukture ili obnove ili da se „osvoje“ novi prostori za kulturu i to je realizirano angažmanom i sredstvima Vlade, to je jednostavno činjenica, rekla je ministrica.
Zagreb pod vašom upravom propada, da nema Vlade i premijera ne bi vam grad financijski opstao, jedno je lupati loncima, organizirati tematske sjednice, a drugo voditi grad, naglasio je Herman.
HDZ, posebno vi, ste izvukli grad, proveli obnovu, vratili povjerenje u gradske institucije, sve ste učinili, iz opozicije, ironizirao je Damir Bakić.
Urša Raukar Gamulin zahvalila je svima koji „šire laži, manipuliraju podacima“ jer zbog toga, kaže, građani sve više podržavaju Možemo, a što će se vidjeti na skorim izborima.
Zadnja će anketa biti na dan izbora, uzvraća Herman i predlaže kolegama iz Možemo da organiziraju dva okrugla stola s temama priuštivog stanovanja po modelu Kekin i kako uspješno preuzeti tuđe zasluge.
Budite bez brige, što se tiče ovog projekta, stvari su potpuno pod kontrolom, odgovorio je ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs SDP-ovoj Ireni Dragić koja je apostrofirala nalaz Državne revizije kako postoji opravdani rizik da Hrvatska neće uspjeti iskoristiti europska sredstva za dogradnju škola za uvođenje cjelodnevne nastave i jednosmjenskog rada.
Do konca listopada 2024. godine ugovoreno je samo osam posto od raspoloživih 1, 3 milijardi eura, rekla je Dragić.
Potpisani su ugovori od 624 milijuna eura, gotovo polovica iznosa koji će se uložiti u izgradnju i dogradnju škola i dvorana, sutra se potpisuje još 19 ugovora, s punom odgovornošću tvrdim da će do kraja godine biti potpisano za 1, 3 milijarde eura, rekao je ministar.